Fotó: Barabás Ákos
Nincs egyetértés a bukaresti kormánykoalícióban a készpénzhasználat korlátozása terén: bár az intézkedéscsomagra mindkét kormánypárt rábólintott, Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke most azt mondja, le kellene mondani az 5000 lejes küszöbről.
2023. november 06., 12:232023. november 06., 12:23
2023. november 06., 12:382023. november 06., 12:38
Mielőbb felül kell vizsgálni a készpénzforgalmat korlátozó intézkedést – jelentette ki hétfőn a kisebbik kormánypárt elnöke, aki szerint vagy visszaállítják a 10 ezer lejes felső határt, vagy a kormány más megoldást talál ki.
– mondta az PNL vezetője. Ciucă amúgy azt mondja, ő már a kezdettől nem értett egyet az intézkedéssel, de erről a PNL–PSD-koalíció szintjén született döntés.
„Nem egyoldalúan hoztuk meg, ezt a döntést megvitattuk, és akkor mindannyian egyetértettük, hogy ez egy felvállalt döntés, amely hozzájárul az adócsalás csökkentéséhez, de nem hiszem, hogy a polgár az adócsalás oka” – fogalmazott most Ciucă.
„A miniszterelnök azt mondta, hogy tárgyal a bankszektorral és más intézményekkel, és elő fog állni egy megoldással” – tette hozzá a PNL elnöke.
Újfent megszólalt a témában hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök is. Rámutatott: a pénzügyminiszter közölte, az ANAF technikai csoportja állt elő ezekkel a javaslatokkal, és elmondása szerint akkor a koalícióban senki nem ellenezte. Ciolacu ismételten leszögezte, hogy
„Nem tudom, hogy a plafonok megváltoztatása a legjobb megoldás-e. Ez a kisvállalkozók problémája, és ott, a készpénzes fizetéseknél, hogy ne legyenek hosszú sorok a banknál. Nem hiszem, hogy ezt bárki is szeretné, ezért szeretnék beszélni a kkv-kkal is. És úgy gondolom, hogy termékcsoportok szerint, háztartási gépek, háztartásban szükséges dolgok, ne nehezítsük meg az emberek életét” – jelentette ki Ciolacu.
Amint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă pénteken újságírói kérdésre válaszolva elképzelhetőnek nevezte a készpénzfizetés korlátozásának enyhítését is.
Marcel Ciolacu kormányfő ugyanakkor pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy találkozóra hívja a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank szakértőit, illetve a kisvállalkozók, a bankok és a civil társadalom képviselőit egyeztetni a készpénzfizetés korlátozásáról.
Bejegyzésében a miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány intézkedésére reagálva a bankok növelni készülnek az illetékeiket.
Marcel Ciolacu kormányfő pénteken bejelentette: jövő hétre találkozóra hívja a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank szakértőit, illetve a kisvállalkozók, a bankok és a civil társadalom képviselőit egyeztetni a készpénzfizetés korlátozásáról.
Mint ismeretes, november elsejétől készpénzfizetési korlátozások léptek hatályba Romániában. Ezek szerint a jogi személyek és természetes személyek közötti bevételek és kifizetések napi felső határa 5000 lej személyenként. Emellett a jogi személyek pénztárában lévő készpénzösszeg a nap végén nem haladhatja meg az 50 000 lejt. Két természetes személy között naponta legtöbb 10 000 lejes készpénzfizetés történhet.
Az intézkedések hatályba lépését követően több romániai bank is bejelentette, emelik a készpénz-műveletek díjszabásait. A Hotnews.ro portál elemzése rámutat, az intézkedés a vidéki kisboltok tulajdonosait érinti a leginkább negatívan, hiszen vevőik többnyire készpénzzel fizetnek, ők pedig kötelesek a befolyt összegeket elhelyezni a vállalkozás számláján.
Az 5000 lejes készpénzfizetési korlát az adócsalás elleni fellépés egyik eszköze, és nem fogja érinteni a polgárokat – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő kedd este.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!