Az amerikai remake azonban valahogy nem képes azt a hatást elérni, mint például A kör vagy az Átok – és nem feltétlenül azért, mert az alaptörténet rosszabb volna. Az ugyanis lényegesen árnyaltabb, bonyolultabb összefüggéseket vonultat fel, mint az amerikai változat, amely meglehetősen átlagosra sikeredett – akkor is, ha egy-egy jelenet nyomán a nézőben szinte megfagy a vér.
A Tükrök sztorija szerint egy volt rendőr, Ben Carson – aki korábban véletlenül lelőtte társát, ezért vissza kellett vonulnia, és alkoholizmusba menekült, amelyből éppen kigyógyulóban van – biztonsági őrként vállal feladatot egy kiégett nagyáruházban. Az üszkös romok között furcsa módon csak a hatalmas tükrök maradtak épen, és Ben hamarosan rémisztő, túlvilági lényeket fedez fel bennük. A jelenések azonban nem korlátozódnak az áruházra: a hátborzongató jelenségek mindenhova követik, sőt családja is veszélybe kerül, ha nem deríti ki, mit akarnak valójában a tükrökbe zárt túlvilági erők.
Az alaptörténet egyes elemeit mintha más ázsiai horrorokból is ismernénk: a ragályként terjedő „tükörkór” az Átokra hajaz, az évtizedekkel korábban, mentális gondok miatt elzárt kislány pedig A kört idézi. Mégsem plágium a történet, mivel a hátborzongató rejtélyekre sajátos magyarázatot kínál – amely elemeiben egyébként már egy amerikai klasszikusból, az Ördögűzőből lehet ismerős.
A film egyik erénye, hogy a nézőben eredeti módon fokozza a szorongást és a feszültséget: az alapmotívumot – a tükröket – ugyanis lépten-nyomon megjeleníti. Olyan helyzetekben, amelyekben általában föl sem tűnik, teljesen banálisnak hat egy üveglap vagy egy vízfelület jelenléte, most az ember ösztönösen megmarkolja a szék karfáját, mivel bármikor felbukkanhat egy túlvilági alak. A szó szoros értelmében bármely pillanatban, ugyanis a rendező, Alexandre Aja gondoskodott arról, hogy minden egyes jelenetben, minden egyes másodpercben jelen legyen valamilyen tükröző felület, ami a filmben az első számú „közellenség” szerepét játssza. A koncepciót néha olyan jól sikerül kivitelezni, hogy egy egyszerű tükör néha rémisztőbb tud lenni, mint Freddie Krueger, Jason Voorhees és az Alien együttvéve.
A főszerepet játszó Kiefer Sutherland hitelesen alakítja az idegösszeroppanásból kilábaló zsarut – a 24 című tévésorozat után hosszú ideje most jelenik meg ismét vásznon –, és a film slusszpoénja is „ül” – ám mindezt némiképp rontja, hogy amikor elég lenne sejtetni a borzalmakat, a főhősnek jó hollywoodi szokás szerint vérben forgó szemű démonnal kell megküzdenie. Mindemellett a horrorrajongóknak ajánlott a film megtekintése – utána egy ideig garantáltan kissé gyanakodva néznek majd tükörbe.
Tükrök (Mirrors. Amerikai horror, 111 perc, 2007). Rendezte: Alxandre Aja. Szereplők: Kiefer Sutherland, Amy Smart, Frank Mayers, Jason Flemyng. Írta: Alexandre Aja, Grégory Levasseur. Kép: Maxime Alexandre. Zene: Javier Navarrete. Értékelés az 1–5-ös skálán: 3
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.