Fehér Balázs Benő és Bartha László Zsolt a Tompa Miklós Társulat A vadkacsa című előadásában
Fotó: Bereczky Sándor/ Tompa Miklós Társulat
Folytatódik a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat Ibsen-sorozata: a Hedda Gabler, A nép ellensége és a Nóra című előadások után a norvég drámaíró egyik legösszetettebb művét, A vadkacsa című drámát viszi színpadra Keresztes Attila rendező.
2022. március 24., 08:552022. március 24., 08:55
A bemutatót március 27-én, vasárnap 18 órától láthatja a közönség a színház nagytermében. Amint a társulat közleményében olvasható, A vadkacsa című drámában a Werle és az Ekdal család életébe tekinthetünk be. A két család múltja összefonódik, viszont ez a múlt, amitől szabadulni akarnak, olyan titkokkal van tele, melyek folyamatosan mérgezik életüket. Az apák bűne fiaikra száll, a hazugságok átszövik mindennapjaikat. A helyzetet látszólag megoldani vágyik az ifjú Werle azzal, hogy megpróbál fényt deríteni az igazságra, és ezzel megbontja az évek során kialakult álegyensúlyt.
A 14 éven felülieknek ajánlott, román felirattal követhető előadást a bemutatót követően több alkalommal is műsorra tűzi a társulat. Szintén a színház közleményében olvasható, hogy miként nyilatkozik az előadásról Keresztes Attila rendező.
– fogalmazta meg Keresztes. Aláhúzta: Ibsen a szereplősorsokban csodálatra méltó intellektussal állítja szembe egymással a 19. század nagy gondolkodóinak erkölcsi-pszichológiai vitáit, persze, sosem az állásfoglalás szándékával, inkább valamilyenfajta bizalmatlansággal vagy kritikai hangvétellel teszi. „A mi feladatunk saját érveinkkel, tapasztalatainkkal kiegészíteni ezeket, csakis így érdemes részt vennünk az általa elindított vitákban” – vallja a rendező.
Keresztes különben A vadkacsát 2004-ben Kolozsváron már rendezte. A kérdésre, hogy mi késztette arra, hogy Marosvásárhelyen visszatérjen a műhöz, a rendező azt válaszolta, részben az, hogy 18 évvel ezelőtt még fiatal volt, azóta sokat változott színházi önkifejezésben, látásmódban, és az élettapasztalatai valahogy visszavezettek Ibsenhez. „Folyamatosan visszatérek valamelyik Ibsen-darabhoz, így találkoztam a Hedda Gablerrel, A nép ellenségével, a Nórával. Kihívás volt számomra, hogy A vadkacsában olyan módon kísérletezzünk a szerepekkel, ahogyan az Ibsen-karaktereket a rendezéseimben megismertem” – fejtette ki a rendező. Hozzátette:
„A mai ember irányvesztett, és olyan sokféle, akár egymásnak ellentmondó befolyásoló tényező veszi körül, hogy csak rövid távon használható eszmények alakulhatnak ki bennünk. Lassan arra vagyunk kárhoztatva, hogy amennyiben nem befolyásol minket a körülvevő világ valamiféle tiszavirág-életű eszményképpel, kiderül, hogy egyénként nem is létezünk igazán” – fogalmazott Keresztes Attila.
A főbb szerepekben Henn János, Fehér Balázs Benő, Nagy István, Bartha László Zsolt, Simon Boglárka Katalin, Nagy Evelyn-Adrienn lép színpadra.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!