Dugába dőlt. A nagyváradi Sinteza lemondott a Lockheed Martinnal közösen tervezett akkumulátorgyár megépítéséről
Fotó: Lockheed Martin/látványterv
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes, úgynevezett GridStar Flow technológiát alkalmazó akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
2025. május 22., 15:382025. május 22., 15:38
Mindezt annak ellenére, hogy a projektre a román kormány az európai uniós helyreállítási alapból (PNNRR) jelentős összeget hagyott jóvá a Nagyváradon tervezett beruházásra. A Sinteza kedden közölte, hogy az 50 millió eurós beruházás mégsem valósul meg.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
„A döntés a Sinteza Rt. által elvégzett alapos megvalósíthatósági tanulmány és kereskedelmi értékelés következtetéseit tükrözi, amely számos releváns tényezőt figyelembe vett. A redoxi-áramlási technológia ígéretes és hosszú távon stratégiailag értékes az energiaágazat számára, de jelenleg még nem adottak a projekt fenntartható elindításához szükséges feltételek.
Az elemzés figyelembe vette többek között a hosszú távú tárolási megoldások általános piaci dinamikáját és a jelenlegi keresleti jellemzőket, anélkül, hogy megkérdőjelezte volna az ilyen irányú jövőbeli együttműködések lehetőségét.
Ezen túlmenően az elemzés legutóbbi szakaszában megvizsgálták az eredeti üzleti modell kiigazításának lehetőségeit, ami a Sinteza Rt. szerepének és felelősségi körének jelentős újradefiniálásával járt volna. Ezek a lehetőségek
Bár a projekt az Energiaügyi Minisztérium által jóváhagyott vissza nem térítendő támogatásban részesül, az aktualizált elemzés azt mutatta, hogy a jelenlegi körülmények között a gazdasági életképesség fenntartásához szükséges feltételek nem teljesülnek maradéktalanul. Ilyen körülmények között a megvalósítás folytatása olyan mértékű kitettséget eredményezhet, amely nincs teljes mértékben összhangban a stratégiai óvatosság és az erőforrásokkal való felelős gazdálkodás elveivel, a vállalat hosszú távú célkitűzéseivel és a részvényesek érdekeivel” – áll a cég közleményében.
A román energiaügyi tárca szerdán közölte: tudomásul vette a bejelentést,
Mint arról beszámoltunk, a tavaly aláírt megállapodás értelmében az üzem a tervek szerint 2026 nyarától kezdődően évente 30 ezer tonna negatív töltésű elektrolitot állított volna elő. Ez lett volna az első ilyen jellegű európai üzem, és a legnagyobb a világon.
A GridStar Flow egy innovatív, úgynevezett redox áramlásos akkumulátor, amelyet a tiszta energia megfizethetőségének és fenntarthatóságának elősegítésére terveztek. Az eddig a Massachusetts állambeli Andoverben gyártott, az energiaszektor jövője számára tervezett GridStar Flow nulla szén-dioxid-kibocsátással működik, miközben fenntartható és stabil energiát biztosít.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.
Márciusban 56,1 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte szerdán a pénzügyminisztérium.
Rendkívüli támogatást igényel a román mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium az EU mezőgazdasági tartalékalapjából a gyümölcs- és szőlőtermesztőknek szánt kárenyhítő juttatásra.
Az energiaügyi minisztérium becslései szerint a villamosenergia-piac július 1-jei liberalizációja után mintegy 3,5 millió háztartás fog részesülni az áramszámlák kifizetésére nyújtott állami támogatásból.
Rekordméretű forgalmat könyvelhettek el 2024-ben a romániai élelmiszer‑kiskereskedelmi piacon tevékenykedő multinacionális üzletláncok. A néhány százalékos európai átlagot többszörösen meghaladó romániai növekedés éllovasa a piacvezető Lidl üzletlánc.
Miután a hónap végén több ársapka is hatályon kívül kerül, a július drágulásokat hozhat.
Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.
Rekordot döntött a napelemparkok termelése Romániában hétfőn – írja az economica.net az országos villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
szóljon hozzá!