Balogh Levente

Balogh Levente

Lesz-e EMNP-MPP-nász?

2019. október 25., 08:36

2019. október 25., 08:36

Igencsak sikerült meglepniük a közvéleményt a botrányok és belviszályok tépázta Magyar Polgári Párt (MPP) vezetőinek, amikor két tagkizárás között arról is döntöttek, hogy egyesülési javaslattal keresik meg az Erdélyi Magyar Néppártot (EMNP).

Nem mintha az elmúlt években nem merült volna már fel az RMDSZ-szel szembeni alternatívaként létrehozott jobboldali pártok fúziójának ötlete, de az rendszerint az EMNP részéről hangzott el, és az MPP ellenkezésén futott zátonyra. Jó kérdés, miért épp most gondolták úgy az MPP vezetői, hogy bedobják a köztudatba az ügyet. Talán úgy gondolták: ha már az MPP kerül szóba, akkor a párton belüli viszályok helyett inkább más gumicsontot rágjon a sajtó.

A javaslat mindemellett azért is meghökkentő, mert a két kisebbik magyar párt közül épp az MPP volt az, amely sikeresebbnek bizonyult, és a hatalomba is belekóstolhatott. Mindezt annak köszönhetően, hogy sikerült kiegyeznie az RMDSZ-szel, amely ennek nyomán – elszigetelendő az EMNP-t – két biztos befutó helyet biztosított számára a képviselőházi listáján. Vagyis az MPP jelenleg – igaz, hivatalosan RMDSZ-es színekben – két parlamenti képviselővel is rendelkezik a polgármesterei és a helyi, illetve megyei közgyűlési képviselői mellett. Vagyis most éppen nem tudni, hogy kettővel vagy eggyel, hiszen az egyik mandátum birtokosát, Biró Zsolt korábbi pártelnököt kizárták, akárcsak az alakulat egyik legsikeresebb politikusát, a székelyudvarhelyi polgármestert, de ők nem tartják szabályszerűnek az eljárást. Vagyis könnyen lehet, hogy bíróság elé kerül az ügy. Az egész odáig fajulhat, hogy a párt egyik fele kizárja a másikat, úgyhogy az EMNP-nek nagyon vigyáznia kell, hogy melyik féllel egyesül, különben a végén még kiderül, hogy az egész hiába történt.

Nem mintha amúgy az EMNP nem lenne hasonlóan botrányok szaggatta párt. A tavaszi tisztújító kongresszus után, amelyet követően az egyetlen szavazattal alulmaradt elnökjelölt szabálytalanságot kiáltva bírósághoz fordult, majd kilépett a pártból, a Csomortányi István megválasztott pártelnök lejáratására tett kísérlet tépázza tovább a párt nimbuszát. Egy ismeretlen „jóakaró” – aki minden bizonnyal nem a jelenlegi pártvezetéshez lojális körökből került ki – olyan, hosszú évekkel ezelőtt készült képet tett közzé az egyik közösségi oldalon, amely meglehetősen félreérthetetlen testhelyzetben, náci karlendítés közben ábrázolja a pártelnököt. Miután az ügy kapcsán sikerült a lehető legrosszabbul kommunikálni, azaz ifjúkori botlás kategória helyett arrafelé halad, hogy az elnökre ráégjen a virtigli náci jelző – főleg, hogy az EMNP „elsüllyesztésében” leginkább érdekelt RMDSZ viszont jól látta meg a kommunikációs irányt, és ezzel támadta az elnököt. Vagyis az esetleges egyesülés a legkevésbé sem két, ereje teljében levő, nyugodt hátterű párt között zajlana.
Arról nem is beszélve, hogy ha tényleg sor kerülne az egyesülési tárgylásokra, azokon olyan, lényegi kérdésekről kellene megállapodni, hogy mi legyen az új párt neve, egyáltalán beolvadjon-e valamelyik párt a másikba, illetve hogy milyen arányban osszák el a vezető tisztségeket, és persze kinek jusson a pártelnöki pozíció. Ezek mindegyike komoly vitákat generálhat, hiszen vélhetően egyik párt képviselői sem azzal a mandátummal érkeznének az egyeztetésre, hogy egyezzenek bele alakulatuk felszámolásába és identitásának elvesztésébe. Ráadásul az is kérdés, bizalmat szavaznának-e az új pártnak a választópolgárok, mennyire értékelnék úgy, hogy a két, belső problémákkal küszködő alakulat egyesülése nyomán létrejött új formáció tiszta lappal indul.
Pedig tény: az erdélyi magyar közösségnek jót tenne, ha sikerülne fölrázni, és a jelenlegi két kicsi helyett egy erősebb kihívó állna szemben a szintén nem túl jó húsban levő RMDSZ-szel a jövő évi önkormányzati választáson, hogy aztán az eredmények függvényében a parlamenti megmérettetésen való esetleges együttműködésről egyeztessenek. Mindez persze csak gondolatkísérlet, és csakis akkor van értelme foglalkozni vele, ha az MPP tényleg komolyan gondolja az egyesülést. Nem pedig csupán olyan eszköznek, amellyel az RMDSZ-t zsarolhatja, hogy a következő parlamenti választások előtt még több parlamenti mandátumot csikarjon ki belőle.

Ez esetben ugyanis hátradőlhetünk, hiszen nincs itt semmi látnivaló. Minden marad a régiben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Temetnék az etnopolitikát

Kisebb össztűz alá került az RMDSZ a június 9-én (összevonva) rendezendő helyhatósági és európai parlamenti választások kampányára ráfordulva, egészen pontosan az alakulat politikai irányvonala került kifogás tárgyává.

Makkay József

Makkay József

Miért nem válaszolunk magyarul a román hivatalnoknak?

A Bálványos Intézetnek a múlt héten közzétett, a magyar nyelv erdélyi érvényesüléséről szóló kutatási eredményei felkiáltójelként hatnak ellaposodó közéletünkben, ahol anyanyelvünk intézményesülése jó ideje már nem téma a közbeszédben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós vereség a rajt előtt

Az önkormányzati választásoknak még a kampánya sem kezdődött el hivatalosan, de a PSD és a PNL alkotta kormánykoalíció máris vereséget könyvelhet el.

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.