Sáromberkén gyűrűzött gólya költözött a magyarfenesi fészekbe

Sáromberki gólya Magyarfenesen

Sáromberki gólya Magyarfenesen, a 8031-es ragaszkodik a rivaldafényhez

Fotó: Gazda Árpád

A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert mind Sáromberke, mind pedig Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít. Sáromberkéről két gólyafészek eseményei, Magyarfenesről pedig a falu egyetlen gólyafészkének a történései követhetők élő közvetítésben a világhálón. A költözés tulajdonképpen egyesíti a két gólyamegfigyelési programot.

Gazda Árpád

2025. május 23., 14:012025. május 23., 14:01

A gyűrűzött gólya a Clujbird.ro oldalon elérhető élő közvetítés, és az abból kinyitható idősűrítő tanúsága szerint szerda reggel 7:51-kor szállt le először a magyarfenesi fészekre, és 9:55-kor fogadott társat maga mellé. A két gólya hangos kelepeléssel tudatta a faluval, és a világhálón kukkoló közönséggel, hogy egymásra találtak. A fészket még órákon át próbálta bevenni egy gólya, az új lakók azonban visszaverték támadásait. A támadó minden bizonnyal az a gólya lehetett, amelyik az elmúlt hetekben magányosan lakta a fészket, és védte a betolakodóktól. Szerdán azonban úgy tűnik, hogy fordult a kocka: őt kergették el a fészekből.

Ilyen az élet a vadállatok világában. Az erősebb érvényesíti az akaratát.

A csatajelenetek során az volt megfigyelhető, hogy immár a fehér gyűrűt viselő gólya a fészek ura, ő dönti el, hogy ki kap bebocsáttatást a gondosan karbantartott hajlékba, és kinek kell távoznia még a környékről is.

Sáromberki gólya Magyarfenesen Galéria

Immár a fehér gyűrűt viselő gólya a fészek ura, ő dönti el, hogy ki kap bebocsáttatást

Fotó: Gazda Árpád

Rövid időn belül sikerült olyan fényképeket készíteni, amelyekről immár a gyűrűszám is leolvasható volt. Szabó D. Zoltán biológus, a magyarfenesi gólyamegfigyelési projekt szakmai vezetője pedig azonnal kiderítette:

a 8031-es gyűrűt Papp Tamás, a Milvus csoport ügyvezető igazgatója helyezte fel 2020. június 18-án a sáromberki 6-os fészekben egy abban az évben kikelt kisgólya lábára.

2020 a koronavírus-világjárvány éve volt. A járványügyi korlátozások miatt a megszokottnál is többen keresték a világhálón a kikapcsolódás lehetőségeit, és tízezrek tapadtak a gólyakamerák élő közvetítéseire. A közösségi oldalakon csoportok jöttek létre, amelyek tagjai rendszeresen megosztották egymással a megfigyeléseiket. Kis túlzással azt lehet mondani, hogy egy-egy gólyafészek élő közvetítésének olyan rajongói tábora alakult ki, mint a focicsapatok szurkolói közössége. A gólyamegfigyelés azonban nem jár olyan konfliktusokkal, mint amilyeneket a focimérkőzések hordoznak. Minden fészek rajongója ugyanúgy örvend a másik fészekben megfigyelt különleges eseményeknek is.

Sáromberki gólya Magyarfenesen Galéria

Fotó: Gazda Árpád

A 8031-es gólya már 2020-ban sztár lehetett

Luminița Ispir, a Grupul Iubitorilor de Berze (gólyákat kedvelők csoportja) Facebook-csoport adminisztrátora állapította meg csütörtökön egy párzás fotóját mellékelve, hogy a sáromberki 8031-es gólya volt felül, ő tehát a hímnemű. A gólyakedvelő hölgy állítja: a 8031-esnek nem a magyarfenesi fészekfoglalás az első emlékezetes tette. Ez volt az a kisgólya, amelyik a szárnyait próbálgatva, kiesett a fészekből Sáromberkén, és nem a szülői hajlékba, hanem az egyik kamerával megfigyelt fészekbe tért vissza.

A történetet akkor úgy kommentálták, hogy a kisgólya „vágyik a reflektorfényre”: arra, hogy az élő közvetítést biztosító kamera látószögében legyen.

A bekamerázott fészek lakói a hatodik kisgólyaként is befogadták, és neki is juttattak azokból a falatokból, amelyeket a szülők hordtak a fészekbe. Luminița Ispir azt is felidézte, hogy abban az évben egy kiadós eső késleltette a kisgólyák meggyűrűzését. A befogadott kisgólya történetére többen is emlékeztek a Facebook-csoportban.

Sáromberki gólya Magyarfenesen Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Először a Milvus csoport honlapján próbáltunk utánanézni a történetnek. Hírt találtunk arról, hogy 2020. június 18-án valóban megnehezítette az eső a sáromberki madárgyűrűzést. A hírhez olyan fotót is csatoltak, amelyiken első ránézésre épp a 8031-es gyűrűt viselő kisgólya látszik. Aztán, ha alaposabban szemügyre vesszük a fotót, megállapítható, hogy az utolsó számjegy nem egyes, hanem hetes. Valószínű, hogy valamelyik szomszédos fészekben kapta a gyűrűt. A Milvus madárvédői „A fióka, aki sztár szeretne lenni” címen adtak hírt a fészekváltó kisgólyáról. A főszerelő gyűrűszámát azonban nem említették a hírben.

Papp Tamást, a Milvus csoport ügyvezető igazgatóját szerbiai konferencián sikerült elérnünk telefonon. Az állatvédő nem tartotta kizártnak, hogy a 8031-es gyűrűt viselő gólya volt a 2020-as fészekváltó sztár, de az információt nem tudta megerősíteni.

Elmondta azonban, hogy a gyűrűzés kartotékja szerint a Magyarfenesre költözött gólya a sáromberki hatos számú fészekben bújt ki a tojásból. Ennek a fészeknek az eseményeiről nem biztosítanak élő közvetítést. Megtudtuk:

a Maros völgyében fekvő Sáromberkét a gólyák falvának is tekintik. Visszaemlékezések szerint az 1970-es években 28 gólyapár fészkelt és költött a faluban.

Sáromberki gólya Magyarfenesen Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Az utóbbi években azonban átalakult a mezőgazdasági termelés a vidéken, és az új körülmények nem kedveznek a gólyák táplálkozásának. Így 11-13-ra csökkent a lakott gólyafészkek száma a faluban. Ezek közül kettőre szereltek gólyakamerát. Az elsőt 2004-ben indították el, amikor nem volt még a faluban széles sávú internet, ezért csak a helyi gólyamúzeumban lehetett egy képernyőn követni a fészek történéseit. Később azonban a technika fejlődése lehetővé tette, hogy a látványosságot a széles nyilvánossággal is megosszák. Jelenleg két sáromberki gólyafészek, és egy marosvásárhelyi vörösvércse-fészek történései követhetők élőben a Milvus honlapján.

Elpusztultak a sáromberki D1-es fészek kisgólyái

A kamerák azonban nemcsak azt mutatják meg, hogy a szülők felváltva ülnek a tojásokon, majd felváltva hozzák a táplálékot a kicsiknek, hanem olykor a vadon élő állatok életének a nehézségeit is. Így történt, hogy idén a nézők ezrei izgultak a D1-es fészekben a kisgólyák életéért. Hiába. Mind a négy kisgólya elpusztult.

Az erősen csapadékos időjárás miatt tócsa alakult ki a fészek fenekén, és hiába védték, melegítették a szülők a kicsiket, ezek megbetegedtek és elpusztultak.

Gólyagyűrűzés 2020-ban Sáromberkén Galéria

Gólyagyűrűzés 2020-ban Sáromberkén

Fotó: Milvus.ro

„A nézők jelezték, hogy baj van a fészekben. Az anyamadár sokszor ült a fiókákon, melegítette őket, de fel volt gyűlve a fészekben a víz és a sár. Sokan kérték, hogy lépjünk közbe, mentsük meg a kisgólyákat. Mi azonban úgy próbáljuk a természetet védeni, ahogy az van. És a természetben néha ilyen tragédiák is megtörténnek, úgyhogy nem léptünk közbe. Ez sokaknak rosszul esett, de meggyőződésem, hogy helyesen jártunk el. Romániában mintegy 6000 gólyapár fészkel. Valószínű, az időjárás miatt több száz fészekben játszódott le hasonló tragédia” – ismertette a Milvus csoport ügyvezető igazgatója.

Papp Tamás elmondta: az elpusztult kisgólyákat a szülők kidobták a fészekből. Valószínűnek tartotta, hogy idén már nem lesz újabb költés, mert a fiókákat őszig nem lehetne már felnevelni. Hozzátette:

Idézet
„az érzelmek erősek az emberekben, és valóban rossz nézni, hogy elpusztulnak a fiókák, de azt kell mindenkinek megértenie, hogy mi szemlélők, megfigyelők vagyunk. Nem azért szereltük fel a kamerát, hogy beavatkozzunk a gólyák életébe.”
Gólyagyűrűzés 2020-ban Sáromberkén Galéria

Fotó: Milvus.ro

Már vannak áttelelő gólyák Erdélyben

A Milvus csoport igazgatója azt is megemlítette, hogy a klímaváltozás következtében immár Erdélyben is előfordul, hogy helyben telel ki egy-egy gólya, nem repül el Afrikába. Hozzátette: 25-30 éve, amikor kezdtek a gólyákkal foglalkozni, példátlan volt, hogy egy gólya áttelel Erdélyben. Az akkori időjárási viszonyok ezt nem tették lehetővé. Az utóbbi években azonban tíznél több olyan gólyáról is kapnak jelzéseket, amelyek nem repültek el Afrikába, és ezeknek általában sikerül átvészelniük a telet.

Idén Marosludason telelt át egy gólya, és nagyon híres lett, mert bejárt egy iskola udvarára, és így sokan látták, sokan fényképezték.

„Sokszor hívtak bennünket, hogy jöjjünk, mentsük meg! Mi azonban csak azt tudtuk mondani: amíg a madár jól van, repül és beszerzi a táplálékát, amíg nem lehet megfogni, mi sem tudnánk semmit tenni érte. Azt nem tudnám kijelenteni, hogy az itt telelő madarak tudatosan választják a maradást. Valószínű, hogy csak gyengébbek, és nem vállalkoznak a hosszú vonulásra. Korábban ezek a madarak elpusztultak, most meg nem. Sőt, ők foglalhatnak elsőkként fészket, és ezzel jobb helyzetbe kerülhetnek” – tájékoztatott a szakember.

Papp Tamástól azt is megkérdeztük, hogy összefügg-e a globális felmelegedéssel a tény, hogy már egy- vagy kétéves korukban is visszatérnek az Afrikába repült kisgólyák. A szakirodalom szerint ugyanis hároméves korukban jönnek először vissza, amikor éretté válnak a családalapításra. A szakértő valószínűsítette, hogy korábban is voltak olyan gólyák, amelyek már egy- vagy kétéves korukban visszatértek, csak kevesebb adat volt róluk. Azt azonban ténynek tekintette, hogy a fiatal madarak egy része Afrikában marad, hiszen az európai nyár időszakában is látják ott őket. Hozzátette: a kamasz gólyák nem keresik a fészkeket, és nem alapítanak családot, hanem esetenként több százas csapatokban bolyongnak azokon a vidékeken, ahol bőséges a táplálék.

Sáromberki gólya Magyarfenesen Galéria

Fotó: Gazda Árpád

A szakértő szerint sokkal pontosabb adatokat lehet gyűjteni a madarak életmódjáról azóta, hogy nyomkövetőt is tesznek egyes gólyákra. Hozzátette, maguk is tervezik, hogy jeladókat szereljenek gólyákra, de ez még ma is meglehetősen költséges.

Egy jeladó ára ezer eurónál kezdődik, és ehhez még hozzáadódnak a telefonköltségek.

A gólyára szerelt készülék ugyanis SMS-ekben küldi a madár tartózkodási helyének a koordinátáit. Ráadásul annak is elég nagy a kockázata, hogy a madár elpusztul, és a szerkezet elvész.

Papp Tamás elmondta: évente több mint száz gólyát gyűrűznek meg, így nem ritka, hogy hírt kapnak valamelyik gyűrűzött madárról. Kérdésünkre, hogy milyen mértékben térnek a szülőföldjükre vissza a madarak, azt mondta, hogy a legtöbb madarat a születési helye 20-30 kilométeres körzetében fényképezték le. Azt is hozzátette, hogy a fészkelő gyűrűzött madarak letelepedési helye a mérvadó. A fiatal kajtár gólyák ugyanis bárhol bandázhatnak. Nem ritka, hogy az Erdélyben látott csapatokban Magyarországon, Németországban vagy Horvátországban gyűrűzött madarak is előfordulnak.

korábban írtuk

Hazalátogatott húsvétra egy magyarfenesi gólya, nem kértek belőle
Hazalátogatott húsvétra egy magyarfenesi gólya, nem kértek belőle

Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 18., szerda

Dzsessz- és borszerelmeseket várnak a hétvégén Szatmárnémetibe

Zenei különlegességek és változatos borkínálat várja a szatmáriakat és mindazokat, akik ellátogatnak a hétvégén a Samfest Jazz&Wine rendezvényre.

Dzsessz- és borszerelmeseket várnak a hétvégén Szatmárnémetibe
2025. június 18., szerda

Al Pacino filmszínészt fogadta magánkihallgatáson XIV. Leó pápa

Látogatást tett a Vatikánban Al Pacino hollywoodi színész, akit XIV. Leó pápa fogadott.

Al Pacino filmszínészt fogadta magánkihallgatáson XIV. Leó pápa
2025. június 17., kedd

Ép testben: életmódváltásra ösztönöz a székelyföldi kezdeményezés

Immár ötödik éve működik Sepsiszentgyörgyön egy különleges életmódprogram, amely a mozgáshiányos életvitel és a helytelen táplálkozás csapdáiból próbálja kivezetni a résztvevőket.

Ép testben: életmódváltásra ösztönöz a székelyföldi kezdeményezés
2025. június 17., kedd

Népviseletekbe öltözött élettörténetek – Dávid Botond fotográfus a Geofolk nemzetközi viseletfotó-projektről

Uruguaytól Norvégiáig a világ különböző részein élő közösségek népviseletét örökíti meg fényképeken a székelyudvarhelyi Dávid Botond. A fotográfus a népviseletfotók mögött rejlő történetekről, a Geofolk folytatásáról beszélt a Krónikának.

Népviseletekbe öltözött élettörténetek – Dávid Botond fotográfus a Geofolk nemzetközi viseletfotó-projektről
2025. június 15., vasárnap

„Puskást mindenki ismeri, a pápa is” – a magyar cigány válogatott Rómában

XIV. Leó pápa szentévi audienciáján részt vettek szombaton a Magyar Cigány Labdarúgó Válogatott tagjai is menedzserükkel, Mezei Istvánnal.

„Puskást mindenki ismeri, a pápa is” – a magyar cigány válogatott Rómában
2025. június 14., szombat

Több mint 130-szor adott már vért Szeben megye legkitartóbb donora

Egy nagyszebeni férfi, Petru Fehervari 136-szoros véradóként jelenleg a legaktívabb donor Szeben megyében. Több mint két és fél évtizedes elkötelezettségével mintegy 54 liter vért adott – csendes példát mutatva a segítségnyújtás erejéről.

Több mint 130-szor adott már vért Szeben megye legkitartóbb donora
2025. június 14., szombat

Lovaggá ütötte a brit uralkodó David Beckham futballistát

A királyi elismerések kitüntetettjeinek névsorát évente kétszer, a mindenkori uralkodó hivatalosan júniusban megünnepelt születésnapján, illetve újév előtt hirdetik ki.

Lovaggá ütötte a brit uralkodó David Beckham futballistát
2025. június 13., péntek

Ízek a világ körül: mulgipuder

Laktató, olcsó, és könnyen hozzáférhető alapanyagokból készül Észtország hagyományos étele, a mulgipuder.

Ízek a világ körül: mulgipuder
Ízek a világ körül: mulgipuder
2025. június 13., péntek

Ízek a világ körül: mulgipuder

2025. június 12., csütörtök

„Ha van esélyem feljutni a hegyre, akkor mindent beleadok” – Beszélgetés Varga Csaba nagyváradi hegymászóval

A nyolcezres hegycsúcsokra szervezett expedíciók világába kalauzol el Varga Csaba, aki pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók segítsége nélkül eddig hat 8000 méter feletti csúcsot hódított meg a Himalájában.

„Ha van esélyem feljutni a hegyre, akkor mindent beleadok” – Beszélgetés Varga Csaba nagyváradi hegymászóval
2025. június 12., csütörtök

Koncerttel segíti Mága Zoltán a székelyföldi árvízkárosultakat és a parajdi bányaszerencsétlenség áldozatait

A székelyföldi árvízkárosultak, valamint a parajdi sóbánya-baleset érintettjeinek megsegítésére tart jótékonysági koncertet Mága Zoltán hegedűművész június 15-én Kolozsváron. A koncert teljes bevételét a bajbajutottak támogatására fordítják.

Koncerttel segíti Mága Zoltán a székelyföldi árvízkárosultakat és a parajdi bányaszerencsétlenség áldozatait