2008. október 16., 00:002008. október 16., 00:00
A budapesti Nemzeti Színház deszkáin újragondolják a tízparancsolatot: a Biblia éve alkalmából tíz kortárs drámaírót kért fel az intézmény, hogy a kőtáblák törvényeiből inspirálódva színpadi szöveget írjon.
A Magyar Bibliatársulat kezdeményezésére a katolikus, a református és az evangélikus egyház a Biblia évének szentelte a 2008-as esztendőt, a budapesti Nemzeti Színház pedig ehhez kapcsolódva arra keresi a választ, hogy a 21. század embere mennyire érzi magáénak és az e törvények által megszabott ösvényt.
A tíz kiválasztott drámaíró, Rakovszky Zsuzsa, Bereményi Géza, Darvasi László, Esterházy Péter, Garaczi László, Háy János, Lőrinczy Attila, Vinnai András, Visky András és Závada Pál augusztusban választhattak egy-egy parancsolatot, amely színpadi világok alapjául szolgál majd. „Engem Alföldi Róbert, a Nemzeti igazgatója kért fel, miután látta a kolozsvári színház Ványa bácsi című előadását, majd júliusban a gyulai Shakespeare Fesztiválon a III. Richárd bemutatója után pontosítottuk a részleteket” – mondta el Visky András, a projekt egyetlen erdélyi résztvevője. „Az alapötlet az volt, hogy kisorsoljuk a parancsolatokat, mert nem tűnt valószínűnek, hogy mindannyian más-más passzust választottunk volna. Aztán, hogy ne teljesen a véletlen döntsön, közjegyző jelenlétében mindenkinek két-két törvényt kellett megjelölnie, és ez szolgált egyféle iránymutatóként. Nekem a „Ne lopj!”-ról kell írnom, bár legszívesebben egy Isten-parancsolatról írtam volna, a faragott kép vagy a név kimondásának problematikája foglalkoztat igazán” – mesélte Visky, aki nem zárja ki, hogy a Ne lopj! parancs a másik szabadságának eltulajdonítását is tiltja. „Ez persze nem jelenti azt, hogy egy újabb fogságtörténetet készülök írni, de valószínű, hogy valami módon ismét a marginalizáltság jelenik majd meg a szövegben. Egyelőre csak egy ’talán-történet’ kezd megfogalmazódni, de még nincs benne színházi gondolat” – magyarázta a drámaíró.
A parancsolatok ihlette szövegeknek március végéig kell elkészülniük, ezt követően a budapest Nemzeti Színház színpadán elevenednek meg a drámák.
B. É.
A kolozsvári Ványa bácsi Budapesten
A budapesti Nemzeti Színházban vendégszerepel a Kolozsvári Állami Magyar Színház Ványa bácsi című előadása. Október 19–23. között először lesz látható Magyarországon a három UNITER-díjjal, a Román Színházi Szövetség díjával kitüntetett Csehov-adaptáció, amelyet Peter Brook egykori munkatársa, Andrei Şerban rendező állított színpadra. A magyarországi Színikritikusok Céhe a 2007/2008-as évad legjobb előadásának díját ítélte oda a Ványa bácsinak.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.