Bűncselekmény? A DNA szerint Tătaru nem csupán pénzt kapott betegeitől vesztegetésként
Fotó: DNA
Vodkát, tyúkot és pezsgőt is kapott vesztegetésként betegeitől a pénzen kívül Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) által a parlamentnek küldött átirat szerint, amelyben a volt tárcavezető mentelmi jogának felfüggesztését kérte.
2024. október 15., 11:272024. október 15., 11:27
A román sajtóban megszellőztetett dokumentum szerint Tătaru egy ízben 150 lejt kapott egy általa megműtött betegtől a betegszabadsághoz szükséges dokumentumok.
Ez állítólag 2024. április 25-én történt a Vaslui megyei Huszvárosban (Huşi) található Dimitrie Castroian Városi Kórház orvosi rendelőjében.
Az ügyészek azt állítják, hogy másnap, április 26-án
Tătaru 50 lejt kapott egy orvosi konzultációért és egy receptért egy betegtől. A dokumentumban az is olvasható, hogy 2024. április 27-én
Ez év július 7-én az orvos állítólag egy üveg vodkát és egy üveg pezsgőt kapott egy betegtől egy műtétet követő konzultációért.
Az ügyészek megjegyzik, hogy 2024. június 26-án, 16:18-kor
2024. február 26-án egy tanú azt mondta az ügyészeknek, hogy a huşi-i kórházban több orvos is kenőpénzt fogad el a betegektől. A tanú szerint köztük volt Nelu Tătaru is. Az érintettek a tanúk szerint 300 és 2000 lej közötti összegeket kaptak, a pénzt pedig a sebész és az altatóorvos között osztották el. A tanú szerint Tătaru körülbelül 7-10 műtétet végzett, azt azonban nem pontosította, hogy mely időszakban.
A képviselőház jogi bizottsága jóváhagyta hétfői ülésén a vesztegetés elfogadásával gyanúsított Nelu Tătaru képviselő, volt egészségügyi miniszter elektronikus eszközeinek átvizsgálására és lakásának átkutatására vonatkozó ügyészségi igénylést.
Ez csak néhány példa abból az 57 esetből, amikor az orvos állítólag kenőpénzt kapott, és amelyet a Belügyminisztérium Korrupcióellenes Főosztályának (DGA) munkatársai lefényképeztek és lefilmeztek. Az ügyészek megjegyzik, hogy az orvos a műtét vagy az eset bonyolultságától függően vett fel kenőpénzt.
A parlamentnek megküldött dokumentum szerint
A jelentésben szerepel egy fénykép is Nelu Tătaruról. Ezen úgy tűnik, mintha pénzt tartana a kezében és számolná azt. Számos olyan fénykép is van, amelyen betegek vagy támogatók láthatóak, akik állítólag kenőpénzt ajánlottak fel az orvosnak, ami arra utal, hogy kamera vagy fényképezőgép került az orvos asztalára vagy a háta mögé.
Van néhány átirat a fedett nyomozók és más betegek közötti beszélgetésekről is.
Ezek egyikén a páciens azt mondja, hogy
A DNA ügyészei azt is megjegyzik, hogy az orvos nem kérte egyértelműen a kenőpénzt, ugyanakkor elfogadta, még akkor is, ha közben azt mondta a betegeknek, hogy „Nem kell”, „Maradj nyugton” vagy „Nyugodj meg, nyugodj meg”, vagyis úgy tett, mintha visszautasítaná.
A jelentés szerint,
Az ügyészek azt állítják, hogy az orvos 80 és 90 év közötti emberektől is kapott kenőpénzt.
Mint arról beszámoltunk, október 10-én a DNA vesztegetés többrendbeli elfogadása miatt büntetőeljárást indított Nelu Tătaru ellen. Az ügyészek a képviselői mentelmi joga felfüggesztését kérték, hogy átkutathassák a Hușzvárosban lévő (időközben lezárt) parlamenti irodáját is.
A képviselőház hétfőn jóváhagyta a mentelmi jog megvonását.
Mint megírtuk,
Azt mondta, soha nem vett el pénzt a betegektől, és azt akarja, hogy derüljön fény az igazságra.
„A Huşi-ban töltött időm több mint 60 százalékát a kórházban töltöm, a kórház az otthonom, ott dolgozom, ott alszom, ott eszem” – fogalmazott. Hozzátette, voltak helyzetek, amikor „figyelmességeket” ajánlottak fel neki, de minden alkalommal elutasította ezeket. Mint rámutatott, gyanította, hogy megfigyelik, de nem volt biztos benne.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!