Képünk illusztráció
Fotó: Páva Adorján
Közalkalmazotti létszámstoppal, szociális intézkedésekkel és adóügyi változásokkal kezdődött a második félév Romániában.
2022. július 01., 12:552022. július 01., 12:55
2022. július 01., 12:562022. július 01., 12:56
Péntektől év végéig nem vehetnek föl új alkalmazottat a romániai közintézmények, csakis abban az esetben, ha az adott állásra a versenyvizsgákat már korábban kiírták – emlékeztetett a legfontosabb változásokról közölt összeállításában a Hotnews.ro hírportál.
Az eddigi 20-ről 30 lejre emelkedik az alkalmazottaknak – a ledolgozott munkanapokra – adható étkezési utalvány értéke.
Péntektől 20 százalékkal drágultak a vonatjegyek Romániában.
Eközben július elsejétől szeptember 30-ig árkompenzációs mechanizmust léptetett életbe a román kormány az üzemanyagpiacon, ennek következtében literenként 50 banival csökkent a benzin és a gázolaj ára.
Aki anélkül indít útnak egy ilyen szállítmányt, hogy előzetesen (legalább 3 nappal korábban) bejelentette volna, vagy hamis adatokat ad meg a RO e-Transport rendszerben, az 100 ezer lejig terjedő bírságot kockáztat, a bírságolás megkezdését azonban egy csütörtökön hozott kormányrendelettel október elsejéig elhalasztották. E magas adókockázatú termékek adásvételét bonyolító cégek számára szintén péntektől kötelező vált az e-Factura elektronikus számlázási rendszer használata.
Kötelező módon ebben a rendszerben kell bonyolítani az állami szervek és cégek közötti számálázást (közbeszerzést) is. Az adóhatóság (ANAF) korábban bejelentette, hogy júliustól átfogó kampányt indít a – sok esetben vagyonukkal közösségi oldalakon kérkedő – adócsalók leleplezésére, vagyis ellenőrizni fogják, hogy vagyonuk összhangban van-e adóbevallásaikkal.
Lucian Ovidiu Heiuș, az ANAF elnöke elmondta: mintegy 650 ezer román állampolgár került a látókörükbe, akiknek a hatóság által felbecsült és ténylegesen adózott jövedelme között több, mint 20 milliárd eurós különbség halmozódott fel az utóbbi négy évben.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
szóljon hozzá!