A Regionális Összművészeti Központban tartott vetélkedő ugyanis elvetette azt a hagyományt, hogy újsághírek szolgáljanak a 24 óra alatt íródó „röpdrámák” alapjául, és a felkért szerzőket a Kovács Gábor Gyűjtemény – Válogatás a magyar festészet remekeiből című tárlat termeibe sorsolták be, hogy a kiállítás képei – amelyek között Munkácsy, Rippl-Rónai, Vaszary, Markó Károly és Csontváry művei is megtalálhatók – legyenek a drámaírók alkalmi múzsái. Az egy nap alatt született színpadi szövegek az aradi Andrei Elek, a szabadkai Urbán András, a pécsi Tóth András Ernő és a szegedi Benkő Imola Orsolya rendezésében kerültek közönség elé a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem, az Újvidéki Művészeti Akadémia, a pécsi Janus Egyetemi Színház és a Szegedi Focus Műhely véletlenszerűen összesorsolt színészeiből verbuválódott csapatok előadásában. A megmérettetést a kolozsvári Hatházi András, a zentai Beszédes István, a pécsi Balogh Róbert és a szegedi Podmaniczky Szilárd vállalta. Hatházi Sziget címmel a túlvilágra utazás toposzát feldolgozó ötszereplős darabot írt Nyilasy Sándor Csónakázás a tavon című festménye alapján. Podmaniczky Szilárd abszurd drámája, a József és testrészei is beépítette a Styxen való csónakázás motívumát, Balogh Róbert pedig bonyolult sztorijú drámát írt Gulácsy Lajos Nő rózsával című festménye alapján: a Kiskörút, nagykörút… akármilyen kiskorút című darab egy féltékenység, elfojtott vágyak, titokzatos levelek és rejtélyes múltbeli történések által meghatározott történetet tolmácsol. A Solténszky Tibor dramaturg, rendező vezette zsűri Beszédes István három Munkácsy-festmény ihlette, Szilveszter öreg éjszakáján című darabját találta a legjobbnak, a díjnyertes művet Andrei Elek rendezésében vitték színre. A szöveg kiindulópontja Munkácsy Milton-előtanulmánya volt, a szerzői szándék szerint a szöveg központi alakja a karosszékbe süppedt Milton, aki ugyanakkor az öreg, beteg Munkácsy és az Elveszett paradicsom bátorságáért halandósággal fizető Ádáma is egyben.
Hírösszefoglaló
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.