A romániai elnökválasztást befolyásoló „orosz beavatkozásra” utaló jeleket észleltek a hatóságok újból
Fotó: Facebook/SRI
Elutasítja az orosz külügyminisztériumi szóvivő azokat a vádakat, miszerint Moszkva beavatkozott volna a romániai államelnök-választásba, azt követően, hogy Andrei Țărnea, a román külügy szóvivője közzétette, miszerint a vasárnapi szavazásokat befolyásoló „orosz beavatkozásra” utaló jeleket észleltek a román hatóságok.
2025. május 18., 19:472025. május 18., 19:47
2025. május 19., 00:052025. május 19., 00:05
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő vasárnap elutasította a bukaresti külügyminisztérium vádjait miszerint Oroszország beavatkozott volna a romániai elnökválasztásba
Másodszor, az ilyen dolgokba lehetetlen beleszólni, mert ezzel csak bajt idéznénk elő. Ezért fejezzék be a kampánycélú sárdobálást. Tegyenek rendet a saját házuk táján!” − írta a Telegram-csatornáján Zaharova.
Az orosz külügyminisztériumi szóvivő Andrei Țărnea, a külügyminisztérium szóvivője azon vádjaira reagált, miszerint a vasárnapi elnökválasztást befolyásoló „orosz beavatkozásra” utaló jeleket észleltek a román hatóságok.
„A Telegramon és más közösségi médiaplatformokon terjedő álhírkampány célja a választás befolyásolása. Erre számítottunk, a román hatóságok pedig leleplezték az álhíreket” − írta az X közösségimédia-platformon Andrei Țărnea.
Mint korábban arról beszámoltunk, ugyancsak vasárnap a mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató anyagok terjedésére figyelmeztetett a belügyminisztérium. A szaktárca tájékoztatása szerint a TikTokon létrehozott fiókok olyan, úgynevezett deepfake tartalmakat terjesztenek, amelyeknek a céljuk az egyik jelölt hiteltelenítése, valamint a közvélemény megtévesztését célozzák,
Mint ismert, az eredetileg 2024 végére kiírt államfőválasztást azért kell megismételni, mert a november 24-én lebonyolított első forduló után az alkotmánybíróság december 6-án érvénytelenítette az eredményt és elrendelte a teljes választási eljárás elölről kezdését.
A taláros testület arra hivatkozott, hogy
Az alkotmánybíróság idézte a nemzetbiztonsági ügyekben illetékes Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) következtetéseit, miszerint a tavalyi első fordulóban legtöbb szavazatot szerző Călin Georgescu független jelölt közösségi oldalakon folytatott választási kampányát illegális finanszírozás és nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi (értsd: orosz) beavatkozás segítette.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
1 hozzászólás