Fotó: Pixabay.com
Egy sor adóügyi módosítással indul augusztus. Többek között nő a dohányipari termékek és szeszes italok jövedéki adója, nagyobb adót kell fizetni a szerencsejátékokból származó nyeremény után, a részmunkaidős szerződések után pedig a minimálbér után fizetendő hozzájárulást kell lepengetni.
2022. július 31., 13:052022. július 31., 13:05
2022. július 31., 13:162022. július 31., 13:16
Az adótörvénykönyvet módosító, július 15-én elfogadott, 2022/16-os számú kormányrendelet több előírása már augusztustól életbe lép. Ezek egyike, hogy
Kivételt képeznek a diákok, a 26 évesnél fiatalabb egyetemi hallgatók, a fogyatékkal élők, illetve azok a személyek, akik esetében a törvény előírja, hogy napi 8 óránál kevesebbet dolgozhatnak, a nyugdíjasok, azok a személyek, akik két vagy több munkaszerződés után kapnak juttatást az adott hónapban, és az adóalap eléri legalább a minimálbér szintjét.
Ami a szerencsejátékokból származó jövedelmet illeti, a 10 000 lejig terjedő nyeremény után 3 százalékos adót, a 10 000 lej feletti összegek után 300 lejt + 20 százalékot, 66 750 lej felett 11 650 lejt + 40 százalékot kell fizetni.
Elfogadta a kormány pénteki ülésén az adótörvénykönyvet módosító sürgősségi rendeletet.
A cigaretta jövedéki adója eközben ezer szálanként 594,97 lejre nő a jelenlegi 563,97 lejre nő, ami miatt drágulás várható. A szeszes italok jövedéki adója 20 százalékkal emelkedik, a sörgyártók szövetsége pedig már jelezte is: augusztustól drágításra készülnek.
További módosítás, hogy ezentúl csak azok részesülhetnek az építőipari adókedvezményekben, akiknek a havi fizetése nem éri el a bruttó 10 000 lejt. Ugyanez az előírás érvényes a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozók fizetésére is.
Közalkalmazotti létszámstoppal, szociális intézkedésekkel és adóügyi változásokkal kezdődött a második félév Romániában.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
szóljon hozzá!