Fotó: Barabás Ákos
Visszakozni kényszerült a kormány a készpénzhasználat korlátozását célzó törvény kapcsán: Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a kormány következő ülésén felülvizsgálja az adóhatóság és a pénzügyminisztérium készpénzlimitre vonatkozó javaslatait.
2023. november 07., 12:122023. november 07., 12:12
2023. november 07., 12:342023. november 07., 12:34
Így minden jelenlegi készpénzlimit megmarad, mind a magánszemélyek, mind a jogi személyek esetében, két kivétellel:
A miniszterelnök üzent az adócsalóknak is, akik kedvezményezetjei a nyilvánosság előtt lezajlott vitának.
„Azt mondtam, hogy kivétel nélkül mindig a kisvállalkozók és az egyszerű emberek mellett fogok állni. Az elmúlt napokban számos megbeszélést folytattam velük, valamint az üzleti szférával és a bankrendszer képviselőivel. És elmondtak nekem néhány józan érvet az ANAF-tól és a Pénzügyminisztériumtól érkező, készpénzzel kapcsolatos intézkedésekről. Ezek az emberek nem adócsalók, ők azok, akiknek a vállára ez az ország támaszkodik!” – tette közzé a miniszterelnök a közösségi oldalán.
„Ezért az első kormányülésen felül fogom vizsgálni az ANAF-tól és a pénzügyminisztériumtól érkező javaslatokat, mert az én feladatom az, hogy beavatkozzak, ha a dolgok rossz irányba mennek” – tette hozzá Ciolacu.
„Minden jelenlegi készpénzlimit megmarad, mind a magánszemélyek, mind a jogi személyek esetében. Két kivétellel: a készpénzplafon 50 000 lej lesz, az elszámolási előleg pedig 1000 lej/nap.
De van egy üzenetem a csalóknak, akik kihasználták ezt a nyilvánosság előtt zajló vitát: el fogok jönni hozzátok!
Ahogyan mi elkezdtük a háborút azok ellen, akik a nyerőgépekkel teszik tönkre az emberek életét, úgy ti sem ússzátok meg!” – tette hozzá Ciolacu.
Mint ismeretes, november elsejétől készpénzfizetési korlátozások léptek hatályba Romániában. Ezek szerint a jogi személyek és természetes személyek közötti bevételek és kifizetések napi felső határa 5000 lej személyenként. Emellett a jogi személyek pénztárában lévő készpénzösszeg a nap végén nem haladhatja meg az 50 000 lejt. Két természetes személy között naponta legtöbb 10 000 lejes készpénzfizetés történhet. Az intézkedések hatályba lépését követően több romániai bank is bejelentette, emelik a készpénz-műveletek díjszabásait. A Hotnews.ro portál elemzése rámutat, az intézkedés a vidéki kisboltok tulajdonosait érinti a leginkább negatívan, hiszen vevőik többnyire készpénzzel fizetnek, ők pedig kötelesek a befolyt összegeket elhelyezni a vállalkozás számláján.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!