2008. december 08., 07:012008. december 08., 07:01
Az irodalomtörténészek szerint az egyik Faust-előadás után Molnár Ferenc elhatározta, hogy frakkba öltözteti Mephistót, és egy szerelmi háromszög kellős közepébe dobja – így született Az ördög című, három felvonásos színműve, amely az 1907-es ősbemutatója óta népszerű, és az ugyanabban az évben megjelent A Pál utcai fiúk című regény mellett világhírűvé tette szerzőjét. “Az ördög a szó legszorosabb értelmében vett színházi szenzációképpen hatott. Megragadta, felvillanyozta a nagyközönséget éppúgy, mint a kritikát, meséjének izgatóan érdekes voltával, formájának merészségével és nyelvének szikrázó szellemességével...” – írta az ősbemutatót követően az Új Idők című lap.
A sokat játszott darabot legutóbb a hétvégén a marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem mesterképző karának első évfolyama mutatta be Balikó Tamás, a Pécsi Nemzeti Színház igazgatója rendezésében a Stúdió Színházban. “A szövegközpontúság, a verbális kommunikáció csak a primér sík, az előadásban sok nonverbális eszközt is használtunk. Valóban veretes, szép szövegről van szó, de ha a mondatok nem hordoznak többértelműséget, ha előadás közben a nézőt nem érik meglepetések, akkor odalesz az író üzenete” – vélekedett a rendező, aki szerint a Molnár Ferenc mű valószínűleg érettebb színészekre komponálódott. “Az ilyen nyers, fiatal, kezdő, vagy tanulmányaik közepén levő társaság előadásában valami furcsa pluszt kap a darab. Az ő mohóságuk, tehetségük, szenvedélyük egészségessége más megvilágításba helyezi a darabot, amely lényegében a konvenciók elleni lázadás” – értékelte a vásárhelyi diákokkal való munkát Balikó.
A címszerepet alakító Derzsi Dezső gyakorlatilag végigbeszéli az előadást. “A többieknek köszönhető igazából, hogy én létezni tudtam a színpadon, mert ők hoztak helyzetbe, az ő érdemük, ha jól alakítottam” – vallotta a fiatal színművész, aki tavaly a Hazatérés Dániából című Kiss Csaba-mű Claudiusaként hozott létre figyelemreméltó figurát. A hitvesi hűség és egy perzselő, az ifjúkorba visszanyúló szerelem kiteljesítése iránti vágy között vergődő Jolán szerepében Fekete Réka Thália lépett fel, a sokarcú, többféle magatartást felvonultató Elza figuráját pedig Gecse Ramóna alakította. A többi szerepben Fekete Zsolt-Sándort, Koncz Andreát, Kovács Annamáriát és Orbók Áront láthatta a közönség, a díszletet és a jelmezeket László I. Ildikó tervezte.
A Színházművészeti Egyetem tervei szerint a fiatalok sok erdélyi kisvárosban és községben is vendégszerepelhetnek majd a Molnár Ferenc-előadással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.