Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar tapogatózás Bukarestben

2021. február 26., 09:18

2021. február 26., 09:18

Villámgyors, néhány konkrét infrastrukturális témát érintő, a két ország közötti forró ügyeket, így a legforróbbat, a romániai magyar közösség jogsérelmeinek és jogköveteléseinek ügyét viszont – legalábbis a nyilvánosság előtt – megkerülő – ezekkel a kulcsszavakkal jellemezhető Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter múlt csütörtöki, némileg váratlan Bukaresti látogatása.

Igaz, utólag Szijjártó el is magyarázta, hogy egyelőre jegelnék a keményebb témákat, és inkább azokra az ügyekre helyezik a hangsúlyt, amelyekben közösek az érdekek. Ilyen például az új autópálya-határátkelőhely megépítése, a határt átszelő vasútvonal-fejlesztés vagy újabb határátkelők megnyitása, illetve az atomenergia melletti kiállás az uniós fórumokkal szemben, illetve a földgázvezetékek fejlesztése.

Mindemellett úgy tűnt, a bukaresti út amolyan ismerkedő látogatás szerepét is betöltötte, amelyen a magyar miniszter az új kormány azon tagjaival találkozott, akiknek a területe egybeesik az általa is képviselt külgazdasági témákkal, és a közös infrastrukturális beruházásokról szóló megállapodásokkal sikerült némi konkrét eredményt is elérni. Mindez a magyar fél szerint – a szlovák és a szerb példából kiindulva – alapot szolgáltathat ahhoz, hogy a két ország közelebb kerüljön egymáshoz, és előbb-utóbb a kényes témákról is higgadtan, akár a mindkét fél számára megnyugtató rendezés reményében is lehessen beszélni. Nos egyértelmű, hogy ez továbbra is sokkal keményebb dió, mint az új szatmári autópálya-határátkelő megépítése.

Nem véletlen, hogy a bukaresti kormány régi-új tagjával, Bogdan Aurescu külügyminiszterrel folytatott tárgyalás kapcsán kevés pozitívumot lehetett megemlíteni. A találkozóról a nagyközönség alapvetően csupán a román külügy közleményéből értesülhetett, amelyből a gazdasági együttműködés fontosságának hangsúlyozása mellett ezúttal is az derült ki, hogy a román fél álláspontja a kisebbségi ügyekben nem változott. A kommüniké szerint ugyanis Aurescu ismét fölvetette, hogy Bukarest mindaddig nem nézi jó szemmel a magyar kormány erdélyi gazdaságfejlesztési programját, amíg arról nem születik kétoldalú megállapodás. Majd az is kiderült, hogy a román főkülügyér a magyarországi román közösség sorsáért is aggódott egy sort – mintha bizony nem ők rendelkeznének kulturális autonómiával, az oktatási és a művelődési ügyeikbe komoly beleszólással rendelkező kisebbségi önkormányzatokkal, ehelyett a magyar állam el akarná venni iskoláikat. Holott éppen hogy az erdélyi magyar közösség az, amelytől a román állam megtagadja az őt megillető autonómiaformákat, és a román állam az, amely magyar iskolák ellen harcol.

Ilyen bukaresti hozzáállás mellett nem csoda, hogy egyelőre nem kerülnek terítékre a kisebbségi ügyek, hiszen a felek vélhetően csak elbeszélnének egymás mellett. A bukaresti álláspontot Aurescu és a román külügyi apparátus általános magyarfóbiája mellett a kisebbségek védelmének uniós szintű jogi rendezését célzó polgári kezdeményezés brüsszeli elvetése is indokolhatja. A román fél jelen állás szerint úgy érezheti, hogy neki áll a zászló, miután az Európai Bizottság ismét csak jelét adta, hogy esze ágában sincs konkrét jogsérelmi ügyekben fellépni, csupán általánosságban, a frázispufogtatások szintjén elkötelezett barátja az őshonos nemzeti kisebbségeknek. Budapest kezében viszont – eltérően Ukrajna esetétől – nemigen van nyomásgyakorlásra alkalmas eszköz.

Ugyanakkor a gazdasági támogatási program ügyében nem lenne ördögtől való egy kétoldalú megállapodás aláírása, amellyel a magyar fél a kompromisszumkészségét és a jóindulatát bizonyítaná – az persze óriási kérdés, hogyan kerülhető el, hogy a magyar állami támogatások elosztásába a legendásan korrupt romániai állami intézmények is belefolyjanak, ahogy azt a bukaresti külügy is szeretné.

A közeledést ugyanakkor továbbra is akadályozza, hogy a bukaresti nemzetpolitikai stratégia alakítói továbbra sem a térség országai közötti szorosabb, a közös érdekek érvényesítését célzó – és ennek érdekében kompromisszumokra is hajlandó – együttműködésben látják a siker kulcsát. Hanem a térségben legnagyobb katonai befolyással rendelkező hatalom – az Egyesült Államok – korlátlan, zokszó nélküli kiszolgálásában. Mint ahogy az EU kapcsán is jórészt a lelkes bólogatásban merül ki a román reakció.

Ilyen körülmények között a magyar külügyminiszter látogatása az ismerkedésen és a tapogatózáson kívül elsősorban arra volt jó, hogy jelezze a külvilágnak: a kétoldalú kapcsolatok terén Budapest proaktívan, az együttműködés szorosabbra fűzése és a párbeszéd érdekében lép fel. Hogy egyértelmű legyen: a magyar félen nem múlik a kapcsolatok javítása. Ám ehhez Bukarest részéről is rugalmasabb hozzáállás szükséges a „forró” ügyekben.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.