Továbbra is 5 lej felett az euró árfolyama
Fotó: László Ildikó
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás: az euró árfolyama picit csökkent. A bankközi kamatláb viszont folytatta a növekedést, a 6 bázispontos emelkedés nagy, de jóval kisebb az elmúlt napokban tapasztaltnál.
2025. május 09., 14:012025. május 09., 14:01
2025. május 09., 14:102025. május 09., 14:10
A Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken 5,1165 lej/eurós referencia-árfolyamot közölt ki, ami egy hajszálnyival, 0,0057 lejjel elmarad az előző napi csúcstól.
ami némi csökkenést jelent a csütörtöki kereskedéshez képest, amikor az árfolyam egy ponton meghaladta az 5,12 lej/eurót.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A lej gyengült az amerikai dollárhoz képest, amelynek árfolyama 1,21 banival (0,27 százalékkal) 4,5490 lejre nőtt az előző napi 4,5369 lejről.
A svájci frank árfolyama 2,31 banival (0,42 százalékkal) 5,4699 lejre csökkent az előző napi 5,4930 lejről.
Az arany grammonkénti ára a csütörtöki 487,0692 lejről 486,4063 lejre csökkent pénteken.
Eközben a csütörtökön jegyzett évi 7,25 százalékról 7,31 százalékra nőtt pénteken a lej alapú fogyasztási hitelek, valamint a korábbi években az Első otthon program keretében igényelt lakásvásárlási kölcsönök törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank.
amikor a ROBOR szinte állandó maradt, vagy kisebb, napi egy bázispontnál nem nagyobb kilengéseket mutatott, az elmúlt napokban egyetlen nap alatt bekövetkezett 78 bázispontos ugráshoz képest azonban mérsékeltnek mondható. Ez akár arra is utalhat, hogy az elnökválasztás első fordulójának eredménye, majd az emiatt kialakult kormányválság hirtelen sokkhatása enyhül.
A jelzáloghitelek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb 7,31 százalékról 7,45 százalékra, a 12 hónapos ROBOR 7,30 százalékról 7,46 százalékra nőtt pénteken.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!