Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában, mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet.
A cukorbetegség egy eddig kevésbé ismert formáját, amely elsősorban alultáplált fiatalokat érint világszerte, most hivatalosan is elkülönített típusként ismerték el.
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök kedden kihirdette a törvényt, amely szerint a betegek az előírásokat betartva pénzadományokkal támogathatják az őket kezelő egészségügyi intézményeket.
Az egészségügyi szakemberek elkötelezettségükkel és szakértelmükkel nap mint nap hozzájárulnak a lakosság jóllétéhez és biztonságához – hangsúlyozta Ilie Bolojan ügyvivő államfő az egészség világnapja alkalmából kiadott hétfői üzenetében.
Az egészségügyi turizmus robbanásszerűen nőtt az elmúlt években Romániában: tavaly több mint 30 000 külföldi páciens érkezett az országba kezelés céljából, rekordösszeget, 22,5 millió eurót hagyva itt.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
A meddőségi szakorvosi rendelőkben gyermekáldásra váró párok országszerte abban reménykednek, hogy az orvostudomány segítségével elősegítik a baba érkezését. Most induló videós egészségügyi sorozatunkban egy kolozsvári meddőségi klinikára látogattunk el.
Románia az Európai Unió egyik legkevesebbet költő országa a megelőző egészségügy terén: 2022-ben mindössze 24 eurót fordítottak az országban lakosonként erre a célra, miközben az uniós átlag 202 euró volt.
Ismét nem működik az egészségügyi rendszerben használt egységes integrált információs rendszer (SIUI), az orvosok szerint emiatt hosszabb a várakozási idő a rendelőkben és gyógyszertárakban.
Az intézmény a 150 éve épült Mocsonyi–Teleki kastélyban működött eddig, ami már nem felelt meg a követelményeknek, ráadásul a megyei tanács bérleti díjat is fizetett a használatért.
Az állami szülészet új székhelyre költöztetéséért tüntetett csütörtökön Temesváron az intézmény több száz alkalmazottja, azt állítva, hogy az eddigi épület bezárása kismamák és csecsemők életét sodorja veszélybe.
A szűrővizsgálatok terén Románia továbbra sem áll túl jól, az idei pénzügyi megszorítások nyomán pedig már van, aki megkongatta a vészharangot, hogy a megszorítások miatt szűrővizsgálatokra sem lesz elegendő forrás. Vass Levente cáfol.