Fotó: Facebook/Tarom
Az Európai Bizottság 95,3 millió eurós állami támogatást hagyott jóvá a román állami légitársaság számára – közölte hétfőn egy Facebook-bejegyzésben Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
2024. április 29., 17:282024. április 29., 17:28
2024. április 29., 17:292024. április 29., 17:29
Ebből az összegből 49,53 millió eurót már 2020-ban megkapott a Tarom. A fennmaradó 45,77 millió eurót a közeljövőben fogja folyósítani a bukaresti kormány a légitársaságnak.
Az Európai Bizottság 2021 júliusában indított vizsgálatot annak megállapítására, hogy a Taromnak nyújtott állami támogatás összhangban van-e az uniós szabályozással. „A Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a Románia által alkalmazott intézkedések tiszteletben tartják az EU-nak az állami támogatásokra vonatkozó normáit” – idézte az economedia.ro az Európai Bizottság közleményét. Sorin Grindeanut szerint a pénzt a Tarom a légiflottájának megújítására, üzletpolitikájának és célállomásainak optimalizálására, a gépek karbantartásának a hatékonyabbá tételére, a vállalat digitalizálására és az idei likviditási hiány kiegyenlítésére fogja használni.
A Bizottság megállapította azt is, a szerkezetátalakítási intézkedések éppen a TAROM pénzügyi nehézségeit okozó problémákat célozzák, különösen flotta felújítása és a költségek csökkentése révén. Ugyanakkor az uniós testület szerint ezek az intézkedések arányosak, mivel a légitársaság jelentős összeggel, 77,66 millió euróval járult hozzá a szerkezetátalakítási terv megvalósításához. Az összeget a vállalat repülőgépek értékesítéséből és lízingeléséből teremtette elő.
Emellett az állami támogatás csak korlátozottan torzítja a piaci versenyt, mert a járatai és repülőgépei számának csökkentése után alacsony marad a piaci részesedése az átszervezési időszak végéig, 2026. december 31-ig. Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter a múlt héten egyébként arról beszélt, hogy a román hatóságok meg akarják menteni az évek óta pénzügyi nehézségekkel küzdő állami vállalatot. A tárcavezető ugyanakkor értésre adta, hogy az átszervezés során a légitársaság alkalmazottainak felét kell bocsátani. „Egy szilárd gazdasági alapokon nyugvó, TAROM méretű vállalat általában 500-600 embert foglalkoztat, akiknek 90 százaléka a repülőszemélyzethez tartozik. A légitársaság alkalmazottainak a száma ennek a duplája” – szögezte le Grindeanu.
Tavaly a romániai légiforgalom utasszáma 6 százalékkal, 24,5 millióra nőtt, miközben az állami légitársaságé 2,32 millióról 2,3 millióra csökkent. A Tarom 2023-ban a harmadik legnagyobb légiforgalmi vállalat volt Romániában a Wizzair (13 millió utas) és a Ryanair (3,1 millió utas) mögött.
Ügyvivő jelleggel 2024. január 9-étől Costin Iordache látja el a Tarom vezérigazgatói teendőit – közölte hétfőn a román állami légitársaság.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!