Fotó: Beta Film
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető, és elsőként mutatják be a sorozat werkfilmjét – olvasható a Nemzeti Filmintézet (NFI) MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében.
2025. május 22., 21:082025. május 22., 21:08
Mint írják, a Hunyadi a magyar tévépremiert követően nézettségi rekordokat döntött Magyarországon, majd hódító útjára indult: áprilisban Ausztriában és Szlovéniában mutatták be hatalmas sikerrel.
A következő hónapokban újabb országok közönsége ismerheti meg a magyar sorozatot: június 5-én mutatják be Németországban, majd látható lesz Csehországban, Szlovákiában, Horvátországban, Törökországban és Izraelben is.
Megszólalnak benne az alkotók: a film rendezői, Robert Dornhelm, Nagypál Orsi, Lengyel Balázs és Szász Attila, a sorozat kanadai-magyar producere, Robert Lantos, és a főszereplők, Kádár L. Gellért, Rujder Vivien, Törőcsik Franciska és a II. Murád szultánt alakító Murathan Muslu is.
Hetek óta a Hunyadi című sorozattól visszhangzik a sajtó, szakemberek kritizálják vagy dicsérik, nézők lelkesednek iránta vagy szidják – főleg a közösségi médiában.
A Bán Mór regénysorozatán alapuló, külföldi partnerekkel, magyar és nemzetközi sztárszínészekkel, a Nemzeti Filmintézet többségi támogatásával készült Hunyadi új szintre emelte a magyarországi sorozatgyártást – fogalmaznak a közleményben.
A közleményben kiemelik, hogy a Hunyadi-sorozat a nemzetközi televíziós fórumokon is sikert aratott: a Variety magazin például minden idők egyik legnagyobb európai televíziós produkciójaként méltatta a szériát.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
szóljon hozzá!