Nem tejel az üzletág? Képünk illusztráció
Fotó: Rostás Szabolcs
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina tejfeldolgozó vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
2025. július 16., 18:272025. július 16., 18:27
Mint írják összesen több mint 40 tejfeldolgozó telephelyre kerül lakat, amelyek Temes, Kolozs, Dolj, Bihar, Szatmár, Konstanca, Szeben, Hunyad, Iași, Szilágy és Maros megyében működnek jelenleg.
Még az év elején röppent fel a hír, hogy a FrieslandCampina tanácsadót kért fel, vizsgálja meg romániai üzletágának eladását. „A FrieslandCampina, a világ egyik legnagyobb tejipari vállalkozása azon dolgozik, hogy megvizsgálja romániai üzletágának lehetséges eladását” – írta akkor a bukaresti sajtó.
A romániai piacról való kivonulást fontolgatja a holland FrieslandCampina, amely Romániában a Napolact márkát birtokolja: a cég tanácsadót bízott meg az üzletág értékesítésének vizsgálatával.
A vállalat közölte, hogy az elbocsátások akár 200 millió euró megtakarítást is eredményeznek, ami része annak a programnak, amelynek célja, hogy 2026-tól 400–500 millió euróval csökkentsék az éves költségeket.
Románia a tehéntejtermelés terén az utolsó helyen található az Európai Unióban. Szakemberek szerint a hatalmas lemaradás a felaprózódott birtokviszonyokkal és a rossz agrártámogatási rendszerrel magyarázható.
A FrieslandCampina a legfrissebb rendelkezésre álló adatok szerint 30 országban mintegy 22 000 embert foglalkoztat, és világszerte több mint 100 országban értékesíti termékeit az élelmiszer- és gyógyszeripar számára.
A FrieslandCampina Románia a holland Royal FrieslandCampina vállalat része. A FrieslandCampina tulajdonában vannak a Napolact, a Campina, a Milli, az Oké és a Dots márkák, valamint egy sor termék, többek között tej, joghurt, sajt, vaj és tej alapú édességek. A Napolact termékeit a Kolozs megyei Kisbácsban és Marosvásárhelyen gyártják, a központ Bukarestben található.
2024 tavaszán a FrieslandCampina felavatta új logisztikai központját a Marosvásárhely melletti Maroskeresztúron található A osztályú ipari parkban, a Mureș City Logisticsban, megerősítve ezzel romániai tevékenységét.
Az év Szatmár megyei állattenyésztője címet elnyert ombodi Balogh gazdacsalád bő harminc éve alapozta meg tejtermelő szarvasmarhafarmját. Videóriportunkban az egyre nagyobb kihívás elé néző tejtermelés nehézségeit és fejlesztési lehetőségeit járjuk körül.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
szóljon hozzá!