Ádám Gyula fotóművésznek a székelység jelenét megörökítő képeit is bemutatják a Kolozsvári Magyar Napokon a Bánffy-palotában
Fotó: Ádám Gyula
Gazdag kulturális kínálattal várja közönségét a szerdán kezdődő, péntekig tartó 11. Kolozsvári Magyar Napok. A koronavírus-járvány miatt különleges óvintézkedések és biztonsági előírások mellett, csökkentett programmal tartják meg a rendezvénysorozatot, amelyre lehet már regisztrálni.
2020. augusztus 17., 09:092020. augusztus 17., 09:09
2020. augusztus 17., 14:252020. augusztus 17., 14:25
Annak ellenére, hogy rövidített formában, tömegrendezvények nélkül szervezik meg az idei, immár 11. Kolozsvári Magyar Napokat, a rendezvénynek gazdag a kulturális kínálata. Már lehet regisztrálni a szerdától péntekig tartó magyar városünnep eseményeire – közölte a szervező Kincses Kolozsvár Egyesület.
A koronavírus-járvány miatt különleges óvintézkedések és biztonsági előírások mellett, csökkentett programmal tartják meg a rendezvénysorozatot. Az eseményeken csak korlátozott számú néző vehet részt előzetes regisztrációval.
A szervezők arra kérik a résztvevőket, hogy a torlódás, valamint az egészségügyi szempontból kockázatos tömeg kialakulását elkerülendő, csak érvényes belépőjeggyel látogassanak el az egyes programokra. A szigorítások ellensúlyozásaként idén az alkalmi KMN-tévé online közvetítéssorozata révén azok is részesülhetnek a magyar napok élményéből, akik a korlátozások miatt személyesen nem tudnak részt venni a programokon.
Az idei háromnapos rendezvénysorozat keretében megtartják a szokásos Szent István-napi néptánctalálkozót, a kolozsvári magyar filmnapokat és a Caravanact utazószínházi fesztivált.
Szerdán én 17 órától hármas kiállításmegnyitóra kerül sor a Bánffy-palotában működő Kolozsvári Művészeti Múzeumban – a Maros Megyei Múzeum, a Kolozsvári Művészeti Múzeum, az EMÜK (Erdélyi Művészeti Központ), a Sapientia Alapítvány és a Kincses Kolozsvár Egyesület szervezésében. Az egyik tárlat címe: Erdély festészete a két világháború között, célja a nagybányai festőiskola hatásának a kirajzolása.
A csíkkarcfalvi alkotó főleg néprajzi és dokumentarista jellegű fotókat készít, többnyire moldvai és gyimesi csángó, valamint székelyföldi sorsokról. A Referencia. Válogatás a Sapientia Alapítvány gyűjteményéből című, harmadik tárlatot az Erdélyi Művészeti Központ szervezi. A bemutatott 60 műalkotás szubjektív válogatás az utóbbi három évben a Sapientia Alapítvány által vásárolt közel 350 műtárgyból.
A Sapientia-gyűjtemény célja összegyűjteni az 1920-as évek utáni erdélyi magyar képzőművészek reprezentatív alkotásait, feltérképezni a fontosabb képzőművészeti irányzatokat és csoportosulásokat és ezeket szakmai hozzáértéssel és igényességgel referenciagyűjteménnyé kovácsolni.
Fotó: Nánó Csaba
Székely János Nyugati hadtest című regényének román nyelvű fordítását is bemutatják. A Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet felkérésére Marius Tabacu fordító ültette át román nyelvre a kisregényt (újra, hiszen 1989-ben már megjelent, az akkori események miatt azonban homályban maradt a román nyelvű kötet). Az új fordítás a Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet támogatásával jelent meg a Curtea Veche Kiadónál, a kötetet első alkalommal február 4-én mutatták be Bukarestben.
A Kolozsvári Magyar Napok alkalmával megvalósuló könyvbemutatón jelen lesz a fordító, Marius Tabacu. A könyvbemutatón felolvasószínházi előadásban elevenedik meg a novellafüzér egyik fejezete Kovács Zsuzsánna rendezésében és Lari Giorgescu előadásában, majd ezt követően Márton Evelin író, szerkesztő és Filip Florian író beszélget a könyvről.
Amint az Óvár című tárlat ismertetőjében olvasható, Kolozsvár jókora mészkőtömbökből épült legelső középkori várából napjainkra csak egy torony és néhány falrészlet maradt fenn. Ezek szépségét a történelem során bekövetkezett változások nem csorbították. A város jelképértékű és egyben építészeti kincsei (a Mátyás-ház, a ferences templom, a Mikes-palota, a Karolina-emlékoszlop vagy a Bocskai-ház) jelennek meg a képeket. A Hóstátot felidéző tárlat képeit Benczédi József készítette 1980 és 1985 között. A fotókon lebontásra ítélt családi házak láthatók; helyükre tömbházakat húztak fel. E hóstáti épületeket valójában azért fényképezték le, hogy értéküket felbecsüljék, majd a tulajdonosokat az állam ennek megfelelően kárpótolja.
Az itt látható felvételekből teljes archívum készült, amelyet 1990 után kidobtak a szemétbe. Csupán néhány fényképet sikerült véletlenszerűen megmenteni, amikor maga a fényképész az utcán fotós dobozokra lelt, felismerte saját munkáit, és néhányat azokból magához vett. Így őrződtek meg a szentpéteri (Mărăşti negyedi) hóstát házairól készült felvételek. Ezek a fotók most először kerülnek nyilvánosságra, hogy régi hóstáti utcákba kalauzolják el a nézőt.
Bemutatják a Kolozsvári Magyar Napok keretében a Helikon című irodalmi folyóirat Magyar Krimi-lapszámát, a Bulgakov kávézóban szerdán tartandó rendezvény címe: „nevettem az akkori nyomozókkal”. Az est meghívottjai: Borsos J. Gyöngyi, Mărcuțiu-Rácz Dóra és Szántai János, beszélgetőtárs: Papp Attila Zsolt, házigazda: Karácsonyi Zsolt.
A Tranzit Házban az Elmúlt Jelen. A romániai magyarok 1989–1990-es rendszerváltása című kiállítást nyitják meg szintén szerdán. Tervezők: Blos-Jáni Melinda, Fodor János, Miklósi Dénes, Molnár Beáta. „Ismerd meg a múltat! Arra vállalkoztunk, hogy a rendszerváltást a romániai magyarok szemszögéből mutassuk be, online felületen és installációs kiállítás keretében. Kiállításunk bemutatja a szocializmus éveit, hogyan éltük át a forradalmi sorsfordító eseményeket, illetve hogyan alakult az első szabad év” – olvasható a kiállítás ismertetőjében.
A Kolozsvári Magyar Napok részletes programja a magyarnapok.ro honlapon böngészhető.
Nagykárolyban, Kolozsváron, Szatmáron a KaravanAct
Ma kezdődik és augusztus 22-ig tart a KaravanAct Utazó Színházi Fesztivál, amely a kolozsvári Magyar Napokon is várja a közönséget, ezen kívül Nagykárolyban és Szatmárnémetiben is megfordul. A Bihar megyei esetszámok növekedésének következtében a nagyváradi polgármesteri hivatal nem engedélyez további köztéri kulturális eseményeket a városban, így a KaravanAct nagyváradi szakaszát a szervezők Nagykárolyba helyezték át. A Shoshin Színházi Egyesület által szervezett fesztivál negyedik kiadásának előadásain a részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. A fesztivál 2020-as programjában a lengyelországi Teatr Biuro Podróży, a sepsiszentgyörgyi M Studio és a kolozsvári Shoshin produkciói szerepelnek, amelyeket egy koncert (Fluidian) egészít ki. A KaravanActot 2015-ben hozta létre a Shoshin azzal a szándékkal, hogy (mintegy élő organizmusként) kapcsolatot létesítsen az általa látogatott települések lakóival és dialógusra hívja őket. „A KaravanAct célja, hogy »beszivárogjon« az utcákba, közterekre, gyakran látogatott vagy éppenséggel elfeledett külső-belső helyszínekre, és mindezen helyekre színházat, zenét, táncot, énekhangot csenjen, megmutatva, hogy a művészet mindenkié” – vallják Györgyjakab Enikő és Köllő Csongor, a fesztivál létrehozói. A KaravanAct nézői nem csupán a hagyományosan színházlátogató rétegek, hanem adott esetben bárki, aki éppen ott van, ahol az esemény zajlik: minden járókelő, azok is, akik amúgy nem feltétlenül mennének színházba.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!