Fotó: Barabás Ákos
Nincs egyetértés a bukaresti kormánykoalícióban a készpénzhasználat korlátozása terén: bár az intézkedéscsomagra mindkét kormánypárt rábólintott, Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke most azt mondja, le kellene mondani az 5000 lejes küszöbről.
2023. november 06., 12:232023. november 06., 12:23
2023. november 06., 12:382023. november 06., 12:38
Mielőbb felül kell vizsgálni a készpénzforgalmat korlátozó intézkedést – jelentette ki hétfőn a kisebbik kormánypárt elnöke, aki szerint vagy visszaállítják a 10 ezer lejes felső határt, vagy a kormány más megoldást talál ki.
– mondta az PNL vezetője. Ciucă amúgy azt mondja, ő már a kezdettől nem értett egyet az intézkedéssel, de erről a PNL–PSD-koalíció szintjén született döntés.
„Nem egyoldalúan hoztuk meg, ezt a döntést megvitattuk, és akkor mindannyian egyetértettük, hogy ez egy felvállalt döntés, amely hozzájárul az adócsalás csökkentéséhez, de nem hiszem, hogy a polgár az adócsalás oka” – fogalmazott most Ciucă.
„A miniszterelnök azt mondta, hogy tárgyal a bankszektorral és más intézményekkel, és elő fog állni egy megoldással” – tette hozzá a PNL elnöke.
Újfent megszólalt a témában hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök is. Rámutatott: a pénzügyminiszter közölte, az ANAF technikai csoportja állt elő ezekkel a javaslatokkal, és elmondása szerint akkor a koalícióban senki nem ellenezte. Ciolacu ismételten leszögezte, hogy
„Nem tudom, hogy a plafonok megváltoztatása a legjobb megoldás-e. Ez a kisvállalkozók problémája, és ott, a készpénzes fizetéseknél, hogy ne legyenek hosszú sorok a banknál. Nem hiszem, hogy ezt bárki is szeretné, ezért szeretnék beszélni a kkv-kkal is. És úgy gondolom, hogy termékcsoportok szerint, háztartási gépek, háztartásban szükséges dolgok, ne nehezítsük meg az emberek életét” – jelentette ki Ciolacu.
Amint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă pénteken újságírói kérdésre válaszolva elképzelhetőnek nevezte a készpénzfizetés korlátozásának enyhítését is.
Marcel Ciolacu kormányfő ugyanakkor pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy találkozóra hívja a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank szakértőit, illetve a kisvállalkozók, a bankok és a civil társadalom képviselőit egyeztetni a készpénzfizetés korlátozásáról.
Bejegyzésében a miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány intézkedésére reagálva a bankok növelni készülnek az illetékeiket.
Marcel Ciolacu kormányfő pénteken bejelentette: jövő hétre találkozóra hívja a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank szakértőit, illetve a kisvállalkozók, a bankok és a civil társadalom képviselőit egyeztetni a készpénzfizetés korlátozásáról.
Mint ismeretes, november elsejétől készpénzfizetési korlátozások léptek hatályba Romániában. Ezek szerint a jogi személyek és természetes személyek közötti bevételek és kifizetések napi felső határa 5000 lej személyenként. Emellett a jogi személyek pénztárában lévő készpénzösszeg a nap végén nem haladhatja meg az 50 000 lejt. Két természetes személy között naponta legtöbb 10 000 lejes készpénzfizetés történhet.
Az intézkedések hatályba lépését követően több romániai bank is bejelentette, emelik a készpénz-műveletek díjszabásait. A Hotnews.ro portál elemzése rámutat, az intézkedés a vidéki kisboltok tulajdonosait érinti a leginkább negatívan, hiszen vevőik többnyire készpénzzel fizetnek, ők pedig kötelesek a befolyt összegeket elhelyezni a vállalkozás számláján.
Az 5000 lejes készpénzfizetési korlát az adócsalás elleni fellépés egyik eszköze, és nem fogja érinteni a polgárokat – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő kedd este.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!