A ház előtt, a csűrben, a lakodalmakon, azaz a „terepen” nem lehet jó minőségű hang- és videofelvételeket készíteni az éneklőkről és a táncolókról, az „adatközlőkről”, ezért népzene- és néptánctalálkozóra invitálták őket a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes székházába, ahol zavartalanul rögzíthették a hang- és képanyagokat – tudtuk meg Ivácson László koreográfustól, a találkozó művészeti vezetőjétől. Minden rendezvényükön legalább 10-12 pár osztotta meg tudását a hivatásos táncosokkal, az eddigi tizenkilenc találkozón közel hatvan óra zenei és ugyanennyi táncanyag gyűlt össze a több mint 200 adatközlőtől. Erdélyben ez a leggazdagabb ilyen jellegű gyűjtés, amelyet jelenleg épp digitalizálnak.
Az eddigi találkozók anyagából holnap a sepsiszentgyörgyi Gyárfás Jenő Képtárban november 15-éig látogatható kiállítás nyílik, és az adatközlők részvételével felidézik a Háromszék Táncegyüttes korábbi találkozóinak legszebb koreográfiáit.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.