Fotó: Biró István
2013. március 26., 20:302013. március 26., 20:30
Az Ady Endre Gimnázium, a Mihai Eminescu Főgimnázium, a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium, a Szent László Római Katolikus Gimnázium, illetve a Iosif Vulcan Főgimnázium, a Francisc Hubic Művészeti Iskola és a Partiumi Keresztény Egyetem összesen 90 diákja vesz részt a programban.
A szereplőválogatások után 9 csoport alakult ki, amelyek színművészek vezetésével egy-egy jelenetet játszanak a Karinthy-, illetve Örkény-szövegeket felhasználva. A jeleneteket egybefűzve mutatják be a színház világnapján.
Szabó K. István, a Szigligeti Társulat művészeti igazgatója a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, az előadás nem összefüggő történetet mutat be, sokkal inkább a különböző életérzéseket és a kamaszokra jellemző konfliktusokat eleveníti meg. A csoportokat felkészítő tíz színész mindegyike érdekesnek, tanulságosnak látta a fiatalokkal végzett munkát, amelynek során ők maguk is sokat tanultak. Mindannyian egyetértettek abban, hogy bár megszokták, hogy az oktatási rendszer a legkevésbé sem vár el tőlük kreativitást, a fiatalok nagyon könnyen és jól improvizáltak a foglalkozások során. A Karinthy-darabban megjelenő háborúmotívumot a csoportvezetők segítségével inkább a fiatalok nap mint nap megélt konfliktusaira próbálták átértelmezni. A legtöbben nagyon elégedetten és büszkén nyilatkoztak csoportjukról, amelynek tagjai általában látványos fejlődést mutattak a kezdeti zárkózottságtól vagy éppen túlzott magabiztosságtól a megnyílásig és a csapatszellem kialakulásáig. Az előadás ma 18 órától lesz, előtte felolvassák a világnapi üzenetet, amelyet idén Dario Fo olasz drámaíró fogalmazott meg.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata ma 19 órától a Keresztes Attila műveszeti igazgató rendezte Mélyben (Éjjeli menedékhely) című nagytermi előadással és az azt követő közönségtalálkozóval, holnap pedig két további előadással: 17 órától a Rómeó és Júlia című kistermi, 20 órától pedig a lengyel és román nyelvű Miłka című meghívott produkcióval ünnepli a színház világnapját. A ma esti előadás előtt a színház előcsarnokában a nemzeti színház két színművésze tolmácsolja az ünnepi alkalomból megfogalmazott üzeneteket: Dario Fo gondolatait Moldován Orsolya, a Román Színházi Szövetség (UNITER) elnökének, Ion Caramitrunak a gondolatait pedig Elena Purea olvassa fel. A Porogi Dorka rendezte Rómeó és Júliát ingyenesen tekinthetik meg az előzőleg bejelentkezett érdeklődők. A Bukaresti Lengyel Intézet támogatásával valósul meg Vásárhelyen a Miłka című vendégjáték, amely Michał Walczak fiatal lengyel drámaíró Homokozó című darabján, a legjátszottabb kortárs lengyel drámák egyikén alapul. A monodrámát Krzysztof Grabowski adja elő.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.