Fotó: Freepik.com
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
2025. május 12., 19:522025. május 12., 19:52
A közoktatási (2023/198-as) és a felsőoktatási (2023/199-es) törvényt módosító javaslatot a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) öt szenátora nyújtotta be – közölte az Agerpres hírügynökség.
A tervezetet negatívan véleményezte a képviselőház oktatási bizottsága. Az alsóház plénumának május 9-ével bezárólag kellett volna megvitatnia a tervezetet és szavaznia róla, de mivel ez elmaradt, az első megkeresett ház által hallgatólagosan elfogadottnak tekintendő.
A tervezet szerint Románia államelnöke, a parlamenti képviselők és szenátorok, a kormány tagjai, illetve a parlamentben, az államelnöki hivatalban, a kormányban vagy a tanügyminisztériumban köztisztséget betöltő tanárok, akik valamely közoktatási vagy felsőoktatási intézményben meghatározatlan idejű munkaszerződéssel rendes tanári állást foglalnak el, fenntarthatják tanári állásukat arra az időszakra, amíg köztisztséget töltenek be, de ez az időszak nem lehet hosszabb, mint 5 egymást követő év.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!