Feszültség. Bár India és Pakisztán múlt héten megállapodott a fegyverszünetről, Újdelhi a terrorista csoportok felszámolását követeli
Fotó: Agerpres/EPA
Pakisztán csak akkor menekülhet meg az indiai csapásoktól, ha felszámolja terrorista infrastruktúráját – figyelmeztetett Narendra Modi indiai miniszterelnök hétfő esti televíziós beszédében.
2025. május 13., 11:592025. május 13., 11:59
Ez volt a kormányfő első nyilvános felszólalása azóta, hogy az indiai fegyveres erők pakisztáni „terrorista infrastruktúrára” mértek csapást a múlt héten. Amennyiben Indiát újabb pakisztáni támadás éri,
– közölte az indiai miniszterelnök.
Szombaton tűzszüneti megállapodás jött létre a két nukleáris hatalom között. A fegyvernyugvást négy napig tartó intenzív tűzpárbajt követően kötötték meg, amelynek során a két ország rakétákkal és drónokkal támadta egymás katonai létesítményeit.
és azt közölte, hogy az indiai erők nem terrorista bázisokat, hanem civil létesítményeket vettek célba.
A két nukleáris hatalom közötti fegyveres konfliktus azt követően kezdődött, hogy India bejelentette: Pakisztánban, illetve Kasmír pakisztáni ellenőrzés alatt részében található „terrorista infrastruktúrákra” mért csapást, válaszul arra, hogy iszlamista fegyveresek a múlt hónapban megöltek 26 hindu zarándokot Kasmír indiai ellenőrzésű területén.
Iszlámábád tagadta a zarándokok elleni támadásban való érintettségét, és független vizsgálatot sürgetett.
„Ha Indiát terrortámadás éri, annak megfelelően fogunk mi is válaszolni – a mi feltételeink szerint” – mondta Modi televíziós beszédében, és hozzátette: a következő napokban Pakisztán minden lépését figyelni fogják.
– hangsúlyozta a miniszterelnök.
Modi a feltételeit is felsorolta a Pakisztánnal folytatott tárgyalásokkal, valamint a kasmíri terrortámadás miatt elrendelt korlátozások feloldásával kapcsolatban. „India álláspontja egyértelmű: a terror és a tárgyalások, illetve a terror és a kereskedelem nem fér meg egymás mellett. A vér és a víz nem folyhat együtt” – utalt az India és Pakisztán közti vízmegosztási megállapodásra, amelyet kormánya felfüggesztett.
Modi beszéde előtt India és Pakisztán katonai műveleti vezetői telefonon egyeztettek egymással. Az indiai hadsereg közlése szerint az egyeztetés során megerősítették, hogy az egyik fél sem kezdhet ellenséges akciót vagy fegyveres támadást a másik ellen, továbbá egyetértettek abban is, hogy lépéseket tesznek a csapatok létszámcsökkentése érdekében a határ menti területeken.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn Washingtonban úgy nyilatkozott, hogy India és Pakisztán vezetői „rendíthetetlenek voltak”, és
Hozzátette: a kereskedelem „fontos szerepet” játszott abban, hogy a felek leállították a támadásaikat. „Sokat fogunk kereskedni Pakisztánnal (…) és Indiával is. Épp most tárgyalunk Indiával, hamarosan Pakisztánnal is fogunk” – mondta Trump még Modi beszéde előtt.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
A következő öt év döntő jelentőségű lesz az Európai Unióban a védelmi készenlét megerősítésében – hangsúlyozták az EU-tagállamok vezetői csütörtöki brüsszeli EU-csúcstalálkozójukon kiadott nyilatkozatukban.
Több kisgyermeket gázolt el autójával egy kínai férfi csütörtökön Peking külvárosának egyik általános iskolája mellett – közölték a hatóságok és a kínai állami média.
Megkezdődött az Európai Tanács Ukrajnával, Közel-Kelettel, migrációval és a versenyképességgel foglalkozó ülése, az uniós tagállamok vezetői az Ukrajnának nyújtott további támogatásról és az európai védelemről is megbeszélést folytatnak Brüsszelben.
A helyi árvízvédelmi hatóságok közleménye szerint már legkevesebb mint hat halálos áldozata van a délnyugat-kínai Kujcsou tartományt sújtó árvizeknek – jelentette a kínai állami média.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a romániai polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és a Moldovai Köztársaság biztonságát is érinti.
A tagállamok össztermékük (GDP) 5 százalékára emelik éves katonai költségvetésüket – mondja ki a NATO hágai csúcsértekezletén szerdán megszületett zárónyilatkozat.
szóljon hozzá!