Támogatók. Nyugat-Európa kivételével mindenhol Nicușor Dant támogatták a külföldön szavazó románok
Fotó: állandó választási hatóság
Az első fordulóhoz hasonlóan a Nyugat-Európában élő románok ezúttal is inkább George Simiont támogatták, míg Közép-Európában és a világ többi részén Nicușor Dant támogatta a szavazópolgárok többsége – derül ki az Állandó Választási Hatóság adataiból.
2025. május 19., 08:332025. május 19., 08:33
Mint arról beszámoltunk, a szavazóköri jegyzőkönyvek száz százalékának feldolgozása nyomán hétfőn reggel nyolc órakor elérhető eredmény szerint Dan a voksok 53,60 százalékával – 6 168 642 szavazattal – győzött a megismételt elnökválasztás második fordulójában a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökével, a szélsőjobboldal államfőjelöltjével George Simionnal szemben, aki a szavazatok 46,40 százalékát kapta meg – ez 5 339 053 voksot jelent.
Az adatok tanúsága szerint azokban a nyugat-európai országokban, ahol jelentős számú, akár egymilliós román közösség él, jórészt Simion végzett az első helyen.
Az erdélyi és a partiumi megyék többségében is Nicușor Danra szavazott a többség a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulójában, a Székelyföldi megyékben pedig kimagasló sikert aratott – derül ki az Állandó Választási Hatóság adataiból.
Németországban 68,31, Spanyolországban 67,98, Olaszországban 66,78, Nagy-Britanniában 58,46, Ausztriában 66,09, Franciaországban 57,26, Belgiumban 65,41, Izlandon 53, Norvégiában pedig 50,04 százalékos arányban győzött a szélsőjobboldali jelölt.
Ő szerezte meg az Oroszországban (58,65) és a Fehéroroszországban (81,82) valamint az Ukrajnában (75,29) szavazó románok voksainak többségét is, és Törökországban is többen szavaztak rá, ott 73,46 százalékos arányban győzött.
Az amerikai kontinens is Danra szavazott: az Egyesült Államokban 69,88, Kanadában 68,97, Mexikóban 80,33, Brazíliában 86,7, Kolumbiában 92,59, Argentínában 81,82 százalékos arányban végzett az első helyen.
Ausztráliában a voksok 73,14, Új-Zélandon a 87,71 százalékát szerezte meg.
Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.
Mint arról beszámoltunk, a két héttel ezelőtti első fordulót követően Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső elemzője a Krónikának annak kapcsán, hogy minek tudható be Simion sikere a Nyugat-Európában élő románok körében, és minek Dané az egykori keleti blokk országaiban, az elemző hangsúlyozta: nem nagyon lehet összehasonlítani a két csoportot, és nemcsak a létszámbeli különbségek miatt.
„Hiszen míg Simion választói csak Olaszországban kétszer-háromszor többen voltak, mint Dan moldovai szavazói, a keleti blokk többi országaiban a résztvevők összlétszáma még a 4-5000 főt is alig haladta meg (de inkább 2000 fő alatt maradt), a fő nyugat-európai államokban több tízezren, vagy akár százezernél is többen szavaztak Simionra. A főbb különbség abból fakad, hogy
A nyugat-európai román állampolgárokat pedig jelenleg nemcsak a politikai hatások, hanem a befogadó államaik egyre romló, vagy egyelőre legalábbis gyengélkedő gazdasági helyzete is szorítja. Sokan érzik úgy, hogy húsz év sem volt elég »németté«, »franciává«, »olasszá« válni (miközben az ott született, vagy nagyrészt ott felnőtt gyermekeik egyre inkább németek, franciák, olaszok) és haza sem tudnak már térni, vagy nagyon nehéz lenne nem kudarcélményként feldolgozni egy ilyen hazatérést, mindez tovább növeli a frusztrációt és a bármilyen külső felelős (például a fősodor politikusai) megtalálásának igényét. Ez a hatás egyáltalán nincs meg, vagy csak nagyon gyengén, sokadrangúan a keleti blokkban élő román állampolgárok esetében” – magyarázta.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
szóljon hozzá!