Kiss Judit
2021. május 19., 09:19
2021. május 19., 09:19
Egészen bizonyos, hogy pozitív irányú, előremutató a példa, amelyet egy székelyföldi város önkormányzata statuál: programot indított, amelynek keretében önkéntesek segítségével gyalog juthatnak el az elemisták iskolába. Mondani sem kell, milyen hasznos lenne, ha meggyökereznének, beépülnének a szokásrendbe a hasonló kezdeményezések. Hiszen a családok mindennapi, rutinszerű életmódja egyre gyorsabb, semmire sem jut elég idő, a városi szülőknek legtöbbször csak arra van lehetőségük, hogy autóval elszállítsák a gyerekeket a tanintézetekbe.
Kinek van ideje reggelente mondjuk félórákat gyalogolni az elemistákkal? Közben a gyerek alig mozog, az iskolában is jobbára ülő életmódot folytat. A testnevelésórák száma kevés, az iskola, az oktatási rendszer sem tesz eleget azért, hogy az ifjú generációk majd azt érezhessék, az „ép testben ép lélek” jegyében nevelkedtek. Ráadásul a pandémia miatt az elmúlt bő esztendőben ijesztően szétterpeszkedett életünkön a szedentarizmus: idei felmérések szerint a járvány ideje alatt a romániai gyerekeknek mindössze 26 százaléka sétált naponta a szabad levegőn, 27 százalékuk súlyfölösleggel küzd.
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat mindennek ellensúlyozásáért lépéseket tesz. Egyrészt azért kezdeményezte a Lábbusz elnevezésű, sok szempontból dicséretes programot, hogy minél több gyerek gyalog jusson el iskolába, hiszen a rendszeres testmozgás javítja a teljesítményt, növeli a szociális készségeket. Másrészt mivel a szülők jobbára gépkocsival viszik a kicsiket, a tanintézetek közelében növekszik az amúgy sem elhanyagolható légszennyezettség. Ami a nagyvárosokban olykor már elviselhetetlen, elég például Kolozsváron egy tömbháznegyedből a központba gyalogolni, határozottan érződik a fojtó szmog, óriási a zajszennyezés, egymást érik a járművek, a levegő pedig egyáltalán nem mondható tisztának.
A szentgyörgyi példa több tekintetben is megszívlelendő: az önkormányzat odafigyel arra, hogy bár valamelyest élhetőbbé, tisztább levegőjűvé váljon a város, és azért is tesz konkrét lépéseket, hogy a felnövekvő generációk egészségesebb életmódot folytassanak.
A siker érdekében a jó kezdeményezésnek „meg is ágyaztak”: minden héten más a „buszsofőr”, sportolókat, színészeket, politikusokat, pedagógusokat, orvosokat, intézményvezetőket, a helyi sajtó, civil szervezetek képviselőit is bevonták. Az ezen a héten indult kezdeményezés a jelek szerint kelendő, sokan kapcsolódtak be.
Kíváncsian és türelemmel várjuk, mennyire lesz ragadós a jó példa, és lesznek-e még olyan önkormányzatok, amelyek ily módon hangsúlyt fektetnek a felnövekvő generációk szokásrendjére, szülőt és gyereket is arra ösztönöznek, tegyenek a tisztább levegőjű, élhetőbb városért.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!