Fotó: Barabás Ákos
Visszakozni kényszerült a kormány a készpénzhasználat korlátozását célzó törvény kapcsán: Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a kormány következő ülésén felülvizsgálja az adóhatóság és a pénzügyminisztérium készpénzlimitre vonatkozó javaslatait.
2023. november 07., 12:122023. november 07., 12:12
2023. november 07., 12:342023. november 07., 12:34
Így minden jelenlegi készpénzlimit megmarad, mind a magánszemélyek, mind a jogi személyek esetében, két kivétellel:
A miniszterelnök üzent az adócsalóknak is, akik kedvezményezetjei a nyilvánosság előtt lezajlott vitának.
„Azt mondtam, hogy kivétel nélkül mindig a kisvállalkozók és az egyszerű emberek mellett fogok állni. Az elmúlt napokban számos megbeszélést folytattam velük, valamint az üzleti szférával és a bankrendszer képviselőivel. És elmondtak nekem néhány józan érvet az ANAF-tól és a Pénzügyminisztériumtól érkező, készpénzzel kapcsolatos intézkedésekről. Ezek az emberek nem adócsalók, ők azok, akiknek a vállára ez az ország támaszkodik!” – tette közzé a miniszterelnök a közösségi oldalán.
„Ezért az első kormányülésen felül fogom vizsgálni az ANAF-tól és a pénzügyminisztériumtól érkező javaslatokat, mert az én feladatom az, hogy beavatkozzak, ha a dolgok rossz irányba mennek” – tette hozzá Ciolacu.
„Minden jelenlegi készpénzlimit megmarad, mind a magánszemélyek, mind a jogi személyek esetében. Két kivétellel: a készpénzplafon 50 000 lej lesz, az elszámolási előleg pedig 1000 lej/nap.
De van egy üzenetem a csalóknak, akik kihasználták ezt a nyilvánosság előtt zajló vitát: el fogok jönni hozzátok!
Ahogyan mi elkezdtük a háborút azok ellen, akik a nyerőgépekkel teszik tönkre az emberek életét, úgy ti sem ússzátok meg!” – tette hozzá Ciolacu.
Mint ismeretes, november elsejétől készpénzfizetési korlátozások léptek hatályba Romániában. Ezek szerint a jogi személyek és természetes személyek közötti bevételek és kifizetések napi felső határa 5000 lej személyenként. Emellett a jogi személyek pénztárában lévő készpénzösszeg a nap végén nem haladhatja meg az 50 000 lejt. Két természetes személy között naponta legtöbb 10 000 lejes készpénzfizetés történhet. Az intézkedések hatályba lépését követően több romániai bank is bejelentette, emelik a készpénz-műveletek díjszabásait. A Hotnews.ro portál elemzése rámutat, az intézkedés a vidéki kisboltok tulajdonosait érinti a leginkább negatívan, hiszen vevőik többnyire készpénzzel fizetnek, ők pedig kötelesek a befolyt összegeket elhelyezni a vállalkozás számláján.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!