2009. január 08., 23:342009. január 08., 23:34
A www.eurocartoon.eu honlapról letöltött jelentkezési lap kitöltését követően február 27-éig kell eljuttatni a képregényt a dátummal és aláírással ellátott nevezési lappal együtt a honlapon olvasható címre. A kiírás szerint több képregénnyel is lehet pályázni.
Az Európai Bizottság igazságügyek, szabadság és biztonság főigazgatósága által indított uniós képregényversenyre egyoldalas, szöveg nélküli képregényekkel, egész oldalas képekkel, illusztrációkkal lehet nevezni; az alkotásnak azt kell bemutatnia, hogy mit jelent az Európai Unióban polgárnak lenni, nemcsak az EU-polgárokra, de más országok EU-ban lakó állampolgáraira vonatkozóan is. A nem számítógéppel alkotott képregényt, képet A4-es méretű lapon kell elkészíteni, a számítógéppel készített képregény vagy kép esetén az előírt formátum a PostScript. A munkákat minden országban több személyből álló zsűri bírálja el. A zsűri döntése után az első három helyezett részt vehet az április 3-i hazai díjkiosztó ceremónián, és az országos nyertesek alkotásai megjelennek az Európai Bizottság adott tagállamban működtetett weblapján, valamint az igazságügyek, szabadság és biztonság főigazgatóság weboldalán is. Minden tagállam első helyezettjének munkáját továbbküldik Brüsszelbe az Európai Fordulóra; amennyiben bekerül az ottani döntőbe, meghívást kap a május 9-i Európa Nap és május 11. közötti brüsszeli díjátadó ünnepségre, ahol az első helyezett 6000, a második 4000, a harmadik helyezett 2000 eurót kap.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.