Georges Banu kritikusnak, nemzetközi hírű színházelméleti szakembernek számos könyve jelent meg magyarul Erdélyben
Fotó: Georges Banu Facebook
Elhunyt 79 éves korában Georges Banu nemzetközi hírű színházelméleti szakember, kritikus, az UNITER (Román Színházi Szövetség) tagja.
2023. január 21., 16:302023. január 21., 16:30
A hírt a nagyszebeni Radu Stanca Színház igazgatója közölte az Agerpres hírügynökséggel. Az 1943-ban Buzăuban született Banu 1973 óta Párizsban élt.
Az elmúlt években számos alkalommal látogatott el a kincses városba, ahol a Kolozsvári Állami Magyar Színház által szervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi fesztivál keretében is részt vett kerekasztal-beszélgetéseken, szakmai előadásokat tartott, színházi produkciókat elemzett.
Banu a bukaresti színház- és filmművészeti egyetemen végzett, Andreai Șerban nagyhírű rendező évfolyamtársa volt. Párizsban három ízben is kitüntették Franciaországban megjelent legjobb színházi tárgyú kötet írójaként. 1994 és 2001 között háromszor választották meg a Színházkritikusok Nemzetközi Szövetségének elnökévé. Tanított a párizsi Sorbonne egyetemen és a belgiumi Louvain egyetemen is. Számos rangos díjjal ismerték el munkásságát, többek közt megkapta a francia köztársaság nemzeti érdemrendjét, ezen kívül számos európai egyetem tüntette ki Doctor Honoris Causa címmel.
A Koinónia kiadónál 2013-ban megjelent, Szeretni és nem szeretni a színházat című kötetében így fogalmazott: „Akik kerülik a színházat, menekülnek előle, azok azzal indokolják a tartózkodásukat, hogy titkon félnek a színpadtól. Ez a félelem az ellentábor szerint nemcsak a régi halálösztönt ébreszti fel, hanem a gyanút is e „sérülékeny”, kiszámíthatatlan változásoknak kitett művészet természetét illetően.
Szerintük az alkotásnak, mivel „időtálló”, olyan művészethez kell tartoznia, amely képes mindig ugyanazt az élményt, ugyanazt a látványt nyújtani. E régies művészetfelfogás miatt a színjátszást sokszor a peremre szorították, majdhogynem kiközösítették.”
Kezdődik csütörtökön a 8. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál Kolozsváron. A november 27-ig tartó szemlén kilenc ország 14 társulata képviselteti magát különböző stílusú, műfajú produkciókkal.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!