Nehezített anyagi körülmények közt szervezik a színház-forradalmasító Harag György előtt tisztelgő centenáriumi emlékhetet

Harag György

Tompa Gábor: Harag György ikonikus színházi rendező volt, az ő munkássága és megkerülhetetlen öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét

Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház

Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház. Tompa Gábor igazgató a csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, bár pénzhiány miatt a tervezettnél sokkal szerényebbre sikeredik a rendezvény, a lehetőségekhez képest igyekeztek gazdag programot összeállítani: olyan színházak előadásait hívta meg a kolozsvári teátrum, amelyek városaiban Harag György pályafutása során dolgozott, illetve olyan művek feldolgozásait, amelyeket ő maga is színre vitt.

Kiss Judit

2025. május 22., 18:082025. május 22., 18:08

A tervezettnél jóval kevesebb költségvetésből és szerényebb programmal sikerül megszervezni a Harag György rendező (1925–1985) születésének centenáriumára időzített emlékrendezvényt, amely a romániai magyar és az egész romániai színházat forradalmasító alkotó emléke előtt tiszteleg – mondta el a június eleji rendezvényt beharangozó csütörtöki sajtótájékoztatón Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója.

2025-ben kettős évfordulóra emlékeznek: június 4-én lesz Harag György születésének 100., július 10-én pedig halálának 40. évfordulója.

Harag György emlékévet terveztek, de a minisztérium nem adott elég pénzt

Tompa Gábor beszélt Harag György munkásságának fő állomásairól, jelentőségéről, a kolozsvári rendezvény megszervezésének nehézségeiről, valamint a június 1. és 9. közt tartandó eseménysorozat programjáról, meghívott előadásairól is. Emlékeztetett, hogy a színház a napokban felhívást tett közzé, amelyben már jelezték:

a kulturális tárca alaposan lefaragta az eredetileg emlékévnek szánt rendezvénysorozat költségeit, ezért a közönség támogatását kérik, hogy mégis lehessen megtartani az ellehetetlenült anyagi helyzet közepette a fontos emlékezést és eseményt.

Harag György Galéria

Tompa Gábor: „Harag György hagyományteremtő, újító alkotó egyéniség volt, az igazság örök keresője, aki példakép ma is”

Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház

„A második világháború óta talán csak egyszer volt ilyen helyzet, hogy a közönséghez forduljon támogatásért a kolozsvári színház. 1986 és 1989 között a színháziak csak a fizetésük 60-70 százalékát kapták meg, talán akkor volt nagyon nehéz a helyzet. Most kénytelenek voltunk segítségért folyamodni, ugyanis alig-alig futja a rendezvény megszervezésére: szerencsére a legutóbbi Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválra adott támogatást a Bethlen Gábor Alap, ebből a pénzből még van valamennyi tartalékunk, és a közönség is segített a felhívás közzététele óta elmúlt pár napban” – mutatott rá Tompa.

Számszerűsítve kifejtette: a kulturális minisztériumtól eredetileg 1 millió 200 ezer lejt kértek az emlékévre – amely összeg egy Interferenciák fesztiválra fordítandó pénz mintegy egyharmada – a tárca sokallta, lefaragták 800 ezer lejre, aztán 500 ezerre, és jelenleg ezt sem akarják megadni.

„A közönségtől, támogatóktól az elmúlt napokban 7000 lej gyűlt össze, ami nem nagy összeg, de hálásan köszönjük, hogy bizony vannak, kik fontosnak tartják a színház működését, fontos fesztiváljait, eseményeit” – fogalmazott az igazgató. Példaként említette, hogy nemrég az Egyesült Államokban egy kisebb színházban rendezett, ahol a produkciónak támogatásra volt szüksége: a közösségi oldalon másfél hét alatt gyűlt össze a közönségtől a szükséges 25 ezer dollár.

„Közben nálunk meg az a helyzet, hogy a szaktárca nem ad pénzt a kolozsvári színháznak erre a fontos eseményre, viszont tudjuk, hogy van olyan hazai színház, amelynek akár 7 millió lejt is megítéltek, amely összegből mi 4 évig tudnánk működni” – fejtette ki Tompa Gábor.

Egyébként szerda este a színházban a Tom Sawyer előadás azzal fejeződött be, hogy Marosán Csaba, a főszereplő magyar és román nyelven is felolvasta a színház közleményét arról, hogy nehéz helyzetbe kerültek az állami támogatások lefaragása miatt, és kérik a közönség segítségét.

„Ha Harag György és Janovics nem tették volna azt, amit, ma nem lehetne a színház az, amivé vált”

Tompa Gábor beszélt Harag György megkerülhetetlen alakjáról is: mint mondta, hagyományteremtő, újító alkotó egyéniség volt, az igazság örök keresője, aki példakép ma is, akinek színházi örökségéről nem megemlékezni felelőtlenség lenne. Hozzátette, Harag György a folytonos megújulás jegyében alkotott, ami keresztény ethosz – bár a rendező zsidó származású volt, sőt, 19 éves korában túlélte az auschwitzi haláltábort.

Harag György Galéria

2025-ben kettős évfordulóra emlékeznek: június 4-én lesz Harag György születésének 100., július 10-én pedig halálának 40. évfordulója

Fotó: Ilovszky Béla

„Mint a színházcsinálás Hamletje, úgy indult el keresni az eredeti színházi hangot, ez az attitűd ma is követendő minta. Az ő örökségét ápolni, feleleveníteni kötelességünk,

ugyanakkor nem szabad hagyni, hogy megszakadjon a kulturális emlékezet, amiből ma is táplálkozunk. Ha Harag György és Janovics Jenő nem tették volna azt, amit tettek, ma nem lehetne a színház az, amivé vált” – fogalmazott Tompa Gábor. Azt is elmondta, hogy fontos a színházi történések rögzítése is, a színházi munkanaplók, hiszen ezek segítenek rekonstruálni a néhai alkotók munkafolyamatait: például a próbákat, színházi munkát, történéseket megörökítő naplók alapján sikerült rekonstruálnia ifj,. Vidnyánszky Attilának és Vecsei H. Miklósnak Janovics című előadásukhoz,

hogy mi történt azokban az időkben, amikor a kolozsvári magyar színháznak el kellett hagynia a Hunyadi téri épületet. Az előadásról itt írtunk.

Szatmár, Vásárhely, Újvidék, Budapest

A Harag György Emlékhétre olyan színházak előadásait hívta meg a Kolozsvári Állami Magyar Színház, amelyek városaiban Harag György pályafutása során dolgozott, illetve olyan művek feldolgozásait, amelyeket ő maga is színre vitt. A meghívott produkciók mellett az Emlékhét ideje alatt a kolozsvári társulat öt saját előadását is műsorra tűzi.

Jön a szatmárnémeti Harag György Társulat, ahol a rendező sokáig dolgozott, sőt, ő volt az alapító, amikor Nagybányáról Szatmárnémetibe sikerült elhozni a teátrumot.

Tompa felelevenítette, hogy Szatmáron rendezte Harag a Hamletet, Csíky Andrással a főszerepben. A szatmári társulat a Sardar Tagirovsky által rendezett Csongor és Tündével érkezik Kolozsvárra – az előadásról itt írtunk. Szintén fontos állomás volt Harag életében és munkásságában a marosvásárhelyi színház – Tompa Gábor megfogalmazása szerint „akkori Székely Színház, később nem annyira székely színház”, ahol Harag annak idején stúdiót szeretett volna létrehozni. Így természetesen vásárhelyi előadást is láthat a közönség: Elise Wilk kortárs erdélyi szerző Alaszka című drámája a stúdióteremben lesz megtekinthető. A megalapításának 20. évfordulóját ünneplő Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közös produkcióját Sebestyén Aba rendezte.

Szintén jön a fesztiválra az újvidéki színház, ugyanis Harag György annak idején Szabadkán is dolgozott, „kísérleti színházi laboratóriumot” hozott létre, ott rendezte az Édes Annát.

És Újvidék volt az a hely, ahová nagyon szívesen járt vissza, pedig azokban az időkben nagyon nehezen lehetett megvalósítani a jugoszláviai utazást, volt, hogy nem kapott útlevelet. Most a vajdasági társulat a Történt egyszer Újvidéken című előadását hozza el Kolozsvárra, melyet Urbán András – a színház igazgatója 2023 óta – rendezett.

Örökös tagokat avat a kolozsvári színház

Tompa Gábor azt is elmondta, bár már sokan távoztak az élők sorából azok közül, akik Harag Györggyel dolgozhattak együtt, még vannak művészek, akik emlékeznek a vele való együttműködésre: például

Keresztes Sándor, Salat Lehel és Panek Kati színművészek – akiket a Kolozsvári Állami Magyar Színház örökös tagjaivá avatnak a Harag György Emlékhét keretében.

Harag György Galéria

Tompa Gábor: Harag György ikonikus színházi rendező volt, az ő munkássága és megkerülhetetlen öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét

Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház

A rendezvényen szerveznek egy kerekasztal-beszélgetést is, amelyen szintén azok lesznek a meghívottak, akik együtt dolgozhattak a néhai alkotóval: a tervek szerint jelen lesz Sebők Klára színművész, Selmeczi György zeneszerző, valamint két magyarországi színész is: Lukács Sándor és Hegedüs D. Géza. „Ugyanis Harag négy magyarországi színházzal is dolgozott: Vígszínház, Nemzeti Színház, győri színház, és Gyulai Várszínház. Bukarestben egyszer rendezett csak.

A Komédiaszínházban olyan neves színészekkel, mint Amza Pellea hírneves román színész (1931–1983), akinek a Harag által rendezett A per volt az utolsó előadása halála előtt” – elevenítette fel Tompa Gábor.

Mint mondta, a bukaresti színház is jön az emlékhétre: a nagyszínpadon Martin McDonagh A kripli című fekete komédiáját láthatja a közönség, melyet világszerte nagy sikerrel játszanak. A Vlad Massaci rendezésében színre vitt előadásban neves bukaresti színészek – többek között Emilia Popescu és Dorina Chiriac – játszanak. A kincses városban nem először vendégeskedő szófiai Sfumato Theatre Laboratory ezúttal Csehov klasszikusát, a Platonovot játssza PlatonOFF címmel este 7 órától a nagyszínpadon kialakított stúdiótérben. Szintén szerepel a programban az Óbudai Társaskör vendégjátéka: Visky András Kitelepítés című, nagysikerű regényének színpadi adaptációja Árkosi Árpád rendezésében.

Kolozsvári produkciók az emlékhéten

A rendezvénysorozaton a kolozsvári társulat öt előadását is megtekintheti a nagyérdemű: Szabó K. István rendezésében lesz látható az Édes Anna, az ifj. Vidnyánszky Attila által rendezett Janovics című előadás, Tompa Gábor legújabb kolozsvári rendezése, az irodalmi Nobel-díjas Jon Fosse drámája, az Én vagyok a szél (az előadásról itt írtunk).

A társulat legfrissebb bemutatója, Sławomir Mrożek Tangó című darabja lesz látható a nagyszínpadi stúdiótérben, a kelet-európai abszurd drámairodalom egyik meghatározó művét Keresztes Attila rendezésében láthatja a közönség.

William Shakespeare ikonikus tragédiája, a Hamlet is színre kerül a nagyszínpadon, Vecsei H. Miklóssal a címszerepben, Tompa Gábor rendezésében. A meghívott előadások mellett az emlékhét programját könyvbemutatók, kerekasztal-beszélgetések, Harag György előadásairól készült felvételek vetítése, valamint egyéb kísérőprogramok is színesítik. Minden előadás magyar, román és angol felirattal követhető. A Harag György Centenáriumi Emlékhét részletes programja itt található.

Harag György (1925–1985) európai rangú rendező
A legrégebbi állandó magyar nyelvű színtársulat, a Kolozsvári Állami Magyar Színház történetében az egyik legnagyobb hatású alkotóként tartjuk számon Harag György európai rangú rendezőt, akinek életpályája és szellemi hagyatéka olyan örökség, amely meghatározta a színház identitását. Már 1947-ben, elsőéves színészhallgatóként a kolozsvári társulathoz szerződött, és ezt követően rendszeres alkotója maradt a színháznak. Közben részt vett a Nagybányán, majd később Szatmárnémetibe költöztetett magyar színház megalapításában is. Életének utolsó szakaszában, 1975-től egészen 1985-ben bekövetkezett haláláig a kolozsvári színház főrendezőjeként tért vissza a városba. Pályafutása során huszonkilenc előadást rendezett a sétatéri színházban, ahol legjelentősebb munkái is születtek – köztük Sütő András korszakos drámáinak emlékezetes színrevitelei.

korábban írtuk

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház
Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház

Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás
2025. július 05., szombat

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere

Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere
2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten