Fotó: Barabás Ákos
Nincs egyetértés a bukaresti kormánykoalícióban a készpénzhasználat korlátozása terén: bár az intézkedéscsomagra mindkét kormánypárt rábólintott, Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke most azt mondja, le kellene mondani az 5000 lejes küszöbről.
2023. november 06., 12:232023. november 06., 12:23
2023. november 06., 12:382023. november 06., 12:38
Mielőbb felül kell vizsgálni a készpénzforgalmat korlátozó intézkedést – jelentette ki hétfőn a kisebbik kormánypárt elnöke, aki szerint vagy visszaállítják a 10 ezer lejes felső határt, vagy a kormány más megoldást talál ki.
– mondta az PNL vezetője. Ciucă amúgy azt mondja, ő már a kezdettől nem értett egyet az intézkedéssel, de erről a PNL–PSD-koalíció szintjén született döntés.
„Nem egyoldalúan hoztuk meg, ezt a döntést megvitattuk, és akkor mindannyian egyetértettük, hogy ez egy felvállalt döntés, amely hozzájárul az adócsalás csökkentéséhez, de nem hiszem, hogy a polgár az adócsalás oka” – fogalmazott most Ciucă.
„A miniszterelnök azt mondta, hogy tárgyal a bankszektorral és más intézményekkel, és elő fog állni egy megoldással” – tette hozzá a PNL elnöke.
Újfent megszólalt a témában hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök is. Rámutatott: a pénzügyminiszter közölte, az ANAF technikai csoportja állt elő ezekkel a javaslatokkal, és elmondása szerint akkor a koalícióban senki nem ellenezte. Ciolacu ismételten leszögezte, hogy
„Nem tudom, hogy a plafonok megváltoztatása a legjobb megoldás-e. Ez a kisvállalkozók problémája, és ott, a készpénzes fizetéseknél, hogy ne legyenek hosszú sorok a banknál. Nem hiszem, hogy ezt bárki is szeretné, ezért szeretnék beszélni a kkv-kkal is. És úgy gondolom, hogy termékcsoportok szerint, háztartási gépek, háztartásban szükséges dolgok, ne nehezítsük meg az emberek életét” – jelentette ki Ciolacu.
Amint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă pénteken újságírói kérdésre válaszolva elképzelhetőnek nevezte a készpénzfizetés korlátozásának enyhítését is.
Marcel Ciolacu kormányfő ugyanakkor pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy találkozóra hívja a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank szakértőit, illetve a kisvállalkozók, a bankok és a civil társadalom képviselőit egyeztetni a készpénzfizetés korlátozásáról.
Bejegyzésében a miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány intézkedésére reagálva a bankok növelni készülnek az illetékeiket.
Marcel Ciolacu kormányfő pénteken bejelentette: jövő hétre találkozóra hívja a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank szakértőit, illetve a kisvállalkozók, a bankok és a civil társadalom képviselőit egyeztetni a készpénzfizetés korlátozásáról.
Mint ismeretes, november elsejétől készpénzfizetési korlátozások léptek hatályba Romániában. Ezek szerint a jogi személyek és természetes személyek közötti bevételek és kifizetések napi felső határa 5000 lej személyenként. Emellett a jogi személyek pénztárában lévő készpénzösszeg a nap végén nem haladhatja meg az 50 000 lejt. Két természetes személy között naponta legtöbb 10 000 lejes készpénzfizetés történhet.
Az intézkedések hatályba lépését követően több romániai bank is bejelentette, emelik a készpénz-műveletek díjszabásait. A Hotnews.ro portál elemzése rámutat, az intézkedés a vidéki kisboltok tulajdonosait érinti a leginkább negatívan, hiszen vevőik többnyire készpénzzel fizetnek, ők pedig kötelesek a befolyt összegeket elhelyezni a vállalkozás számláján.
Az 5000 lejes készpénzfizetési korlát az adócsalás elleni fellépés egyik eszköze, és nem fogja érinteni a polgárokat – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő kedd este.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!