Fotó: Gov.ro
Elfogadta a kormány pénteki ülésén az adótörvénykönyvet módosító sürgősségi rendeletet. Adrian Câciu pénzügyminiszter a kormányülést követő sajtótájékoztatón azt mondta, néhány intézkedés már jövő hónap elejétől életbe lép, a legtöbb módosítás azonban 2023. január 1-jétől lesz érvényes.
2022. július 15., 12:282022. július 15., 12:28
2022. július 15., 14:122022. július 15., 14:12
Január elsejével a jelenlegi 5-ről 9 százalékra emelkedik a szállodákban, éttermekben és étkeztetési cégeknél alkalmazott áfa-kulcs. Az édesített italok eddig kedvezményes, 9 százalékos áfája helyett az általános, 19 százalékos áfát alkalmazzák. Az osztalékadó a jelenlegi 5-ről 8 százalékra emelkedik, a szerencsejátékokból származó jövedelmekre pedig progresszív adót vetnek ki.
A kormányülés elején Nicolae Ciucă hangsúlyozta, az adóügyi módosításokról szóló sürgősségi rendelet tervezetének közvitára bocsátása után egyeztetéseket folytattak a tervezett intézkedésekről az üzleti szféra, a munkáltatói szövetségek és a szakszervezetek képviselőivel, illetve kikérték a nemzetközi pénzintézetek, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap véleményét is.
– idézte a kormányfő kijelentését az Agerpres.
Nicolae Ciucă kiemelte, a héten közzétett statisztikai adatok szerint a legutóbbi öt hónapban 53,1 százalékkal nőttek a külföldi közvetlen tőkeberuházások Romániában. Ez azt igazolja, hogy a kormány eddigi és jövőbeni intézkedései ösztönzőleg hatnak a beruházásokra, segítik a munkahelyek megőrzését és új munkahelyek teremtését – véli.
Adrian Câciu pénzügyminiszter a kormányülést követő sajtótájékoztatón azt mondta, néhány intézkedés már jövő hónap elejétől életbe lép, a legtöbb módosítás azonban 2023. január 1-jétől lesz érvényes.
Az augusztus 1-jétől érvényes módosítások között említette a tárcavezető a dohánytermékek és az alkoholos italok jövedéki adójának emelését, és ugyancsak jövő hónaptól a jelenlegi 30 ezer lejről 10 ezer lejre csökken a felső határ, ameddig adókedvezményre jogosultak az építőiparban és élelmiszeriparban tevékenykedők.
Míg a rendelettervezet eredeti változata szerint ezt a módosítást augusztus 1-jétől vezették volna be, a pénteken elfogadott változat értelmében csak jövő év elejétől lép hatályba.
Ugyancsak jövő év elejétől a jelenlegi 1 millió euróról 500 ezer euróra csökken a bevételhatár, ameddig egy vállalat mikrovállalkozásnak minősül. A miniszter emlékeztetett, a mikrovállalkozásoknak rendelkezniük kell legalább egy alkalmazottal, a tanácsadási és menedzsment-tevékenységből származó jövedelmüket 20 százalékban korlátozzák, és kizárják a mikrovállalkozások által választható tevékenységi körök közül a banki, a biztosítási és viszontbiztosítási, a tőkepiaci tevékenységet és a szerencsejátékokat.
Rámutatott továbbá, az éttermi, catering- és szállodai szolgáltatások áfakulcsa a jelenlegi 5 százalékról 9 százalékra nő, a cukros üdítőitalok pedig lekerülnek a kedvezményes áfakulcs alá sorolt termékek listájáról, ezekre 19 százalékos áfát kell fizetni.
Az intézkedésektől 2022-ben 1,19 milliárd lej, jövőre pedig több mint 10,5 milliárd lej pluszbevételt remény a kormány.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!