Ascher Tamás budapesti rendező, a Gábor Miklós-díj bizottságának elnöke (balról) adta át a díjat Korodi Janka és Pálffy Tibor (középen egymás mellett) színművészeknek Sepsiszentgyörgyön
Fotó: Tamási Áron Színház
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
2025. május 21., 10:592025. május 21., 10:59
A díjat Sepsiszentgyörgyön, a május 20-ai Vihar előadás tapsrendjénél, a színpadon adta át Ascher Tamás budapesti rendező, a Gábor Miklós-díj bizottságának elnöke – közölte a Tamási Áron Színház.
Gábor Miklós Kossuth-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész volt, rengeteg nagyszerű Shakespeare alakítás kötődik a nevéhez. „Ő volt a hatvanas években a leghíresebb Hamlet”, de játszotta III. Richárdot, a Lear Bolond-ját, Sebastiant a Vízkeresztben, Lysandert a Szentivánéji álomban, Jacques-t az Ahogy tetszikben, Jagot az Othellóban, Prosperót a Viharban, és több más fontos Shakespeare-szerepet is. 1998-ban hunyt el, özvegye, Vass Éva színésznő pedig 2000-ben egy díjat alapított az év legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításának díjazására. Átadására minden évben április 7-én, Gábor Miklós születése évfordulóján, vagy ahhoz közeli időpontban kerül sor, odaítéléséről pedig nem az állam hivatalos szervei, hanem egy szakmai kuratórium dönt.
A Gábor Miklós-díj kuratóriumának elnöke 2000-től 2015-ig, haláláig Koltai Tamás színikritikus volt, jelenleg pedig Ascher Tamás az elnök, további tagok pedig: Meczner János rendező, Spiró György író, Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító (a sepsiszentgyörgyi Vihar-előadás szövegének fordítója is), valamint Stuber Andrea színikritikus, aki maga is jelen volt a díj átadásán. Ebben az évben is sok Shakespeare-előadást néztek meg Budapesten és vidéken is, a sepsiszentgyörgyi előadást egyes tagok élőben, mások felvételről látták – mesélte Ascher Tamás. Ő maga nagyon szereti ezt az előadást, Bodó Viktort pedig az egyik legfontosabb, legfantáziadúsabb, legtehetségesebb magyar rendezőnek tartja, akit színész korában tanított is – vallotta, hozzátéve, hogy Bodó akár tragédiában, akár vígjátékban „rettenetes játékosságot szabadít fel a színészekből”.
Ariel és Prospero alakítójára. A Gábor Miklós-díj sepsiszentgyörgyi díjazottjai olyan neves magyar színészek sorába kerültek az elismerés által, mint László Zsolt, Blaskó Péter, Kulka János, Balázs Zoltán, Pogány Judit, Rába Roland, Gálffi László, Cserhalmi György, Hegedűs D. Géza, Csuja Imre, Nagypál Gábor, Takács Kati, vagy az eddig egyetlen erdélyi, Hatházi András.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház neves színművésze, egykori igazgatója, Nemes Levente idén megkapta a Kossuth-díjat. De mit jelent számára ez az elismerés? Hogyan látja a művészet és a színház szerepét a változó világban?
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
szóljon hozzá!