Kiss Judit

Kiss Judit

A tanügy vizes lepedője

2020. május 27., 08:37

2020. május 27., 08:37

A minden fronton bizonytalanságot hozó járványhelyzet erőteljesen felszínre hozta a hazai tanügyi rendszer tökéletlenségét. Ennek ékes bizonyítéka, amit a szaktárcavezető mondott a minap a képviselőházban az ellene benyújtott egyszerű indítvány vitáján, ahol a kormánypárt és az ellenzék egymásra húzta a vizes lepedőt a tanügyi reform elmaradása miatt.

A liberális kormány hét hónapja regnáló oktatási minisztere bejelentette, amit mindenki tud, sőt amivel nap mint szembesülhet a pedagógus és diák egyaránt: nevezetesen, hogy a romániai iskola nem szolgálja a diákok érdekeit. Jó reggelt, miniszter asszony, mondhatnánk.

Az ellenzék által benyújtott indítványban – amelyről ma szavaz a képviselőház – többek közt az szerepelt, hogy a tárcavezető nem kezelte megfelelően a koronavírus-járvány indokolta intézkedéseket, hogy a minisztérium nem dolgozott ki egységes munkamódszert, amelynek alapján otthonról dolgozzanak a tanárok, igazgatók, tanfelügyelők. Persze azt mindenki sejtheti, hogy az amúgy is ad hoc döntéseken, összevissza hozott rendelkezéseken, esetleges, egymásnak ellentmondó módosításokon alapuló oktatási rendszer korántsem képes helytállni egy olyan előzmény nélküli helyzetben, mint amilyen a több hónapja fennálló világjárvány.

Bőven volt időnk hozzászokni ahhoz, hogy folyton-folyvást ingoványos az oktatásügy terepe: az elmúlt évtizedekben átlagosan félévente-évente adták át egymásnak a stafétabotot a tanügyminiszterek, és amit az egyik elkezdett, azt fenekestől felfordította a soron következő, a reformterveket egy tollvonással áthúzta, és újakat talált ki, aztán jött az utódja, és elölről kezdődött minden.

A jelenlegi miniszternek előzmény nélküli helyzetben kellett cselekednie olyan körülmények között, hogy még gyermekcipőben sem jár Romániában az online oktatás, amelybe egyik a napról a másikra bele kellett kényszeríteni a tanügyet. Csoda-e, hogy nem volt képes helytállni, hogy az oktatás amúgy is számos kérdőjellel járó online térbe való szuszakolásába, a járványhelyzet hozta kihívásokba beletörik a bicskája? Közben meg ahelyett, hogy a lehetőségekhez képest bár a stabilitás illúzióját igyekezett volna megteremteni, számos, a jelenlegi káoszt erősítő rendelkezést hozott. Csak egy példa: nemrég látott napvilágot az a miniszteri rendelet, amelynek értelmében az online iskolai tevékenység értékelése a diák vagy a szülő beleegyezésével történik, magyarán: ezután alkudozni lehet az érdemjegyre. Joggal háborodtak fel a rendelet miatt a pedagógusok, hiszen az intézkedés nem eredményez egyebet, mint hogy növeli az amúgy is meglévő bizalmatlanságot az oktatási élet szereplői között.

Az egyszerű indítvány vitáján pedig a miniszter asszony védekezés- és támadásképpen semmi egyebet nem tett, mint ilyen vagy olyan párti elődei, kollégái az elmúlt évek alatt: a korábbi tárcavezetőkre húzta a vizes lepedőt. Azt a bizonyos lepedőt, amit valószínűleg utódai majd rá, valamint a korábbi miniszterekre fognak húzni. Mert ha le is váltják Monica Anisiét, borítékolható, hogy egy következő tárcavezető sem lesz képes másra, mint újabb, kicsit talán másfajta zűrzavart kreálni az oktatásban. Szóval a jelek szerint minden marad a régiben. Miniszterek, indítványok, reformkezdeményezések, törekvések és módosítások jönnek és tovatűnnek. A kérdés csak az, vajon melyik eljövendő diáknemzedék mondhatja majd el magáról, hogy viszonylagos stabilitást, bizalmat, segítséget és támaszt jelent számára az oktatás. Ami, ahogy jelenlegi miniszterünk is pontosan megmondta, nem szolgálja a gyerek és a fiatal érdekeit.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.