Ilie Bolojan és Cseke Attila ismertette az önkormányzatokat érzékenyen érintő tervezett intézkedéseket
Fotó: gov.ro
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. A kormányfő azt is elmondta, hogy racionalizálják a helyhatóságok munkáját és csökkentik az önkormányzatoknak alárendelt helyi rendőrök számát. A folyamatban lévő helyi beruházások közül pedig csak arra adnak támogatást, amelyik a befejezéshez közel áll.
2025. július 18., 21:262025. július 18., 21:26
2025. július 18., 21:332025. július 18., 21:33
Ilie Bolojan a második deficitcsökkentő csomag tervezett intézkedéseit ismertette a Victoria-palotában pénteken a Cseke Attila fejlesztési miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján. Elmondta: a javaslatokat jövő héttől kezdődően megvitatják a helyi önkormányzatok képviselőivel, és a hónap végéig véglegesítik az intézkedéscsomagot.
Utóbbiak esetében a lakosság mérete mellett más tényezőket is figyelembe vesznek, például az adott megye településeinek a számát, vagy azt, hogy működik-e kórház az alárendeltségükben. A megfelelően méretezett személyi állománnyal rendelkező önkormányzatok szabad kezet kapnak szervezeti felépítésük alakításában – tette hozzá Bolojan.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az intézkedések célja az önkormányzatok hatékonyságának növelése, adminisztratív kapacitásuk megerősítése, a decentralizáció, az eljárások egyszerűsítése és a digitalizáció.
A helyi választott tisztségviselők kabinetjében dolgozók számának csökkentését is javasolja a kormány. A miniszterelnök közlése szerint országos szinten jelenleg több mint 10 ezren dolgoznak a polgármesterek, megyei önkormányzati vezetők vagy helyetteseik kabinetjeiben, és sok esetben nem teljesen világos, mi a munkakörük egyeseknek. „Szerintem lehet csökkenteni ezen a számon” – jegyezte meg Ilie Bolojam, hozzátéve, hogy ezzel párhuzamosan a központi közigazgatásban dolgozó magas rangú tisztségviselők tanácsadóinak száma is csökkenni fog.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
A miniszterelnök ismertetett egy másik javaslatot is, amely szerint egy köztisztviselő két-három önkormányzatnál is vállalhat munkát részmunkaidőben. Példaként a versenyszférában tevékenykedő könyvelőket vagy IT-szakembereket említette, akik egyszerre több cégnél is dolgoznak. Meglátása szerint ehhez hasonlóan
Bolojan szerint bizonyos szolgáltatások megosztására is lenne lehetőség, például a hulladékgazdálkodás terén. „Ha egyik önkormányzat megvásárolta a szükséges gépeket, térítés ellenében kölcsönadhatja egy másik polgármesteri hivatalnak” – magyarázta a kormányfő.
A helyi rendőrök számának korlátozását és az országos rendőrségével közös diszpécserszolgálatok kialakítását javasolja a kormány – ez is elhangzott Ilie Bolojan sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök emlékeztetett, hogy a jelenlegi előírások szerint ezer lakosonként egy helyi rendőrt alkalmazhatnak az önkormányzatok. Ezt a normát növelnék, de az emelés mértékéről csak a helyi képviselőkkel folytatandó egyeztetések után születik döntés.
Utóbbira Buzăut hozta fel példaként, ahol az évek óta húzódó perek miatt a törvényben megszabottnál nagyobb a helyi rendőrök száma. „Nem tapasztaltuk, hogy egy kis létszámú helyi rendőri állománnyal rendelkező városban elszabadult volna a bűnözés, vagy ne tudnák kezelni a közrenddel kapcsolatos problémákat. Mint ahogyan azt sem, hogy egy túlméretezett helyi rendőrséggel rendelkező városban teljesen más lenne helyzet” – magyarázta.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
A miniszterelnök hozzátette, intézkedéseket javasolnak a helyi és az országos rendőrség közötti hatásköri átfedések megszüntetésére is. Mint hangsúlyozta, mindkét szervnek van hatásköre például a közrend vagy a közlekedés területén. Ha közös diszpécserszolgálataik lennének, hatékonyabb lenne a munka, pontosabban lehetne leosztani a feladatokat, és elkerülhetők lennének az átfedések – érvelt Bolojan.
Egységes bértáblát szab meg a kormány azoknak az önkormányzatoknak, amelyek saját bevételeikből még a személyi kiadásaikat sem fedezik – ezt már Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter jelentette be. Jelenleg a helyi képviselő-testületeknek jogukban áll meghatározni a polgármesteri hivatalok alkalmazottainak a számát és a fizetésüket, azzal a kitétellel, hogy az összeg nem haladhatja meg az alpolgármester bérét.
Cseke Attila szerint sok önkormányzat a saját bérköltségeit sem tudja kitermelni
Fotó: gov.ro
Csakhogy számos településen a bértáblában szereplő összegek nagyon közelítenek az alpolgármester fizetéséhez, miközben a romániai önkormányzatok egynegyede, főként a községiek nem fedezik saját bevételeikből az alkalmazottak bérköltségeit. Ezért a kormány ez utóbbi önkormányzatok számára egységes bértáblát szab meg, amelyet nem tudnak túllépni, legfeljebb csökkenteni, ha a település pénzügyi helyzete úgy kívánja – tette hozzá Ilie Bolojan miniszterelnök, megjegyezve, hogy ez a helyes lépés, mert a kormány jelentős összegekkel támogatja ezeket a településeket.
A kiadásaikat teljes mértékben saját bevételeikből fedező közigazgatási egységek a továbbiakban is meghatározhatják a polgármesteri hivatal bértábláját és szervezeti felépítését, hogy optimalizálják működésüket és a lehető legjobb szolgáltatásokat nyújtsák – tette hozzá.
Emlékeztetett, hogy erről törvény is rendelkezik, de az előírás alkalmazását – részben objektív okokból – elhalasztották. Az objektív okot az szolgáltatta, hogy a polgármestereknek nem voltak eszközeik az adóbeszedés hatékonyságának növelésére, de a második deficitcsökkentő csomagba foglalt törvénymódosítások ezt is megoldják – részletezte a miniszterelnök.
A befejezésükhöz közel álló önkormányzati beruházások finanszírozása folytatódni fog az Anghel Saligny településfejlesztési program keretébe. Ilie Bolojan elmondta, hogy a kormány az uniós támogatású beruházások társfinanszírozására fog összpontosítani, elsősorban az országos helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt projektekre. „Olyan helyzetben vagyunk, hogy már nem tudjuk finanszírozni a költségvetésben betervezett összes állami beruházást” – magyarázta.
Ilie Bolojan szerint a felduzzasztott létszám nem garancia a minőségi munkára
Fotó: gov.ro
A forráshiány befolyásolni fogja az Anghel Saligny településfejlesztési program lebonyolítását is. A program keretében finanszírozott önkormányzati beruházásokat rangsorolják, és csak a megvalósításukhoz közel álló projektek támogatását folytatja a kormány – részletezte a miniszterelnök. A nem előrehaladott állapotban lévő beruházásokat nem fogják tovább finanszírozni, legalábbis a következő hónapokban. Az év végére véglegesítik az önkormányzati projektek fontosságuk és stádiumuk szerinti rangsorolását, és a jövő évben eszerint folytatják a finanszírozásukat.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormánykoalíció dönti majd el július végén, hogy milyen formában fogadtatja el a második deficitcsökkentő csomagot – mondta a miniszterelnök. Ilie Bolojan hangsúlyozta, hogy a kormány figyelembe fogja venni a koalíció összes pártjának javaslatait. „Arra fogok törekedni, hogy ez a koalíció működjön” – válaszolta Bolojan arra az újságírói felvetésre, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) politikusai a kormányból való kilépést fontolgatják, ha nem veszik figyelembe javaslataikat.
Az első intézkedéscsomagot úgynevezett felelősségvállalással, parlamenti vita nélkül fogadta el a kormány, vállalva az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítványt is, amelyet végül is elutasított a koalíciós pártok tagjaiból álló parlamenti többség.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
szóljon hozzá!