Fotó: A szerző felvétele
2008. december 24., 13:392008. december 24., 13:39
Török Viola rendező nem először állít színre Tamási-darabot, hiszen korábban Sepsiszentgyörgyön a szerző egy másik remekét, a Boldog nyárfalevelet rendezte. „Három éven át Bocsárdi László asszisztense voltam, sokat tanultam tőle: ő volt a mesterem. Ebben az előadásban Tamási költői világát próbáljuk fölnagyítani, a túlbeszélt részeket tömörebbre fogtuk, és a vertikumra, a mélyre ásásra helyeztük a hangsúlyt” – ismertette a rendező, aki szerint a tánc és a zene is nagy hangsúlyt kap a költői vonal megerősítésében, miközben természetesen Tamási sajátos humora sem sikkad el.
A rendező a költőiség mellett a darab ritualitását is fontosnak tartja. Mint mondta, beavatási szertartás a darab: „a művész megtisztulásáról, önmagára találásáról szól, és ebben az egész közösség segíti őt. Most, a napforduló környékén különösen nagy hangsúlyt kap a sötétségből a világosságba való kijutás mozzanata, ezért is tartjuk most a bemutatót, hiszen a karácsonynak is az a lényege, hogy legyőzzük a démonokat, a sötétséget, és újjászületünk, újrakezdjük az évet, Tamási darabja pedig konkrétan ehhez a rituáléhoz kapcsolódik.” Kádár-Dombi Katalin dramaturg merészen nyúlt hozzá a Tamási-műhöz, ezért kíváncsian várja az előadás fogadtatását.
„Tamási Áron drámáinak a világa nagyon komplex: igen szorosan kapcsolódnak egymáshoz a dolgok, ezért elég nehéz volt meghúzni a szöveget úgy, hogy összefüggő maradjon, viszont szükség volt erre, mert nagyon hosszú, és nem biztos, hogy egy háromfelvonásos dráma ma sikeres lenne. Tamási Áron darabjai sok esetben túlbeszéltek: egyes szövegrészek azonos módon, többször elhangzanak, vagy kis módosítással vissza-visszatérnek, ugyanakkor a mai néző számára itt-ott túlságosan terjengős és érzelgős a darab. A rövidítésnek köszönhetően körülbelül másfél órás előadásunk lesz” – magyarázta a dramaturg. Balázs Éva színművésznő sok Tamási-darabban játszott már, főként olyan előadásokban, amelyeket a néhai Tompa Miklós rendezett egykor Sepsiszentgyörgyön. „Immár beleöregedtem a Zelma szerepébe, akinek férjhez adandó lánya van, és mindenképpen túl akar adni rajta” – mondta a művésznő.
A Bodrogi Antalt alakító Bokor Barnának viszont ez az első Tamási-szerepe. „Szovátai származású vagyok, tehát sóvidéki, úgyhogy közel áll hozzám a Tamási világa. Jól érzem magam a szerepben, mert sok olyan vonatkozása van, amire az én sorsomban is ráismertem.” – árulta el a színművész. Csíky Hajnalt Bogyó szerepében láthatjuk majd. „Ez egy végtelenül egyszerű lány, ezért volt nehéz megformálni az alakot, mert az utóbbi időben egészen más, sokkal összetettebb személyiségeket kellett alakítanom. De az az igazság, hogy én falusi lány vagyok, Királyfalván nőttem fel, tehát csak vissza kellett találnom oda, ahonnan elindultam” – mesélt az általa életre keltett figuráról Csíky. A többi szerepben Györffy Andrást, Tatai Sándort, Tollas Gábort, Benő Kingát, B. Fülöp Erzsébetet, Kárp Györgyöt, Korpos Andrást, Kovács Botondot, Kilyén Lászlót, Henn Jánost, Bányai Kelemen Barnát, Meszesi Oszkárt és Bartha László Zsoltot láthatjuk. A díszletet és a jelmezeket Bartha József tervezte, a zenét és a koreográfiát Könczei Árpád jegyzi.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.