Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
November elsejétől az IT-ágazat alkalmazottai is fizetnek jövedelemadót, az építőiparban, az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban dolgozók pedig már nem mentesülnek az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetése alól. Ezeket az előírásokat a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvény tartalmazza, amelyet parlament előtti felelősségvállalással fogadtatott el a kormány. A jogszabályt múlt héten hirdette ki Klaus Iohannis államfő, és pénteken jelent meg a Hivatalos Közlönyben.
2023. november 01., 11:312023. november 01., 11:31
2023. november 01., 11:372023. november 01., 11:37
Előírásai szerint az IT-ágazatban a bruttó 10 000 lejnél nagyobb fizetésű alkalmazottaknak jövedelemadót kell fizetniük, de mentesülnek a második nyugdíjpillérhez való hozzájárulás alól. Ha továbbra is fizetni szeretnék a hozzájárulást, ezt kérvényezniük kell.
A kormány ugyanakkor november elsejétől megemelte a minimálbért ezekben az ágazatokban.
Az Agerpres áltla idézett tájékoztatás szerint az építőiparban 4582 lej, az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban pedig 3436 lej lesz a bruttó minimálbér. Az intézkedésre a kormány szerint azért volt szükség, hogy ne csökkenjen az alkalmazottak fizetése ezekben az ágazatokban az egészségügyi szolgáltatási járulék visszavezetése után.
Ezek szerint a jogi személyek és természetes személyek közötti bevételek és kifizetések napi felső határa 5000 lej személyenként. Emellett a jogi személyek pénztárában lévő készpénzösszeg a nap végén nem haladhatja meg az 50 000 lejt. Két természetes személy között naponta legtöbb 10 000 lejes készpénzfizetés történhet.
Az előírások megsértéséért az összeghatáron felüli készpénzfizetés 25 százalékának megfelelő bírság jár.
A bizonyos termékek általános forgalmi adójának (áfa/TVA) megemelésére, illetve a bankok és nagyvállalatok különadóira vonatkozó rendelkezések 2024. január elsején lépnek hatályba.
Az adótörvénykönyv immár 555. módosítása volt nyolc év leforgása alatt az az intézkedéscsomag, amelyet minap hirdetett ki Klaus Iohannis államfő.
A mezőgazdasági minisztérium augusztus 19-éig hosszabbította meg az aszálykár miatti kártérítés igénylésének határidejét. A gazdák a helyi polgármesteri hivatalokhoz fordulhatnak kártérítési igényükkel.
Az idei év első hat hónapjában 3382 külföldi tulajdonú vállalatot hoztak létre Romániában, 3,2 százalékkal kevesebbet, mint 2023 hasonló időszakában – derül ki a cégbíróság (ONRC) pénteken közzétett adataiból.
Elkezdte pénteken a Román Posta az újraszámolt nyugdíjakról szóló végzések kézbesítését – tájékoztatott az állami vállalat.
Románia jelenleg 2,8 milliárd köbméter földgázt tárol föld alatti tárolókban, és a töltöttségi szint 88 százalékos, ami meghaladja az európai irányelvekben szeptember elsejére előírt 85 százalékos szintet – jelentette be pénteken az energiaügyi tárca.
Kinek kisebb, kinek nagyobb örömet, másoknak pedig a jelenlegi állapot megerősítését hozza el a nyugdíjak újraszámítása. Mutatjuk, hogy mi a teendő, illetve milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik elégedetlenek az újraszámolt nyugdíjuk összegével.
Rekordméretű kártérítést kell fizetnie az aszálykárt szenvedett gazdák számára a bukaresti mezőgazdasági minisztériumnak. Egy bukaresti konferencián a szakemberek új agrárstratégiát követeltek a szaktárcától.
Augusztus 19-én, hétfőn indul a környezetkímélő járművek vásárlását támogató Roncsautó Plusz (Rabla Plus) program újabb szakasza – közölte szerdán a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
Péntektől elkezdik kikézbesíteni a nyugdíjasoknak a végzéseket a nyugdíjak újraszámolásáról – emlékeztetett Marcel Ciolacu kormányfő a kabinet szerdai ülésének elején.
A második negyedévben a nyers adatok és a naptárhatással kiigazított adatok alapján is 0,8 százalékkal nőtt a román GDP az egy évvel korábbihoz viszonyítva – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Európai Bizottság 99,5 millió eurós állami támogatást hagyott jóvá egy romániai gumiabroncsgyár számára – írta az Economedia.ro az uniós testület közleménye alapján.
szóljon hozzá!