Ascher Tamás budapesti rendező, a Gábor Miklós-díj bizottságának elnöke (balról) adta át a díjat Korodi Janka és Pálffy Tibor (középen egymás mellett) színművészeknek Sepsiszentgyörgyön
Fotó: Tamási Áron Színház
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
2025. május 21., 10:592025. május 21., 10:59
A díjat Sepsiszentgyörgyön, a május 20-ai Vihar előadás tapsrendjénél, a színpadon adta át Ascher Tamás budapesti rendező, a Gábor Miklós-díj bizottságának elnöke – közölte a Tamási Áron Színház.
Gábor Miklós Kossuth-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész volt, rengeteg nagyszerű Shakespeare alakítás kötődik a nevéhez. „Ő volt a hatvanas években a leghíresebb Hamlet”, de játszotta III. Richárdot, a Lear Bolond-ját, Sebastiant a Vízkeresztben, Lysandert a Szentivánéji álomban, Jacques-t az Ahogy tetszikben, Jagot az Othellóban, Prosperót a Viharban, és több más fontos Shakespeare-szerepet is. 1998-ban hunyt el, özvegye, Vass Éva színésznő pedig 2000-ben egy díjat alapított az év legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításának díjazására. Átadására minden évben április 7-én, Gábor Miklós születése évfordulóján, vagy ahhoz közeli időpontban kerül sor, odaítéléséről pedig nem az állam hivatalos szervei, hanem egy szakmai kuratórium dönt.
A Gábor Miklós-díj kuratóriumának elnöke 2000-től 2015-ig, haláláig Koltai Tamás színikritikus volt, jelenleg pedig Ascher Tamás az elnök, további tagok pedig: Meczner János rendező, Spiró György író, Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító (a sepsiszentgyörgyi Vihar-előadás szövegének fordítója is), valamint Stuber Andrea színikritikus, aki maga is jelen volt a díj átadásán. Ebben az évben is sok Shakespeare-előadást néztek meg Budapesten és vidéken is, a sepsiszentgyörgyi előadást egyes tagok élőben, mások felvételről látták – mesélte Ascher Tamás. Ő maga nagyon szereti ezt az előadást, Bodó Viktort pedig az egyik legfontosabb, legfantáziadúsabb, legtehetségesebb magyar rendezőnek tartja, akit színész korában tanított is – vallotta, hozzátéve, hogy Bodó akár tragédiában, akár vígjátékban „rettenetes játékosságot szabadít fel a színészekből”.
Ariel és Prospero alakítójára. A Gábor Miklós-díj sepsiszentgyörgyi díjazottjai olyan neves magyar színészek sorába kerültek az elismerés által, mint László Zsolt, Blaskó Péter, Kulka János, Balázs Zoltán, Pogány Judit, Rába Roland, Gálffi László, Cserhalmi György, Hegedűs D. Géza, Csuja Imre, Nagypál Gábor, Takács Kati, vagy az eddig egyetlen erdélyi, Hatházi András.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház neves színművésze, egykori igazgatója, Nemes Levente idén megkapta a Kossuth-díjat. De mit jelent számára ez az elismerés? Hogyan látja a művészet és a színház szerepét a változó világban?
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!