Fotó: Erdély Bálint Előd
Tánczos Barna pénzügyminiszter még az idén javaslatot kíván tenni a készpénzforgalom csökkentésére bizonyos területeken az adóelkerülés elleni küzdelem érdekében. Az RMDSZ-es tárcavezető azt is kérni fogja a parlamenttől, hogy módosítsa a fizetésképtelenségi törvényt, hogy ezt az eszközt ne lehessen többé adófizetési kötelezettség elmulasztására felhasználni.
2025. január 16., 18:192025. január 16., 18:19
Tánczos Barna a készpénzforgalom visszaszorításáról a Digi 24 hírtelevízió szerda esti műsorában nyilatkozott.
Amikor a műsorvezető arról faggatta, hogy fontolgatja-e a készpénzes tranzakciók felső határáról szóló tárgyalások folytatását, a pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy ennek alkotmányos akadályai vannak, de azt mondta, hogy továbbra is látja a készpénzfizetések csökkentésének lehetőségét.
A kizárólag kártyás fizetésre való áttérés mind a beszedési költségek, mind a személyzeti költségek csökkenését jelentené.
A készpénzhasználat továbbra is alapvető fontosságú Romániában – mutat rá elemzésében a Román Nemzeti Bank (BNR).
Tánczos Barna elmondta, hogy a készpénzes adófizetés elhagyása mellett, amelyet még erre az évre kilátásba helyezett, néhány meghatározott tevékenységi területen a készpénzes tranzakciók megszüntetését fogja javasolni.
– idézte a tárcavezető televíziós nyilatkozatát a Hotnews.ro hírportál.
Visszakozni kényszerült a kormány a készpénzhasználat korlátozását célzó törvény kapcsán: Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a kormány következő ülésén felülvizsgálja készpénzlimitre vonatkozó javaslatokat.
A pénzügyminiszter elmondása szerint
amelyek összegét mintegy 124 milliárd lejre becsülte, de meglátása szerint ennek csak egy kis részét lehet még behajtani az állami költségvetés számára.
olyan cégekről van szó, amelyek csődbe mentek vagy a fizetésképtelenség különböző stádiumaiban vannak. A 124 milliárdból 19 milliárd az állami vállalatoknál van, a többi a magánszektorban. Be kell zárnunk azokat a kiskapukat, amelyeken keresztül egyesek fedezékbe húzódnak, amikor az adóhatóság üldözi őket. Néhányan visszaélnek a fizetésképtelenséggel. A fizetésképtelenségről szóló törvényt meg kell változtatni” – szögezte le Tánczos Barna.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
2 hozzászólás