Fotó: Barabás Ákos
Visszakozni kényszerült a kormány a készpénzhasználat korlátozását célzó törvény kapcsán: Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a kormány következő ülésén felülvizsgálja az adóhatóság és a pénzügyminisztérium készpénzlimitre vonatkozó javaslatait.
2023. november 07., 12:122023. november 07., 12:12
2023. november 07., 12:342023. november 07., 12:34
Így minden jelenlegi készpénzlimit megmarad, mind a magánszemélyek, mind a jogi személyek esetében, két kivétellel:
A miniszterelnök üzent az adócsalóknak is, akik kedvezményezetjei a nyilvánosság előtt lezajlott vitának.
„Azt mondtam, hogy kivétel nélkül mindig a kisvállalkozók és az egyszerű emberek mellett fogok állni. Az elmúlt napokban számos megbeszélést folytattam velük, valamint az üzleti szférával és a bankrendszer képviselőivel. És elmondtak nekem néhány józan érvet az ANAF-tól és a Pénzügyminisztériumtól érkező, készpénzzel kapcsolatos intézkedésekről. Ezek az emberek nem adócsalók, ők azok, akiknek a vállára ez az ország támaszkodik!” – tette közzé a miniszterelnök a közösségi oldalán.
„Ezért az első kormányülésen felül fogom vizsgálni az ANAF-tól és a pénzügyminisztériumtól érkező javaslatokat, mert az én feladatom az, hogy beavatkozzak, ha a dolgok rossz irányba mennek” – tette hozzá Ciolacu.
„Minden jelenlegi készpénzlimit megmarad, mind a magánszemélyek, mind a jogi személyek esetében. Két kivétellel: a készpénzplafon 50 000 lej lesz, az elszámolási előleg pedig 1000 lej/nap.
De van egy üzenetem a csalóknak, akik kihasználták ezt a nyilvánosság előtt zajló vitát: el fogok jönni hozzátok!
Ahogyan mi elkezdtük a háborút azok ellen, akik a nyerőgépekkel teszik tönkre az emberek életét, úgy ti sem ússzátok meg!” – tette hozzá Ciolacu.
Mint ismeretes, november elsejétől készpénzfizetési korlátozások léptek hatályba Romániában. Ezek szerint a jogi személyek és természetes személyek közötti bevételek és kifizetések napi felső határa 5000 lej személyenként. Emellett a jogi személyek pénztárában lévő készpénzösszeg a nap végén nem haladhatja meg az 50 000 lejt. Két természetes személy között naponta legtöbb 10 000 lejes készpénzfizetés történhet. Az intézkedések hatályba lépését követően több romániai bank is bejelentette, emelik a készpénz-műveletek díjszabásait. A Hotnews.ro portál elemzése rámutat, az intézkedés a vidéki kisboltok tulajdonosait érinti a leginkább negatívan, hiszen vevőik többnyire készpénzzel fizetnek, ők pedig kötelesek a befolyt összegeket elhelyezni a vállalkozás számláján.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
szóljon hozzá!