2008. november 27., 00:042008. november 27., 00:04
„Célunk, hogy a nagykárolyiakat megismertessük lakóhelyük történeti érdekességeivel. A város számos helytörténeti különlegességgel bír. Fontosnak tartom, hogy minél többen tudjanak ezekről, ne menjenek el az emberek nap mint nap közömbösen például az emlékhelyek mellett” – magyarázta Hágó Nándor régész, a városi múzeum helytörténésze.
A szakember szerint igyekeznek változatosan összeállítani az előadássorozat epizódjait. „Történelemtől régészetig, botanikától szépirodalomig számos témakörben tartottunk előadásokat. A Károlyi család címereiről szóló heraldikai beszámolót ugyanúgy hallhatott a közönség, mint a környékbeli növényeket bemutató értekezést. Előadóink között egyetemi tanárok, hazai és külföldi szakértők, főiskolai hallgatók vannak, de szívesen látunk mindenkit, akinek van helyi kötődésű témája” – részletezte Hágó Nándor, aki szerint az előadásokat kivetítőn szemléltetik, az eseményt a város forgalmasabb pontjain és az iskolákban plakátokkal népszerűsítik. „Bár a részvétel ingyenes, egyre népszerűtlenebb az előadás-sorozat. Az első alkalmakkor húsz-harminc érdeklődő ült a teremben, mostanában alig tíz. Rugalmasak vagyunk az időpontokat illetően, télen sötétedés után találkozunk, mikor már nem lehet a ház körül dolgozni, de mégsem érdeklődnek az emberek. Egyre csekélyebb az igény a minőségi kultúrára” – mondta el a szervező, aki a diákok és tanáraik távolmaradását is fájlalja.
Végh Balázs Béla tegnap tartott előadást a százéves Nyugat folyóirat öt nagykárolyi kötődésű munkatársáról. „Az irodalmi múlt fontos része régiónk művelődéstörténetének, megkerülhetetlen tényező Nagykárolyban, amelyet számos kapocs köt a magyar irodalomhoz” – hangsúlyozta az irodalomtörténész, kifejtve, fontos felhívni a fiatalok figyelmét Ady, Kaffka Margit, Kabos Ede, Ambrus Zoltán és Szép Ernő munkásságára, nagykárolyi kötődéseire, hiszen manapság egyre kevesebben ismerik őket.
A szervezők ígérete szerint a sorozatot mindaddig folytatják, amíg sikerül előadót és közönséget toborozniuk.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.