Fotó: Biró István
2008. november 19., 10:202008. november 19., 10:20
A kolozsvári társulat III. Richárdját a júliusi Nemzetközi Shakespeare Fesztiválon már láthatta a közönség a Gyulai Várszínházban, de a produkció hivatalos bemutatóját az Európai Színházi Unió Fesztiválja keretében holnap 19 órakor tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színház nagytermében.
A Tompa Gábor rendezte előadásban a shakespeare-i dráma Vas István-féle fordítását használták fel, azonban a szöveg több szereplője nem jelenik meg a színpadi adaptációban: a húzások és átírások során az eredeti mű hatvan százalékát tartották meg az alkotók, és ez hangsúlyosabbá tette a történet egyes aspektusait.
\"Az előadás azt boncolgatja, hogy a hős, aki olyan tisztán látja önmagát és környezetét, miként vállalhatja enynyire tudatosan megsemmisülését, a bukást, miért rohan kétségbeesetten vesztébe? Lehetséges, hogy a megváltás útjai sokkal bonyolultabbak, és gyakran a gonoszságon át vezetnek? Az előadás nem föltétlenül az embermegvető, démonikusan gonosz hős jellemrajzát domborítja ki, hanem inkább a zsarnokság magányát, a megváltástól való szorongás problémáját\" - ad értelmezési kulcsot a rendező. A véres jelenetek mellett az előadásban hangsúlyossá válik a médiaháború megjelenítése. \"Napjaink csatái általában már nem a harcmezőn, hanem a média kulisszái mögött zajlanak\" - vélekedik Tompa Gábor.
Az előadás erőteljes képi világát a Carmencita Brojboiu tervezte díszlet és jelmezek, valamint a Varga Járó Ilona maszkmester alkotta, múzeumi tárlókban elhelyezett torzszülöttek és groteszk maszkok határozzák meg. Visky András dramaturgként vett részt az előadás létrehozásában, a koreográfiát Florin Fieroiu, a zenét Vasile Sirli jegyzi. A címszerepet Bogdán Zsolt alakítja, további szerepekben Balla Szabolcs, Bács Miklós, Bíró József, Bodolai Balázs, Buzási András, Csutak Réka, Farkas Loránd, Fogarasi Alpár, Galló Ernő, Györgyjakab Enikő, Hatházi András, Kántor Melinda, Keresztes Sándor, Kézdi Imola, Laczkó Vass Róbert, Mányoki Bence, Molnár Levente, Nagy József, Orbán Attila, Pethő Anikó, Péter Hilda, Salat Lehel, Senkálszky Endre, Skovrán Tünde, Sinkó Ferenc, Szűcs Ervin és Visky Bence látható.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.