János Szabolcs, Botházy-Daróczi Réka, Czvikker Katalin és Novák Eszter a váradi új évad beharangozóján
Fotó: Szigligeti Színház
A nagyváradi Szigligeti Színház mindhárom társulata új produkciókkal készül a 2022/23-as évadban, miközben megemlékeznek Petőfi Sándor és Tamási Áron születésének évfordulóiról is – jelentették be szerdán a teátrum képviselői.
2022. augusztus 10., 14:282022. augusztus 10., 14:28
2022. augusztus 10., 14:292022. augusztus 10., 14:29
Az elmúlt két év kényszerű lezárásokkal, bizonytalansággal tarkított időszaka után kiegyensúlyozott és kiszámítható évadot tervez a nagyváradi Szigligeti Színház – jelentették be a teátrum képviselői szerdai sajtótájékoztatójukon. Czvikker Katalin főigazgató mutatta be az előző idény sarokszámait és a Nagyvárad Táncegyüttes évadtervét, Novák Eszter művészeti vezető a Szigligeti Társulat tervezett bemutatóit ismertette, Botházy-Daróczi Réka, a Lilliput Társulat művészeti vezetője pedig a bábtársulat műsorrendjén szereplő előadásokat mutatta be. János Szabolcs kommunikációs felelős pedig a frissen létrehozott Szigligeti Adatbankról szolgált információkkal.
– olvasható a teátrum közleményében. A bérletértékesítés augusztus 16-án kezdődik, a bérletek ára – típustól függően 45-150 lej között mozog.
Az évad első produkciója a 125 esztendeje született Tamási Áron, Ábel, Jégtörő Mátyás és Tündöklő Jeromos szülőatyja, a „legszékelyebb” magyar író, a székelységében is egyetemes, összmagyar kulturális örökséget maga után hagyó író emléke előtt tiszteleg. A Tamási-emlékév jegyében, de
Szilveszterre Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais Egy őrült nap, avagy Figaro házassága című darabbal készül a Szigligeti Társulat, a Botos Bálint rendezésében színre kerülő előadás a vágyak erejét állítja középpontba. 2023 januárjában igazi kuriózum, a Magyaroszaurusz (magyaroszaurusz: Erdélyben felfedezett dinoszauruszfaj, mely feltehetően erőforrások hiányában csak mintegy ötödére fejlődhetett óriás rokonainak) című előadás várja a közönséget, amelyet Gianina Cărbunariu, a román színházi szakma egyik legjelentősebb női alkotója (író, rendező, színművész) jegyez, aki neves román alkotókkal és a Szigligeti Társulattal összefogva készít előadást. Az előadás középpontjában a dévai születésű báró, Nopcsa Ferenc (1877–1933) paleontológus, geológus, albanológus, az MTA tagja, ugyanakkor hírszerző, kém személyisége áll. A nagyszabású színházi vállalkozásban a Szentendrei Teátrum a partner. Az évfordulók jegyében a Szigligeti Társulat 2023-ban megemlékezik Petőfi Sándor születésének kétszázadik évfordulójára.
2023 tavaszára további két további premiert tervez a Szigligeti Társulat. Én, a féreg címmel Kafka-kabarét rendez Kovács D. Dániel Kárpáti Péter író, dramaturg műve alapján. A darab Franz Kafka Az átváltozás című elbeszélése ihletésére született. Novák Eszter rendezésében láthatja közönség Csinibaba című zenés vígjátékot, az azonos című, Tímár Péter által rendezett és Márton Gyula által írt film eredeti, színpadi változatát.
A 2022/23-as évadban visszatér a Nagyvárad Táncegyütteshez Novák Péter, aki 2013-ban a nagysikerű Nagyvárosi bujdosók című táncelőadást jegyezte. A rendező-koreográfus ezúttal az Istenes című előadást jegyzi. Az előadás a kortárs műfajok formanyelvéből is merít, ekképpen folytatva az idén 20 éves Nagyvárad Táncegyüttes szellemi hagyományait.
Az előadás, amelynek rendező-koreográfusa Györfi Csaba, Boris Vian drámáját feldolgozva, a fizikai színház eszközeivel élve, egy olyan kiüresedett világrend felmutatására törekszik, mely a testi fájdalmak és kínok megélésével kíván egyfajta megtisztulás-élményt nyújtani a rituálé résztvevőinek. Három új produkciót tűz műsorrendjére az induló évadban a Lilliput Társulat, amely november 5-én mutatja be Holle anyó című előadását, amelynek szövegét Pozsgai Zsolt írta a Grimm-testvérek meséje alapján. A társulat a petőfisándor@arany.hu előadással tiszteleg a 200 éve született Petőfi emléke előtt.
Több száz diák ünnepelte Szatárnémeti központjában a magyar költészet napját pénteken délben.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.
Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
szóljon hozzá!