Megtorlás. Indiai drón kamerája által közvetített kép a pakisztáni célpontok elleni csapásokról
Fotó: indiai hadsereg
Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.
2025. május 09., 09:312025. május 09., 09:31
„A pakisztáni fegyveres erők több támadást indítottak drónok és más lőszerek segítségével a teljes nyugati határ mentén” – közölte az indiai hadsereg helyi idő szerint péntek reggel az X-en közzétett bejegyzésében, hozzátéve, hogy a dróntámadásokat „hatékonyan visszaverték”.
Az indiai hadsereg emellett a CNN szerint „a tűzszünet számos alkalommal történő megsértésével” vádolta Pakisztánt az ellenőrzési vonal, a vitatott kasmíri területet megosztó de facto határ mentén, és közölte, hogy az állítólagos „jogsértésekre” „méltó választ” adtak.
India és Pakisztán szerda este tüzérségi párbajt vívott a vitatott kasmíri térségben lévő de facto határon keresztül – közölte az indiai védelmi szóvivő az indiai igazgatású Kasmírban.
Csütörtök este robbanások hallatszottak az indiai igazgatás alatt álló Kasmírban, Dzsammu városában – közölte a CNN-nel az indiai hadsereg szóvivője.
Mint arról beszámoltunk, a jelenlegi fegyveres konfliktus kiváltó oka egy áprilisi kasmíri terrortámadás, amely során fegyveresek egy turistaparadicsomban 26 embert – zömmel indiai turistákat – mészároltak le.
India szerint a terroristákat a pakisztáni kormány támogatja, Iszlámábád azonban ezt tagadja.
India ugyanakkor megtorlásként szerdán pakisztáni célpontok ellen intézett rakétatámadást, a kormány szerint terrorszervezetek támaszpontjait támadták.
India közölte, hogy szerdán kora reggel katonai műveletet indított, amely során több pakisztáni és Kasmír pakisztáni fennhatóság alatt levő részén található helyszínre is csapást mért.
India és Pakisztán többször vádolta egymást légitámadások indításával azóta, hogy konfliktusuk szerdán eszkalálódott.
Pakisztán amerikai nagykövete, Rizvan Szaid Sejk csütörtökön azt mondta, hogy országa „önvédelemből” cselekedett, azzal vádolta Indiát, hogy kiélezte a két ország közötti konfliktust, és ismét tagadta, hogy a kormánynak bármilyen szerepe lett volna az áprilisi kasmíri mészárlásban, amelyben 26 ember vesztette életét.
India lezárta légterét a pakisztáni repülőgépek előtt az indiai NDTV műsorszóró szerda esti, hatóságokra hivatkozó tájékoztatás szerint.
Pakisztánnak „joga van válaszolni” India csapásaira – mondta, elutasítva India amerikai nagykövetének a CNN-nek tett korábbi kijelentéseit, miszerint a csapások nem eszkalációs célúak voltak.
– mondta Sejk a CNN-nek. „A közvéleményünk meglehetősen nagy nyomást gyakorol a kormányra, hogy válaszoljon, és mi fogunk is, mert ez az agresszió már túl régóta tart” – tette hozzá, Indiára hárítva a felelősséget a deeszkalációért.
Két napon belül másodszor nyitottak tüzet egymásra az India és Pakisztán közötti demarkációs vonalon szolgálatot teljesítő katonák. A konfliktus háborúval fenyeget a két ország között.
Eközben
bár ő és Donald Trump elnök a deeszkalációra bátorítja az országokat.
„Amit tehetünk, hogy megpróbáljuk ezeket az embereket némi deeszkalációra ösztönözni, de nem fogunk belekeveredni egy olyan háborúba, ami alapvetően nem a mi dolgunk, és semmi köze ahhoz, hogy Amerika képes-e irányítani. Tudja,
– mondta Vance a Fox Newsnak.
„Reméljük és elvárásunk, hogy ez nem fog szélesebb körű regionális háborúba vagy – Isten ments – nukleáris konfliktusba torkollni” – folytatta Vance. „Jelenleg nem hisszük, hogy ez meg fog történni” – tette hozzá.
Fegyveresek nyitottak tüzet egy belföldi turistacsoportra Kasmír egyik népszerű kirándulóhelyén, Pahalgam közelében, egy réten. A jelentések szerint sok a sebesült, többen kritikus állapotban vannak, több mint húsz ember meghalt.
Mindazonáltal Marco Rubio amerikai külügyminiszter telefonon beszélt a pakisztáni miniszterelnökkel és az indiai külügyminiszterrel a két ázsiai ország közötti feszültség csökkentéséről – közölte csütörtökön az amerikai külügyminisztérium.
A közelmény szerint
egyben közölte, hogy az Egyesült Államok támogatja, hogy közvetlen indiai-pakisztáni tárgyalások kezdődjenek.
Az amerikai külügyminiszter mindkét tárgyalópartner felé részvétét fejezte ki a jelenlegi konfliktusban életüket vesztett polgárok halála miatt.
Marco Rubio Pakisztánt arra szólította fel, hogy tegyen konkrét lépéseket és szüntesse be terroristák mindenfajta támogatását, valamint az Egyesült Államok további elkötelezettségét hangoztatta az együttműködésre Indiával a terrorizmus elleni harcban.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.
Európának közösen kell megoldania a migráció ügyét, és jobb európai szabályozásra kell törekedni – jelentette ki Friedrich Merz új német kancellár szerdán Varsóban a Donald Tusk lengyel kormányfővel tartott közös sajtókonferencián.
Az Egyesült Államok és Izrael megvitatta annak lehetőségét, hogy Washington irányítsa a Gázai övezet háború utáni ideiglenes közigazgatását – közölte öt, az ügyet jól ismerő személy a Reut
szóljon hozzá!