A főtéri vetítéseken ugyan van maszk és lázmérés, de lazult a tavalyi szigor
Fotó: Facebook/TIFF
Tizenhét helyszínen, 165 film vetítésével zajlik jövő vasárnapig a 20. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF). Az ünnepi kiadásához érkezett szemle visszahozta Kolozsvárra a járvány előtti nyüzsgést, bohémságot.
2021. július 25., 15:052021. július 25., 15:05
2021. július 25., 15:182021. július 25., 15:18
A járvány előtti időkre emlékeztet ezen a hétvégén Kolozsvár, a 20. alkalommal megrendezett Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) visszahozta a kincses városba azt a bohém hangulatot, nyüzsgést, ami az elmúlt másfél évben szinte teljesen elveszett.
A tavalyi kiadással ellentétben – amikor a TIFF elsőként mutatta meg a rendezvényszervezőknek, közönségnek, hogyan kell pandémiában fesztivált tartani – idén csak a Főtéren felállított tesztelő és oltóközpont emlékeztet arra, hogy még mindig járvány van. Utóbbiban pénteken Valeriu Gheorghiță, az oltási kampány koordinátora adott be pár adag vakcinát, így intve a járvány elleni küzdelemre.
A TIFF idei, augusztus elsejéig tartó 20. kiadása péntek este hagyományos módon a Főtéren vette kezdetét, azzal az eltéréssel, hogy Kolozsvár mellett másik 19 település is ünnepelt, Jászvásár kivételével mind erdélyi helyszínek – a szervezők így akarták megmutatni, hogy nemcsak nevében erdélyi a fesztivál.
Mihai Chirilov művészeti igazgató és Tudor Giurgiu fesztiváligazgató
Fotó: Facebook/TIFF
A nyitógálán ugyanis már-már kevésnek bizonyult az 1500 ülőhely, egyesek állni kényszerültek, a fesztivál reklámfilmjében szereplő dákoknak – a Terra Dacica Aeterna és az Omnis Barbaria hagyományőrző csoportok tagjainak – sem jutott hely, így Mátyás király lovasszobrának árnyékában húzták meg magukat.
Tudor Giurgiu fesztiváligazgató hagyományos köszöntőjében az elmúlt húsz évet próbálta összegezni, rámutatva: a két évtized alatt nemcsak a fesztivál, Kolozsvár is megváltozott, amiben a TIFF-nek is szerepe van. De ami a legfontosabb: sorsokat is megváltoztattak, a fesztiválnak köszönhetően sok fiatal kezdett el érdeklődni a film, a média világa iránt.
A megnyitóról a show-elemek sem hiányoztak
Fotó: Facebook/TIFF
Arra is emlékeztetett, hogy az idei kiadást nem kis pánik előzte meg: a művelődési minisztérium 65 százalékkal csökkentette a büdzsét, és reményének adott hangot, hogy a következő évtizedben biztosabb anyagi háttér mellett működhet a fesztivál. Az idei kiadást a finanszírozásba beszálló számos helyi cégnek köszönte meg.
Mihai Chirilov művészeti igazgató a fesztivál spanyol felhozatalára hívta fel a figyelmet – ebből az elsőt, Ces Guy Szenvedélyes szomszédok című vígjátékát a megnyitó után tekinthette meg a nagyérdemű. Arra is rámutatott, hogy
A román filmek premierje többnyire a mezőgazdasági és agráregyetem kertjében zajlik, szombaton Oana Giurgiu Spioni de ocazie című kémfilmjét, vasárnap Daniel Sandu Tata mută munții című moziját mutatják be – a vetítéseket beszélgetés is követi az alkotókkal. A művészeti igazgató a román filmesekről szólva a nemrég elhunyt Luminița Gheorghiu színésznőről is megemlékezett.
Fotó: Facebook/TIFF
Emil Boc polgármester beszédében a kultúra és az oktatás fontosságát hangsúlyozta, rámutatva, hogy a TIFF mindkét téren nagyot teljesít, és megköszönte a fesztivál szervezőinek, hogy hírét viszik Kolozsvárnak. A nyitógáláról a show-elemek sem hiányoztak, a bukaresti Amadeus zenekar popposított klasszikus zenével örvendeztette meg a népes közönséget, míg az olasz Corona Events artistacsoport látványos mutatványokkal lépett fel.
Magyar szempontból a szerdai magyar nap a legígéretesebb, amikor a TIFF-en életműdíjat kapó Szabó István rendező legújabb, Zárójelentés című filmjét is levetítik. A színes magyar kínálatban versenyfilm is van, Horváth Lilli Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre című mozija, de a kolozsvári Felméri Cecília első nagyjátékfilmjét, a Spirált is bemutatják.
Stílusosan húsz erdélyi helyszínre terjeszti ki ünnepélyes megnyitóját az idén 20. születésnapját ünneplő Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF). A járvány miatt elnapolt időpontban, július 23. – augusztus 1. között szervezendő szemle díszmeghívottja a kortárs balett fenegyereke, az ukrán Szergej Polunyin lesz.
A vetítések a mozikban és szabadtéren is távolságtartás nélkül, de maszkban zajlanak, negatív tesztet vagy oltási igazolványt csak Szergej Polunyin balett-táncos bonchidai fellépésére és a társasági eseményekre kérnek.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
szóljon hozzá!