Green Deal vagy Smart Deal? Burduja azt mondja, egy éve magyarázza az Európai Bizottságnak, hogy Románia miért nem zárhatja be széntüzelésű hőerőműveket
Fotó: Facebook/Sebastian Burduja
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv (PNRR) újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta pénteken a Facebook-oldalán Sebastian Burduja tárcavezető.
2025. május 09., 13:192025. május 09., 13:19
Az energiaügyi miniszter bejegyzésében emlékeztetett arra, hogy mandátuma kezdetétől elutasította a széntüzelésű hőerőművek bezárását mindaddig, amíg nem állnak rendelkezésre új áramtermelési kapacitások.
Románia azonban a PNRR-ben azt vállalta, hogy 2026. január 1-jéig további 1755 MW kapacitású széntüzelésű erőművet zár be.
A széntüzelésű erőművek helyettesítésére szánt gáztüzelésű erőművek megépítésére kiírt versenytárgyalások többször eddig sikertelenek voltak, mert a gázturbinák ára az elmúlt két évben robbanásszerűen megugrott” – írta Burduja, aki szerint az EU helyreállítási alapjából kapott támogatások segítik a zöld átállást Romániában, így az ország el tudja érni a kibocsátás csökkentésére irányuló céljait.
A miniszter emlékeztetett arra is, hogy 2009 és 2022 között Románia több mint 7000 MW kapacitású szén- és gáztüzelésű erőművet állított le, „annyit, mint tíz Cernavodă-reaktor”. Szerinte ez vezetett ahhoz is, hogy Románia áramimportra szorult a fogyasztási csúcsidőszakokban.
„Az Európai Uniónak meg kell hallgatnia a tagállamok és polgáraik hangját, mert ez az ész és a logika hangja” – írta bejegyzésében.
Románia kérni fogja az Európai Bizottságtól, hogy további 2-3 évvel meghosszabbíthassa a széntüzelésű erőművek üzemeltetését.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!