Pataky István

Pataky István

Uniós csőd járványkor

2020. március 19., 09:07

2020. március 19., 09:07

Minden jel szerint messze még a koronavírus-járvány vége, a gazdasági és egyéb következményekről jósolni is felesleges. De az már most nyilvánvaló, hogy a nemzetközi szervezetek intézményes keretei közötti, erősen szabályozott együttműködés gyakorlatilag csődöt mondott.

 Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) lassan, hiteltelenül, karizmatikus megszólalók hiányában elkeserítően szürkén reagált a járványra. A WHO anyaszervezete, a már jó ideje csak egy hangzatos gittegyletként tevékenykedő Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) egyszerűen eltűnt a képből. A Európai Unió, amely a migránsválság idején rossz döntések sorozatát hozta, most egész egyszerűen lefagyott. Intézményeinek vezetői megkésve tettek semmitmondó nyilatkozatokat, nemcsak stratégiára, de bátorító nyilatkozatokra sem tellett tőlük.

Az egyes országok magukra maradtak. Kizárólag saját hatáskörben igyekeztek és igyekeznek kezelni a válságot, felemás sikerrel. Olaszország számára a baj kellős közepén derült ki, hogy Brüsszel inkább akadályozza, mint segíti a megoldáskeresésben. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (ECB) elnöke egy héttel ezelőtt jelentett be intézkedéseket a koronavírus-járvány okozta problémák ellensúlyozására. Csakhogy egy elszólásban hozzátette: a banknak nem feladata az állampapírpiacokon mutatkozó hozamkülönbségek bezárása. A megjegyzés azt sugallta, hogy az ECB visszavonulhat a hitelező szerepéből Olaszország esetében. Lagarde nyilatkozata eladási hullámot indított el a kötvénypiacokon, s majdnem bedöntötte az amúgy is gyengén álló olasz állampapírok árfolyamát, pedig a kijelentés elhangzásakor már nyilvánvaló volt az itáliai gazdaság drámai helyzete a koronavírus-járvány miatt. Rómában óriási felháborodást keltett a nyilatkozat, a teljes politikai elit vesztette el pillanatok alatt bizalmát az EU-ban. Néhány nappal később az ECB elnöke elnézést kért a bank kormányzótanácsának többi tagjától a baklövés miatt.

Az unió botladozásaival párhuzamosan viszont meglepően jól működik az elsősorban saját polgáraik érdekeit szem előtt tartó tagállamok együttműködése. A válsághelyzet mostani, kezdeti stádiuma azt mutatja, hogy az országok között zökkenőmentesebben születhetnek gyors, egymást segítő döntések, mint az EU bürokratikus, túlbonyolított, éppen ezért lassan reagáló intézményrendszerében. Az utóbbi időben mélyponton lévő magyar–román viszonylatban történt az egyik leglátványosabb példa az olajozott megoldáskeresésre. A járványválság okozta súlyos helyzetet, a román állampolgárok tömeges fennakadását a lezárt osztrák–magyar határnál kétoldalú külügyminiszteri, majd miniszterelnöki egyeztetésekkel sikerült feloldani.

A koronavírus előbb vagy utóbb lecseng, de bizonyosan nyomot hagy a nemzetközi, európai diplomáciában. A mostani közös baj összeránthatja az öreg kontinens államait, de csapást mérhet az intézményesített globális együttműködésre és az Európai Unióra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.