2008. november 27., 00:042008. november 27., 00:04
„Célunk, hogy a nagykárolyiakat megismertessük lakóhelyük történeti érdekességeivel. A város számos helytörténeti különlegességgel bír. Fontosnak tartom, hogy minél többen tudjanak ezekről, ne menjenek el az emberek nap mint nap közömbösen például az emlékhelyek mellett” – magyarázta Hágó Nándor régész, a városi múzeum helytörténésze.
A szakember szerint igyekeznek változatosan összeállítani az előadássorozat epizódjait. „Történelemtől régészetig, botanikától szépirodalomig számos témakörben tartottunk előadásokat. A Károlyi család címereiről szóló heraldikai beszámolót ugyanúgy hallhatott a közönség, mint a környékbeli növényeket bemutató értekezést. Előadóink között egyetemi tanárok, hazai és külföldi szakértők, főiskolai hallgatók vannak, de szívesen látunk mindenkit, akinek van helyi kötődésű témája” – részletezte Hágó Nándor, aki szerint az előadásokat kivetítőn szemléltetik, az eseményt a város forgalmasabb pontjain és az iskolákban plakátokkal népszerűsítik. „Bár a részvétel ingyenes, egyre népszerűtlenebb az előadás-sorozat. Az első alkalmakkor húsz-harminc érdeklődő ült a teremben, mostanában alig tíz. Rugalmasak vagyunk az időpontokat illetően, télen sötétedés után találkozunk, mikor már nem lehet a ház körül dolgozni, de mégsem érdeklődnek az emberek. Egyre csekélyebb az igény a minőségi kultúrára” – mondta el a szervező, aki a diákok és tanáraik távolmaradását is fájlalja.
Végh Balázs Béla tegnap tartott előadást a százéves Nyugat folyóirat öt nagykárolyi kötődésű munkatársáról. „Az irodalmi múlt fontos része régiónk művelődéstörténetének, megkerülhetetlen tényező Nagykárolyban, amelyet számos kapocs köt a magyar irodalomhoz” – hangsúlyozta az irodalomtörténész, kifejtve, fontos felhívni a fiatalok figyelmét Ady, Kaffka Margit, Kabos Ede, Ambrus Zoltán és Szép Ernő munkásságára, nagykárolyi kötődéseire, hiszen manapság egyre kevesebben ismerik őket.
A szervezők ígérete szerint a sorozatot mindaddig folytatják, amíg sikerül előadót és közönséget toborozniuk.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.