2009. január 20., 09:412009. január 20., 09:41
A Román Kultúra Napja és a Magyar Kultúra Napja között csupán egy hét különbség van – az előbbit január 15-én, utóbbit 22-én ünneplik –, ezért a Magyar és Román Fotóművészek Nemzetközi Szalonja és a nagyváradi Tavirózsa Fotóklub szervezésében immár harmadik alkalommal ünneplik ezt közös kiállítással a román és a magyar alkotók, akik idén az eső témára készült művekkel jelentkezhettek a tárlatra. A nemzetközi fotószalon fővédnöke Sólyom László magyar és Traian Băsescu román államfő. A képeket négy helyen állítják ki: a nagyváradi Foto Art Galériában, a Budapesti Román Kulturális Intézetben, az Egyetemi Könyvtár előcsarnokában és a Bukaresti Magyar Kulturális Intézetben.
A Hargita Megyei Kulturális Központ és a Kájoni János Megyei Könyvtár két napon át tartó rendezvénysorozattal ünnepli a Magyar Kultúra Napját Csíkszeredában. Holnap fotókiállítás nyílik a kulturális központ tizennegyedik fotótáborának anyagából, a Csíki Székely Múzeumban tíz hivatásos és amatőr fotóművész munkáit láthatják az érdeklődők. A tárlatnyitón mutatja be Nagy Miklós Kund újságíró, művészetkritikus a marosvásárhelyi Bálint Zsigmond fotográfus műveiből készült, Lélekőrző falvaim című albumot is. A kulturális központ pénteken nyílt napot rendez, amelyen a központ tevékenységéről és terveiről is beszámolnak. A díszvendég Sebő Ferenc, a Budapesti Hagyományok házának szakmai igazgatója és a Sebő Együttes lesz. A Kájoni János Megyei Könyvtár magyar irodalmi és kulturális folyóiratokat mutat be az érdeklődőknek.
Gyergyószentmiklóson a helyi művelődési központ és a gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ közös programot szervezett a magyar kultúra ünnepére. Holnap Beder Ilona Lélekföld című könyvét mutatják be a gyergyószentmiklósi művelődési központban, a szerző munkásságát és a könyvet Rokaly József nyugdíjas történelemtanár méltatja, majd a színházteremben átadják a Gyergyói Magyar Kultúráért kitüntetést. A rendezvény díszvendége a magyarországi Sebő Együttes, amely Rejtelmek című koncertjével várja a közönséget.
A kolozsvári Interkulturali-THÉ műhely, az Erdélyi Múzeum-Egyesület és a Kolozsvári Akadémiai Bizottság a Magyar Kultúra Napja alkalmából a tudomány és művészet terébe hívja az érdeklődőket. A kolozsvári rendezvénysorozatot a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészkarán Egyed Emese nyitja meg csütörtökön, majd Aha, die Ungarn címmel magyarokról szóló német nyelvű anekdotákat adnak elő a német tanszék tanárai és diákjai. Az Erdélyi Múzeum-Egyesület székházában két budapesti szakember, Simoncsics Péter nyelvész Teátrista teátrum nélkül avagy Csokonai Vitéz Mihály ’fekete komédiája’, a Karnyóné és a két szeleburdiak címmel, Arany Zsuzsanna irodalomtörténész pedig Kosztolányi Dezső kórházi jegyzetei címmel tart előadást. A Farkas utcai Egyetemiek házában magyar népballadákat, egy Andersen-mesefeldolgozást kórusműveket és Chopin f-moll fantáziáját hallgathatják meg az érdeklődők, az irodalmi programok részeként pedig Berszán Istvánt kérdezik új meséskönyve kapcsán.
Marosvásárhelyen a Maros Megyei Múzeumban ma nyíló tárlattal köszöntik a Magyar Kultúra Napját: 12 órakor a várban lévő, egykori sorozóközpont épületében a debreceni Déri Múzeum Múltunk a kutak tükrében című vendégtárlatát nyitják meg. A kiállításon a magyarországi ásatásokon feltárt kutakról kaphatnak információt az érdeklődők – a legrégebbi leletek a bronzkorból származnak. A tárlattal egy időben nyílik meg a múzeum kiadványait, képeslapjait árusító bolt is, amelyben nemcsak a marosvásárhelyi, hanem más székelyföldi múzeumok kiadványait is meg lehet majd vásárolni. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Maros megyei szervezete és a Maros Művészegyüttes közös rendezvényre invitálja a marosvásárhelyi magyarságot január 22-én: a művészegyüttes Sodrásban című műsorát mutatja be a székházukban, majd Meister Éva színművésznő Csöndes kiáltvány a vesztesekért című verses-zenés pódiumműsorát láthatja a közönség. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház magyar tagozata Boér Ferenc színművész Ady-estjével tiszteleg az évforduló előtt.
2001 óta közösen ünnepli a magyar kultúrát Nagyvárad és Berettyóújfalu – az időközben többnapossá vált rendezvénysorozat már tegnap megkezdődött: Biró Rozália váradi és Muraközi István berettyóújfalusi alpolgármester megnyitóbeszédét követően Komiszár János debreceni festőművész tárlatát nyitották meg a nagyváradi Várgalériában.
Mindkét helyszínen gazdag a programkínálat: könyvbemutató és iskoláknak szervezett műveltségi vetélkedő, tárlatok, a Himnuszról szóló előadások, koncertek várják az érdekelődőket. Nagyváradon a csütörtöki gálaműsor keretében kiosztják a Magyar Kultúráért díjakat, majd a Venczel Péter, Csép Sándor és Moravecz Levente szerzőhármas Mátyás a vérpadon című rockoperáját adják elő a Szakszervezetek Művelődési Házában. Berettyóújfaluban január 24-én a Bihar Néptáncegyüttes jótékonysági báljával, Nagyváradon január 26-án Nagy Sándor festőművész kiállításával zárul a rendezvénysorozat.
Magyar Nobel-díjasokról, és más, nemzetközileg is nagyrabecsült magyar tudósokról tart előadást Palló Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai Kutatóintézetének igazgatóhelyettese holnap a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban. Palló Gábor a magyar nép sajátos tudományos tehetségével, a tudományban és az arra alapozott gazdasági növekedésben rejlő lehetőségekkel kapcsolatos kérdéseket igyekszik megválaszolni előadásában, majd Bartók- és Brahms-művekkel lép fel a marosvásárhelyi Tiberius kvartett.
Szatmárnémetiben már a hétvégén megtartották a magyar kultúrának szentelt ünnepségeket: az Ady Endre Társaság szervezésében rendezvénysorozattal emlékeztek a Himnusz születésének évfordulójára. Szombaton megkoszorúzták Kölcsey Ferenc szobrát a Láncos templom kertjében, majd a Magyar Hagyományőr Világszövetség A magyar huszár születése, dicsőséges harcai és történelmi jelentősége című előadását hallgatták meg az érdeklődők a németi református egyházközség gyülekezeti termében. A Felvidéki Rock Színház pedig A költő visszatér című produkciójából mutatott be részleteket a szatmári közönségnek a római katolikus székesegyházban. Nagykárolyban pedig Ady Endre halálának kilencvenedik évfordulója alkalmából Vetési Nándor, a BBTE Színháztudományi tanszékének végzős hallgatója Ifjú szívekben élek címmel irodalmi összeállítást adott elő. Vasárnap a nyíregyházi Pro Musica leánykar In memoriam Ady Endre című összeállítását adta elő a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia színpadán.
Két újonnan megnyíló kiállítással, díjkiosztó gálával és népdalversenynyel ünnepli a Magyar Kultúra Napját Székelyudvarhely. A négynapos rendezvénysorozat tegnap kezdődött a Haáz Rezső Múzeumban a Történelmünk képei madártávlatból című régészeti légifotókat bemutató kiállítással, ma az Incze Ferenc képzőművész festményeit felvonultató, Démonok és asszonyok című tárlatot nyitják meg – mindkét kiállítás egy hónapig látogatható. Az idei rendezvény újdonsága a Hajnalcsillag népdalverseny, amelyet holnap délután rendeznek meg a Művelődési Ház koncerttermében. Az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület az ünnep alkalmából kiosztja az Udvarhelyszék Kultúrájáért Díjakat.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.