Pataky István

Pataky István

Konzervatív hiánypótlás

2021. március 11., 10:37

2021. március 11., 10:37

Még mindig téma a nyugati sajtóban a Fidesz egy héttel ezelőtti kilépése az Európai Parlament (EP) néppárti frakciójából. Minden magára valamit adó véleményvezér fontosnak tartja a nyilvánosság elé tárni mondanivalóját a távozással kapcsolatban, ami meglepő, ha abból indulunk ki, hogy az utóbbi időben folyamatos mozgások jellemezték az uniós pártok fórumának politikai csoportjait. Ráadásul az EP súlya finoman fogalmazva is vitatott.

Az Unió lényegi döntései a miniszterelnökök és államfők tanácskozásainak keretében, a Európai Tanácsban születnek, az EP-nek minden ilyen irányú törekvése ellenére sem sikerült megerősítenie pozícióit az EU-s tárgyalóasztalnál. Az, hogy mindezek ismeretében is ennyire nagy visszhangot kap a Fidesz kikényszerített néppárti hátraarca, nyilvánvalóan a magyar kormánypártnak, s főleg Orbán Viktornak szól.

Tetszik, vagy sem, ténykérdés, hogy a magyar miniszterelnök Európa egyik meghatározó politikusa lett, ezt ma már a legádázabb bírálói sem tagadják. A politikát figyelő európai publicisták számára sokkal érdekesebb, izgalmasabb kérdés Orbán Viktor pártjának jövőbeli európai parlamenti szervezkedéseiről találgatni, mint a semmitmondástól, a bikkfanyelvtől, a megfelelési kényszertől jellegtelenné vált Európai Néppárt (EPP) jövőjét firtatni.

A mostani szakítás egyébként érdekes őszinteségi rohamokat eredményezett olyan médiumok részéről is, amelyek eddig kitartóan éltek az Orbán-ellenes kártyával. „A néppárt és a Fidesz közötti elvi különbségek 2010-ben, a Fidesz újbóli hatalomra kerülésével kerültek felszínre, de ekkor még a legtöbb néppárti vezető kiállt Orbán Viktor mellett. A viszony 2015-ben, a menekültválság után mérgesedett el, amikor Magyarország az Unió többségi álláspontjával szemben pozicionálta magát, megtagadta egyes uniós döntések végrehajtását. Innentől a magyarországi ellenzék panaszait, amelyek a demokrácia leépítéséről, a sajtószabadság, az oktatási szabadság, a bírói függetlenség elleni támadásokról, a korrupcióról szóltak, egyre több néppárti képviselő is megalapozottnak látta” – írja az Európai Unió hivatalos szócsöve, az Euronews. Ők mondják tehát, nem mi: a demokrácia leepítésének vádja Magyarországgal kapcsolatban a migráció kérdésben ellenszegülő magyar kormányzati pozícióval kezdődött.

Ma a brit konzervatívokat nem illik pozitív jelzővel illetni. David Cameron tory miniszterelnök történelmi baklövést követett el egy olyan népszavazás kiírásával, melynek végeredménye őt magát is hidegzuhanyként érte. A brexit csapást mért az Európai Unióra, de részben Nagy-Britanniára is. A britekkel értelemszerűen azoktól a brit konzervatívokról is búcsút vettek, akik Cameron hibájáig meghatározó szerepet töltöttek be a brüsszeli folyamatok formálásában. Markáns véleményformálásukkal, bátor politikájukkal alkotói formálói voltak az európai gondolkodásnak akkor is, amikor éles konfliktusokat vállaltak fel. A távozásukkal hagyott űr betöltése az uniós politikai palettán akár a Fidesz vezetésével is megvalósulhat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.