Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

emberi fejlettségi index

Jólétvágy. Az emberi fejlettségi index komplexebb számszerűsítést tesz lehetővé

Fotó: Pixabay.com

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével. Miközben az élen változás történt, Magyarország továbbra is Románia előtt áll. Érdekesség, hogy az egyre kiélezettebb gazdasági „rivalizálás”, előzgetés, „bezzegelés” ellenére a két szomszédos ország emberi fejlettségi indexe – melyet a GDP egyik alternatívájaként is számon tartanak – nem most áll a legközelebb egymáshoz.

Páva Adorján

2025. május 09., 08:022025. május 09., 08:02

2025. május 09., 08:412025. május 09., 08:41

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) Fejlesztési Programja (United Nations Development Programme – UNDP) több olyan indexet is számít, amelyek célja az emberi fejlettség, jólét mértékének – a hagyományos statisztikai mutatóknál – komplexebb, pontosabb számszerűsítése. Ezek a humán-mutatószámok ún. kompozit indexek, amelyek közös ismérve, hogy több alapmutató átlagolásával állnak elő – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal egyik leírásában.

A mutatók közül az egyik legrégebbi múlttal az 1990 óta számított emberi fejlettségi index vagy humán fejlettségi mutató (Human Development Index, HDI) rendelkezik, amelyet

gyakran a bruttó hazai termék egyik alternatívájaként is számon tartanak, tekintetbe véve, hogy az emberi jólét fogalmát a GDP-nél szélesebb körben értelmezi.

Az értékét tekintve 0 és 1 között mozgó index három mutató egyszerű átlagolásával áll elő:

  • a „hosszú és egészséges élet” célkitűzést a születéskor várható élettartamban számszerűsítik
  • az „iskolázottságot” olyan arányok képviselik, mint az írástudó felnőtt lakosság, valamint a különböző szintű oktatási típusokba beiskolázottak részesedése a népességből
  • az „életszínvonalat” a vásárlóerő-paritáson számított egy főre jutó bruttó hazai termék, a bruttó nemzeti jövedelem reprezentálja.

Az ENSZ május 6-án közölte legfrissebb, 2025-ös jelentését az emberi fejlődésről, mely a 2023-as állapotokat tükrözi a világ csaknem 200 országában. Miközben a több mint 300 oldalas, „A választás kérdése: emberek és lehetőségek az MI korszakában” alcímet viselő jelentést a mesterséges intelligencia tematizálja, megállapítják benne, hogy

az emberi fejlettségi szint most javult a legkisebb mértékben a mérések 1990-es bevezetése óta.

Az viszont továbbra is fennáll, hogy a gazdag országok még jobban állnak: 97 százalékuk már „összeszedte magát” a Covid után, és indexük meghaladta a világjárványt megelőző szintet. A szegényebb országok közül viszont ez csak 60 százalékuknak sikerült.

emberi fejlettségi index Galéria

Az emberi fejlettségi index éllovasai

Fotó: ENSZ-jelentés

Az élen változás történt: immár Izlandon a legmagasabb a HDI-mutató (0,972), a friss listavezető két helyet lépett előre. A tavalyi éllovas Norvégia most második, holtversenyben az ezt megelőzően is „ezüstérmes” Svájccal (0,970). Az élbolyt Dánia, Németország, Svédország, Ausztrália, Hollandia, Hong Kong és Belgium egészíti ki.

A kutatók a 0,800-as értéknél húzták meg a nagyon magas fejlettségi szint alsó vonalát – e fölé Magyarország és Románia is bőven befér. Az elmúlt években az anyaországban és nálunk is gazdasági különversenybe „taszított” két szomszédos ország közül az ENSZ rangsorában továbbra is (2023-as adatok alapján)

Magyarország áll jobban: 0,870-es indexszel a 46., míg Románia 0,845-tel az 55. Előbbi egy, utóbbi két helyet javított korábbi pozícióján.

Az anyaországot közvetlenül Chile, Szlovákia és Katar előzi meg, illetve Argentína, Montenegró és Uruguay követi. Eközben Románia holtversenyben áll Bulgáriával, előttük a Seychelle-szigetek, Antigua és Barbuda, illetve Kuvait található, mögöttük pedig Georgia, Saint Kitts és Nevis, illetve Panama.

emberi fejlettségi index Galéria

Az emberi fejlettségi index alakulása Romániában

Fotó: ENSZ-jelentés

Románia esetében a lakosok várható élettartama a becslések szerint átlagosan 75,9 év, a várható iskolázottság átlagosan 14,1 évet ölel fel, az egy főre jutó bruttó nemzeti jövedelem pedig 39 374 dollár (a bruttó nemzeti jövedelem, azaz GNI a GDP-ből származtatható mutató, figyelembe veszi a külföldről kapott és a külföldnek fizetett elsődleges jövedelmeket).

Ehhez képest Magyarországon 77 év a várható élettartam és 15,5 év az oktatási időszak, viszont a GNI alacsonyabb a romániainál: 37 236 dollár.

Viszonyításképpen ugyanezek az adatok az éllovas Izlandon: élettartam 82,7 év, iskolázottság 18,9 év, GNI 69 117 dollár. A 193., azaz utolsó Dél-Szudánba pedig: élettartam 57,6 év, iskolázottság 5,6 év, GNI 688 dollár.

Románia teljesítményére kicsit bővebben kitérve, a mostani (2023-as) 0,845-ös HDI-értéke világviszonylatban a nagyon magas emberi fejlettségi kategóriába sorolja az országot. 1990 és 2023 között Románia indexe 0,719-ről nőtt 0,845-re, ami 17,5 százalékos emelkedést jelent. 1990 és 2023 között a születéskor várható élettartam 6,10 évvel, a várható iskolaévek 1,57 esztendővel gyarapodtak. Románia egy főre jutó GNI-je 1990 és 2023 között 139,8 százalékkal nőtt.

emberi fejlettségi index Galéria

Összehasonlítás: az emberi fejlettségi index alakulása Magyarországon (lilával), Romániában (kékkel) és globálisan (szürkével)

Fotó: ENSZ-jelentés

Románia az emberi fejlettségi index 1990-es bevezetésekor e tekintetben a jelenleginél is közelebb állt Magyarországhoz, ám utána lejtmenetnek indult, és csak 1999-ben tudott a startvonalnál jegyzett indexnél magasabbat felmutatni. Magyarországot 2009-ben szinte utolérte: akkor az anyaország indexe 0,834 volt, Romániáé pedig 0,826. A két ország azóta sem került ilyen közel egymáshoz – legalábbis az ENSZ Fejlesztési Programjának emberi fejlettségi indexe szerint.

Mi és az MI
A több mint 300 oldalas, „A választás kérdése: emberek és lehetőségek az MI korszakában” alcímet viselő idei jelentés bevezetőjében Achim Steiner, az ENSZ Fejlesztési Programjának vezetője kiemeli: a mesterséges intelligencia (MI) villámgyors ütemben halad előre. Ugyanakkor, miközben az MI rohamléptekkel fejlődik, az emberi fejlődés megtorpan.
„Az emberi fejlettségi index által tükrözött évtizedes előrelépések megtorpantak, és nincs egyértelmű jele annak, hogy a Covid-19 világjárvány és az azt követő válságok okozta csapásokból sikerült volna kilábalni. Válaszút előtt állunk: míg az MI ígéretet tesz arra, hogy újradefiniálja jövőnket, egyúttal annak a veszélyét is hordozza, hogy elmélyíti a már amúgy is kibillent világ megosztottságait. Vajon egy MI által vezérelt reneszánsz küszöbén állunk – vagy vakon sodródunk egy olyan jövő felé, amelyet egyenlőtlenségek és megnyirbált szabadságok uralnak?” – teszi fel a kérdést Achim Steiner.
Elmondása szerint lehet, hogy elutasítjuk az MI „emberiesítését”, de sok tekintetben tükörként működik – visszatükrözi és felnagyítja azoknak a társadalmaknak az értékeit, struktúráit és egyenlőtlenségeit, amelyek formálják. „Az MI nem létezik tőlünk függetlenül; a döntéseinken és prioritásainkon keresztül fejlődik. Ha nem számolunk le a ma is fennálló igazságtalanságokkal és megosztottságokkal, az MI csak még mélyebbre ássa ezeket. De ha az emberi képességekbe fektetünk és elkötelezzük magunkat a nagyobb egyenlőség mellett, akkor az MI képes lehet felerősíteni mindazt, amire az emberiség a legjobb formájában képes” – írta a szakember.

korábban írtuk

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt
Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

korábban írtuk

Magyarország–Románia 11-10 a gazdasági versenyben
Magyarország–Románia 11-10 a gazdasági versenyben

Románia 11-10-re kikap Magyarországtól a gazdasági „meccsen” egy összehasonlító elemzés szerint, mely az Eurostat januári adatai alapján, 21 szempontból vizsgálja Románia és Magyarország teljesítményét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 13., vasárnap

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek

Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek
2025. július 11., péntek

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók

Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók
2025. július 11., péntek

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára

A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára
2025. július 11., péntek

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól

A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól
2025. július 11., péntek

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak

Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak
2025. július 11., péntek

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban
2025. július 11., péntek

Tovább nőtt az infláció, az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben

A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tovább nőtt az infláció, az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben
2025. július 10., csütörtök

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett

A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett
2025. július 10., csütörtök

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban

Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok

A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok