Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az 5000 lejes készpénzfizetési korlát az adócsalás elleni fellépés egyik eszköze, és nem fogja érinteni a polgárokat – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő kedd este.
2023. november 01., 10:002023. november 01., 10:00
A România Tv-nek nyilatkozva a miniszterelnök kifejtette: ez az intézkedés a korrupció felszámolásához is hozzájárul, mert megnehezíti a csúszópénzek elköltését.
Arra a felvetésre, hogy a tisztességtelen módszerekkel megszerzett összegek elkölthetők például Bulgáriában, ahol nincs készpénzfizetési korlát, Ciolacu kijelentette: az új rendelkezések szerint a vámhatóság lefoglalhatja a készpénz 70 százalékát, ha a határon jelentkező személy nem tudja igazolni az összeg eredetét.
Ezt szerinte azok az adócsalók és megvesztegetett személyek terjesztik, akiknek „fáj” ez az intézkedés.
– magyarázta. Hozzátette, a polgárok azt fogják tapasztalni, hogy a készpénzfizetési korlát nem érinti majd őket a mindennapokban.
„Én nem hagyom magam, végig viszem a költségvetési reformot, és módosítani fogom az adócsalásra vonatkozó rendelkezéseket. Felőlem üvöltözhetnek most egyesek, de ezek most Románia prioritásai” – fogalmazott a miniszterelnök.
Az adócsalás elleni küzdelem jegyében a román kormány próbálja minél jobban visszaszorítani a készpénzes tranzakciókat, már jövőre korlátozza mind a természetes személyek, mind pedig a cégek számára, hogy mekkora összegek fizethetők bankókkal, érmékkel.
Csúcson a „párna alatt” tartott készpénz összege Romániában: a jegybank szerint a lakosság immár rekordot jelentő 65 milliárd lejt (13 milliárd eurónak felel meg) halmozott fel otthon, ami a 15 évvel ezelőtt becsült összeg ötszöröse.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!