Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az 5000 lejes készpénzfizetési korlát az adócsalás elleni fellépés egyik eszköze, és nem fogja érinteni a polgárokat – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő kedd este.
2023. november 01., 10:002023. november 01., 10:00
A România Tv-nek nyilatkozva a miniszterelnök kifejtette: ez az intézkedés a korrupció felszámolásához is hozzájárul, mert megnehezíti a csúszópénzek elköltését.
Arra a felvetésre, hogy a tisztességtelen módszerekkel megszerzett összegek elkölthetők például Bulgáriában, ahol nincs készpénzfizetési korlát, Ciolacu kijelentette: az új rendelkezések szerint a vámhatóság lefoglalhatja a készpénz 70 százalékát, ha a határon jelentkező személy nem tudja igazolni az összeg eredetét.
Ezt szerinte azok az adócsalók és megvesztegetett személyek terjesztik, akiknek „fáj” ez az intézkedés.
– magyarázta. Hozzátette, a polgárok azt fogják tapasztalni, hogy a készpénzfizetési korlát nem érinti majd őket a mindennapokban.
„Én nem hagyom magam, végig viszem a költségvetési reformot, és módosítani fogom az adócsalásra vonatkozó rendelkezéseket. Felőlem üvöltözhetnek most egyesek, de ezek most Románia prioritásai” – fogalmazott a miniszterelnök.
Az adócsalás elleni küzdelem jegyében a román kormány próbálja minél jobban visszaszorítani a készpénzes tranzakciókat, már jövőre korlátozza mind a természetes személyek, mind pedig a cégek számára, hogy mekkora összegek fizethetők bankókkal, érmékkel.
Csúcson a „párna alatt” tartott készpénz összege Romániában: a jegybank szerint a lakosság immár rekordot jelentő 65 milliárd lejt (13 milliárd eurónak felel meg) halmozott fel otthon, ami a 15 évvel ezelőtt becsült összeg ötszöröse.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!