Pataky István
2020. október 13., 08:372020. október 13., 10:29
2020. október 13., 08:372020. október 13., 10:29
Naivan azt hittük, komolyan gondolják a közlendőjüket vezető politikusaink, amikor arról beszéltek, hogy „tanuljunk meg együtt élni a vírussal”, és nem lehet még súlyosabb válságba sodorni a gazdaságot. Aztán amikor megérkezett a koronavírus-járvány második hulláma, s a helyzet súlyosbodott, megint elkezdődött az ötletelés a bezárósdiról.
A hírek most sem arról szólnak, hogy milyen ütemben zajlik a kórházak intenzív osztályainak megfelelő bővítése, az orvosok gyors átképzésének folyamata, a technikai személyzet létszámának növelése, hanem a gazdaság működésének s ezzel párhuzamosan a lakosság életének megnyomorításáról. Hordjunk maszkot, mossunk kezet, tartsunk távolságot – ez a mágikus jelszó, s minden hisztérikus tévériport ellenére a lakosság túlnyomó többsége eleget tesz a felhívásnak.
Európa, ahogyan a világ többi része is, kimondatlanul elindult a kialakuló nyájimmunitás óvatos felvállalásának útján. Hogy miért? Mert minden realista felmérés, szakértői kutatás világossá tette: olyan elszegényedést hozhat a gazdaság újabb leállítása, amelynek következményei drámaiak lehetnek.
A Világbank friss elemzése szerint 2021 végére a világ népességének közel tíz százaléka, mintegy hétszáz millió ember kerülhet mélyszegénységbe, elsősorban a koronavírus okozta globális gazdasági válságnak köszönhetően. Növekedni fognak a jövedelmi egyenlőtlenségek, csökken a társadalmi mobilitás. Az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF és a Save the Children (Mentsük meg a Gyermekeket) szervezet jelentése szerint ijesztően megnőtt azoknak a kiskorúaknak a száma a világjárvány alatt, akik nélkülözésben élnek. Tizenöt százalékkal több gyerek él nélkülözésben az alacsony és közepes jövedelmű országokban, mintegy százötven millióval nőtt a szegénységben élő kiskorúak száma. Az UNICEF nemrég arra figyelmeztetett, hogy a következő hónapokban tovább nőhet azoknak a száma, akiket szegénységbe taszít a járvány, és az amiatt kialakult gazdasági helyzet.
Romániában jobb ötlet híján a kormány megint nekiesett a tavaszi bezárás miatt még szédelgő vendéglátóiparnak. Az éttermek, bárok lakat alá helyezése nem az emberek komfortérzetének romlásáról szól, ahogyan azt sokan tudatos félretájékoztatással sugallják. A romániai vendéglátóipari vállalkozók szövetsége (Horeca) szerint százezer alkalmazottat bocsátanak el év végéig a bevezetett korlátozások miatt, a várható veszteség pedig eléri a hárommilliárd eurót. Călin Ile, a Horeca elnöke joggal nehezményezte: a bukaresti vészhelyzeti bizottság a bezárásokról szóló döntéskor semmilyen bizonyítékkal nem támasztotta alá, hogy ez az ágazat járulna hozzá a járvány terjedéséhez. A szövetség úgy látja, a munkavállalók ötven százalékát fogják elbocsátani a vállalkozók. Románia össztermékében (GDP) is meglátszik majd a kormány által könnyelműen gerjesztett újabb válság, hiszen a Horeca közvetlenül közel három százalékkal, összesen pedig több mint öt százalékkal járul hozzá a GDP-hez.
Belegondolni is rossz, milyen szigorító gazdasági megoldásokhoz folyamodik majd Klaus Iohannis államfő csapata, ha megszerzi az oly régóta vágyott parlamenti többséget a december eleji választások után, azaz nem kell már tartania a szavazók büntetésétől. Hatalmuk várható kiteljesedésével senkire sem foghatják majd rossz döntéseiket. Az elszegényedés okozta spontán düh jóval erősebb lehet a vírus miatt csúcsra járatott megfélemlítésnél.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
2 hozzászólás