Továbbra is 5 lej felett az euró árfolyama
Fotó: László Ildikó
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás: az euró árfolyama picit csökkent. A bankközi kamatláb viszont folytatta a növekedést, a 6 bázispontos emelkedés nagy, de jóval kisebb az elmúlt napokban tapasztaltnál.
2025. május 09., 14:012025. május 09., 14:01
2025. május 09., 14:102025. május 09., 14:10
A Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken 5,1165 lej/eurós referencia-árfolyamot közölt ki, ami egy hajszálnyival, 0,0057 lejjel elmarad az előző napi csúcstól.
ami némi csökkenést jelent a csütörtöki kereskedéshez képest, amikor az árfolyam egy ponton meghaladta az 5,12 lej/eurót.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A lej gyengült az amerikai dollárhoz képest, amelynek árfolyama 1,21 banival (0,27 százalékkal) 4,5490 lejre nőtt az előző napi 4,5369 lejről.
A svájci frank árfolyama 2,31 banival (0,42 százalékkal) 5,4699 lejre csökkent az előző napi 5,4930 lejről.
Az arany grammonkénti ára a csütörtöki 487,0692 lejről 486,4063 lejre csökkent pénteken.
Eközben a csütörtökön jegyzett évi 7,25 százalékról 7,31 százalékra nőtt pénteken a lej alapú fogyasztási hitelek, valamint a korábbi években az Első otthon program keretében igényelt lakásvásárlási kölcsönök törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank.
amikor a ROBOR szinte állandó maradt, vagy kisebb, napi egy bázispontnál nem nagyobb kilengéseket mutatott, az elmúlt napokban egyetlen nap alatt bekövetkezett 78 bázispontos ugráshoz képest azonban mérsékeltnek mondható. Ez akár arra is utalhat, hogy az elnökválasztás első fordulójának eredménye, majd az emiatt kialakult kormányválság hirtelen sokkhatása enyhül.
A jelzáloghitelek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb 7,31 százalékról 7,45 százalékra, a 12 hónapos ROBOR 7,30 százalékról 7,46 százalékra nőtt pénteken.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!