Tompa Gábor: Harag György ikonikus színházi rendező volt, az ő munkássága és megkerülhetetlen öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház. Tompa Gábor igazgató a csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, bár pénzhiány miatt a tervezettnél sokkal szerényebbre sikeredik a rendezvény, a lehetőségekhez képest igyekeztek gazdag programot összeállítani: olyan színházak előadásait hívta meg a kolozsvári teátrum, amelyek városaiban Harag György pályafutása során dolgozott, illetve olyan művek feldolgozásait, amelyeket ő maga is színre vitt.
2025. május 22., 18:082025. május 22., 18:08
A tervezettnél jóval kevesebb költségvetésből és szerényebb programmal sikerül megszervezni a Harag György rendező (1925–1985) születésének centenáriumára időzített emlékrendezvényt, amely a romániai magyar és az egész romániai színházat forradalmasító alkotó emléke előtt tiszteleg – mondta el a június eleji rendezvényt beharangozó csütörtöki sajtótájékoztatón Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója.
Tompa Gábor beszélt Harag György munkásságának fő állomásairól, jelentőségéről, a kolozsvári rendezvény megszervezésének nehézségeiről, valamint a június 1. és 9. közt tartandó eseménysorozat programjáról, meghívott előadásairól is. Emlékeztetett, hogy a színház a napokban felhívást tett közzé, amelyben már jelezték:
Tompa Gábor: „Harag György hagyományteremtő, újító alkotó egyéniség volt, az igazság örök keresője, aki példakép ma is”
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
„A második világháború óta talán csak egyszer volt ilyen helyzet, hogy a közönséghez forduljon támogatásért a kolozsvári színház. 1986 és 1989 között a színháziak csak a fizetésük 60-70 százalékát kapták meg, talán akkor volt nagyon nehéz a helyzet. Most kénytelenek voltunk segítségért folyamodni, ugyanis alig-alig futja a rendezvény megszervezésére: szerencsére a legutóbbi Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválra adott támogatást a Bethlen Gábor Alap, ebből a pénzből még van valamennyi tartalékunk, és a közönség is segített a felhívás közzététele óta elmúlt pár napban” – mutatott rá Tompa.
„A közönségtől, támogatóktól az elmúlt napokban 7000 lej gyűlt össze, ami nem nagy összeg, de hálásan köszönjük, hogy bizony vannak, kik fontosnak tartják a színház működését, fontos fesztiváljait, eseményeit” – fogalmazott az igazgató. Példaként említette, hogy nemrég az Egyesült Államokban egy kisebb színházban rendezett, ahol a produkciónak támogatásra volt szüksége: a közösségi oldalon másfél hét alatt gyűlt össze a közönségtől a szükséges 25 ezer dollár.
Egyébként szerda este a színházban a Tom Sawyer előadás azzal fejeződött be, hogy Marosán Csaba, a főszereplő magyar és román nyelven is felolvasta a színház közleményét arról, hogy nehéz helyzetbe kerültek az állami támogatások lefaragása miatt, és kérik a közönség segítségét.
Tompa Gábor beszélt Harag György megkerülhetetlen alakjáról is: mint mondta, hagyományteremtő, újító alkotó egyéniség volt, az igazság örök keresője, aki példakép ma is, akinek színházi örökségéről nem megemlékezni felelőtlenség lenne. Hozzátette, Harag György a folytonos megújulás jegyében alkotott, ami keresztény ethosz – bár a rendező zsidó származású volt, sőt, 19 éves korában túlélte az auschwitzi haláltábort.
2025-ben kettős évfordulóra emlékeznek: június 4-én lesz Harag György születésének 100., július 10-én pedig halálának 40. évfordulója
Fotó: Ilovszky Béla
ugyanakkor nem szabad hagyni, hogy megszakadjon a kulturális emlékezet, amiből ma is táplálkozunk. Ha Harag György és Janovics Jenő nem tették volna azt, amit tettek, ma nem lehetne a színház az, amivé vált” – fogalmazott Tompa Gábor. Azt is elmondta, hogy fontos a színházi történések rögzítése is, a színházi munkanaplók, hiszen ezek segítenek rekonstruálni a néhai alkotók munkafolyamatait: például a próbákat, színházi munkát, történéseket megörökítő naplók alapján sikerült rekonstruálnia ifj,. Vidnyánszky Attilának és Vecsei H. Miklósnak Janovics című előadásukhoz,
A Harag György Emlékhétre olyan színházak előadásait hívta meg a Kolozsvári Állami Magyar Színház, amelyek városaiban Harag György pályafutása során dolgozott, illetve olyan művek feldolgozásait, amelyeket ő maga is színre vitt. A meghívott produkciók mellett az Emlékhét ideje alatt a kolozsvári társulat öt saját előadását is műsorra tűzi.
Tompa felelevenítette, hogy Szatmáron rendezte Harag a Hamletet, Csíky Andrással a főszerepben. A szatmári társulat a Sardar Tagirovsky által rendezett Csongor és Tündével érkezik Kolozsvárra – az előadásról itt írtunk. Szintén fontos állomás volt Harag életében és munkásságában a marosvásárhelyi színház – Tompa Gábor megfogalmazása szerint „akkori Székely Színház, később nem annyira székely színház”, ahol Harag annak idején stúdiót szeretett volna létrehozni. Így természetesen vásárhelyi előadást is láthat a közönség: Elise Wilk kortárs erdélyi szerző Alaszka című drámája a stúdióteremben lesz megtekinthető. A megalapításának 20. évfordulóját ünneplő Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közös produkcióját Sebestyén Aba rendezte.
És Újvidék volt az a hely, ahová nagyon szívesen járt vissza, pedig azokban az időkben nagyon nehezen lehetett megvalósítani a jugoszláviai utazást, volt, hogy nem kapott útlevelet. Most a vajdasági társulat a Történt egyszer Újvidéken című előadását hozza el Kolozsvárra, melyet Urbán András – a színház igazgatója 2023 óta – rendezett.
Tompa Gábor azt is elmondta, bár már sokan távoztak az élők sorából azok közül, akik Harag Györggyel dolgozhattak együtt, még vannak művészek, akik emlékeznek a vele való együttműködésre: például
Tompa Gábor: Harag György ikonikus színházi rendező volt, az ő munkássága és megkerülhetetlen öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A rendezvényen szerveznek egy kerekasztal-beszélgetést is, amelyen szintén azok lesznek a meghívottak, akik együtt dolgozhattak a néhai alkotóval: a tervek szerint jelen lesz Sebők Klára színművész, Selmeczi György zeneszerző, valamint két magyarországi színész is: Lukács Sándor és Hegedüs D. Géza. „Ugyanis Harag négy magyarországi színházzal is dolgozott: Vígszínház, Nemzeti Színház, győri színház, és Gyulai Várszínház. Bukarestben egyszer rendezett csak.
Mint mondta, a bukaresti színház is jön az emlékhétre: a nagyszínpadon Martin McDonagh A kripli című fekete komédiáját láthatja a közönség, melyet világszerte nagy sikerrel játszanak. A Vlad Massaci rendezésében színre vitt előadásban neves bukaresti színészek – többek között Emilia Popescu és Dorina Chiriac – játszanak. A kincses városban nem először vendégeskedő szófiai Sfumato Theatre Laboratory ezúttal Csehov klasszikusát, a Platonovot játssza PlatonOFF címmel este 7 órától a nagyszínpadon kialakított stúdiótérben. Szintén szerepel a programban az Óbudai Társaskör vendégjátéka: Visky András Kitelepítés című, nagysikerű regényének színpadi adaptációja Árkosi Árpád rendezésében.
A rendezvénysorozaton a kolozsvári társulat öt előadását is megtekintheti a nagyérdemű: Szabó K. István rendezésében lesz látható az Édes Anna, az ifj. Vidnyánszky Attila által rendezett Janovics című előadás, Tompa Gábor legújabb kolozsvári rendezése, az irodalmi Nobel-díjas Jon Fosse drámája, az Én vagyok a szél (az előadásról itt írtunk).
William Shakespeare ikonikus tragédiája, a Hamlet is színre kerül a nagyszínpadon, Vecsei H. Miklóssal a címszerepben, Tompa Gábor rendezésében. A meghívott előadások mellett az emlékhét programját könyvbemutatók, kerekasztal-beszélgetések, Harag György előadásairól készült felvételek vetítése, valamint egyéb kísérőprogramok is színesítik. Minden előadás magyar, román és angol felirattal követhető. A Harag György Centenáriumi Emlékhét részletes programja itt található.
Harag György (1925–1985) európai rangú rendező
A legrégebbi állandó magyar nyelvű színtársulat, a Kolozsvári Állami Magyar Színház történetében az egyik legnagyobb hatású alkotóként tartjuk számon Harag György európai rangú rendezőt, akinek életpályája és szellemi hagyatéka olyan örökség, amely meghatározta a színház identitását. Már 1947-ben, elsőéves színészhallgatóként a kolozsvári társulathoz szerződött, és ezt követően rendszeres alkotója maradt a színháznak. Közben részt vett a Nagybányán, majd később Szatmárnémetibe költöztetett magyar színház megalapításában is. Életének utolsó szakaszában, 1975-től egészen 1985-ben bekövetkezett haláláig a kolozsvári színház főrendezőjeként tért vissza a városba. Pályafutása során huszonkilenc előadást rendezett a sétatéri színházban, ahol legjelentősebb munkái is születtek – köztük Sütő András korszakos drámáinak emlékezetes színrevitelei.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
szóljon hozzá!